Mix of dried fruits and almonds - symbols of judaic holiday Tu Bishvat.


Lubisz domowe przetwory ze świeżych owoców? Na pewno pokochasz też te z suszonych! Mamy dla ciebie trzy proste przepisy idealne na jesień. Podpowiemy też, skąd wziąć tanie suszone owoce.

Proste przepisy na przetwory z suszonych owoców

Nektar z suszonych śliwek

Przygotowanie napoju jest bardzo łatwe. Szklankę suszonych śliwek zalewamy litrem wrzątku i odstawiamy na jedną dobę. Po tym czasie używamy blendera, by nadać wodzie i śliwkom konsystencję nektaru. Najlepiej spożywać od razu.

Dżem z suszonych owoców

Bardzo prosty i efektowny przepis. Suszone owoce (dowolne) układamy ciasno w słoiku i zalewamy gorącą wodą. Gdy zawartość słoika przestygnie, wkładamy go do lodówki na co najmniej tydzień. W tym czasie jego zawartość powinna zmienić konsystencję na lekko galaretowatą.

Po tygodniu zawartość słoika blendujemy i smażymy na patelni, często mieszając, aż osiągnie konsystencję dżemu. Pod koniec gotowania można dodać sok z cytryny dla smaku.

Gotowy dżem przekładamy do słoików i pasteryzujemy.

Konfitura z gotowanych owoców suszonych

Coś dla fanów zero waste, którzy mają problem z suszonymi owocami pozostałymi po zrobieniu kompotu.

Na pół kilograma suszonych owoców dodajemy jedną dużą pomarańczę, cynamon i kardamon do smaku oraz plasterek imbiru. Zalewamy wodą (około ćwierć szklanki). Gotujemy na niedużym ogniu, często mieszamy. Gdy owoce zaczną się rozgotowywać (rozpadać) blendujemy i dalej gotujemy do uzyskania pożądanej gęstości. Gotową konfiturę wkładamy do słoików, które zakręcamy i stawiamy do góry dnem.

Skąd wziąć suszone owoce?

Suszone owoce to bardzo popularna przekąska i można je kupić w każdym sklepie. Najczęściej są sprzedawane w opakowaniach, ale niektóre sklepy oferują też opcję „na wagę”. Niestety cena tych przysmaków jest raczej wysoka. Kupowanie dużych ilości na przetwory może okazać się bardzo kosztowne.

Na szczęście popularne owoce można suszyć samodzielnie w domu. Zapobiegliwe gospodynie robiły to od lat, wykorzystując do tego celu domowe paleniska lub piece. Było to dość skuteczne, ale trwało długo i przez to było mało wydajne. Dziś także można suszyć owoce w piekarnikach gazowych lub elektrycznych, ale zdecydowanie lepszą opcją jest posiadanie własnej suszarki do owoców. Dzięki temu stosunkowo tanim kosztem (cena dobre suszarki oscyluje wokół 200 zł, a pobór prądu jest nieduży), można zrobić zapas suszonych owoców, z których później przygotujemy przetwory.


Jak wybrać suszarkę do owoców?

Tak naprawdę lepszym określeniem byłoby „suszarka do żywności” bowiem można w niej suszyć nie tylko owoce, ale też warzywa, zioła, przyprawy, grzyby, a nawet mięso i ryby. Zanim zdecydujemy się na zakup, warto ustalić:

– Wielkość i liczbę tac w suszarce – to one świadczą o wydajności. Im większa pojemność suszarki, tym więcej produktów wysuszymy jednorazowo.

– Możliwość regulacji temperatury i jej zakres – nie wszystkie produkty wymagają takiej samej temperatury suszenia. Aby suszarka była naprawdę uniwersalna, przyda się możliwość regulacji.

– Możliwość ustawienia czasu pracy urządzenia – różne produkty wymagają różnego czasu suszenia, timer jest w tym przypadku dużym ułatwieniem.

– Rodzaj obudowy – przezroczysta nie tylko ładnie wygląda, ale też pozwala na monitorowanie procesu suszenia bez przerywania go i zdejmowania pokrywy.

– Zastosowane technologie – na przykład obrotowa suszarka do żywności SG300 exsi ELDOM wykorzystuje ruch wirowy tac, dzięki czemu proces suszenia jest szybszy i dokładniejszy. 

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array