poland-geea90554e_1920

Łódź zaskakuje swym bogactwem oraz różnorodnością, a spacery po jej terenie mogą się okazać nie lada gratką. Co koniecznie trzeba zobaczyć w trakcie wycieczki po tym mieście? Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne uznanie?

Centrum Kultury im. Marka Edelmana

Centrum Kultury im. Marka Edelmana przypomina o tym, iż Łódź jest miastem wielokulturowym, w którego dziejach istotną rolę odgrywali nie tylko Polacy, Rosjanie i Niemcy, ale i Żydzi. W murach Centrum Kultury im. Marka Edelmana odbywa się wiele ciekawych imprez, podczas których można poszerzyć swą wiedzę na ten temat i poznać bogactwo łódzkiej kultury. Najważniejszą Imprezą jest tu Festiwal 4 Kultur, w którym z pewnością warto wziąć udział.

Sobór św. Aleksandra Newskiego

Sobór św. Aleksandra Newskiego to jedna z ciekawszych pamiątek związanych z obecnością Rosjan w tym mieście. Ta prawosławna świątynia do dziś zajmuje bardzo ważne miejsce na mapie Łodzi, a jej charakterystyczna sylwetka skutecznie przyciąga uwagę. Wzniesiona pod koniec XIX wieku w stylu rosyjsko-bizantyjskim, wciąż może się pochwalić pięknymi freskami oraz okazałym ikonostasem.

Cmentarz Żydowski

Łódź może się pochwalić największą nekropolią żydowską w Polsce, na której terenie przetrwało wiele macew, kuszących pięknym wyglądem oraz bogatą symboliką. Dzieje tego cmentarza sięgają końca XIX wieku, kiedy to Izrael Poznański podarował gminie działkę, mającą służyć jako nekropolia. Dziś można tu podziwiać wiele okazałych grobowców, przypominających o wielkich przemysłowcach. Wrażenie robi także Pole Gettowe z anonimowymi mogiłami, przypominające o tragedii łódzkich Żydów i ponurych losach tutejszego getta.

Księży Młyn

Zwiedzanie Łodzi nie może się obejść bez wizyty na terenie dzielnicy, w której zaczęła się przemysłowa historia miasta. Księży Młyn, bo o nim mowa, przyciąga ciekawym klimatem oraz cennymi zabytkami. To właśnie tu powstały pierwsze fabryki Karola Scheiblera oraz osiedle robotnicze z domami dla pracowników i willami dla osób zajmujących kierownicze stanowiska. Do dziś ta część Łodzi zachwyca swą architekturą, a wycieczki po Księżym Młynie dostarczają wielu wrażeń wszystkim miłośnikom architektury i historii.

Ulica Piotrkowska

Spacer po ulicy Piotrkowskiej to obowiązkowy punkt wycieczki dla każdego, kto chce lepiej poczuć klimat tego miasta. Ulica ta ma ponad 4 km długości, a że skupiło się przy niej wiele knajpek i lokali, to właśnie ona stała się centrum miasta. Na turystów czekają tu takie atrakcje jak Galeria Wielkich Łodzian czy piękne kamienice i pałace, wznoszone przez łódzkich fabrykantów. Hotel Grand, Dom Bankowy czy fabryka Franciszka Ramischa to tylko wybrane ciekawostki, z jakimi można się tutaj spotkać.

Centralne Muzeum Włókiennictwa

Wycieczki po Łodzi często zaczynają się (lub kończą) w Centralnym Muzeum Włókiennictwa – miejscu, które najpiękniej przypomina o przemysłowych dziejach tego miasta. Placówka ta mieści się w murach Białej Fabryki, która sama w sobie jest ciekawym zabytkiem techniki. Dodatkową ciekawostką jest tu Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej, będący integralną częścią muzeum. Takie połączenie sprawia, iż wizyta na terenie Białej Fabryki staje się wspaniałą przygodą dla każdego miłośnika historii.

Kompleks fabryczny Izraela Poznańskiego

Izrael Poznański był jednym z najważniejszych przemysłowców w Łodzi, a jego kompleks fabryczny do dziś zadziwia swoimi rozmiarami. Okazały pałac, służący dziś jako muzeum, zabudowania fabryczne, przemienione w centrum handlowe „Manufaktura” oraz dodatkowe atrakcje, takie jak Muzeum Fabryki czy Muzeum Sztuki – oto czynniki, dzięki którym miejsce to jest jednym z najważniejszych obiektów na turystycznym planie miasta.

Łódź ma się czym pochwalić, a wycieczki po jej terenie będą dla wielu z nas świetną przygodą. Cenne zabytki techniki, ciekawe wystawy oraz rewelacyjna atmosfera – wszystko to sprawia, iż czas spędzony w Łodzi dla nikogo nie będzie czasem straconym.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array