warszawa

Planujesz zwiedzanie Warszawy? A może myślisz, że znasz już na wylot naszą stolicę kraju? Gwarantuję Ci, że po zapoznaniu się z poniższymi ciekawostkami na jej temat, znowu spojrzysz świeżym okiem na to niezwykłe miasto i zapragniesz odkrywać je na nowo.

1. Niekoniecznie Wars i Sawa

Legendy wskazują, że nazwa miasta pochodzi od rybaka Warsa i jego żony Sawy. Jednakże najbardziej prawdopodobna etymologia odnosi się do imienia Warsz, które jest skróconą formą imienia Warcisław. W dokumentach z XIV wieku pojawia się wcześniejsza nazwa miasta – Warszewa. Obecna zaczęła funkcjonować w XV wieku.

2. Historia osadnictwa na tych terenach jest starsza niż państwo polskie

Jak wynika z badań archeologów, pierwsze osady na obecnym terenie administracyjnym, powstały już w IX wieku. Były to: Bródno, Kamion, Solec i Jazdów.

3. Niepewna przyszłość stolicy po wojnie

Dokonane przez Niemców podczas II wojny światowej zniszczenia w mieście skłoniły do rozważań nad przeniesieniem stolicy do innego miasta. Pod uwagę brano Poznań, Kraków i Łódź.

4. Formalnie stolicą dopiero od 70 lat

Pomimo że, najwyższe władze państwowe rezydują w Warszawie do 1596 roku i tą datę uważa się za początek funkcjonowania miasta w roli stolicy, formalnie dopiero w 1952 roku w Konstytucji PRL został zawarty zapis o jej stołeczności.

5. Gdzie najgęściej?

Najgęściej zaludnioną dzielnicą Warszawy jest Ochota (8516 osób/km2), natomiast najsłabiej Wawer (969 osób/km2). Średnia dla całego miasta wynosi 3437 osób/km2.

6. Naj…

Warszawa też ma swoje “naj” na skalę światową. Jest nim najwęższy dom na świecie – Dom Kereta, który stoi pomiędzy przedwojenną kamienicą na Żelaznej i peerelowskim blokiem na Chłodnej. Zaprojektował go architekt Jakub Szczęsny. Do tej artystycznej, w pełni funkcjonalnej instalacji są zapraszani do tworzenia i mieszkania artyści z całego świata. Pierwszym mieszkańcem był Edgar Keret, izraelski pisarz polskiego pochodzenia. W najwęższym miejscu dom ma 92 cm szerokości, a w najszerszym 152 cm.

7. Dopiero druga w Polsce

Aglomeracja warszawska jest drugą co do wielkości pod względem liczby ludności w naszym kraju. Liczy około 2 800 000 osób, kiedy największa w Polsce aglomeracja katowicka liczy 5 300 000 osób.

8. Zmartwychwstałe miasto

W czasie II Wojny Światowej zniszczeniu uległo aż 65% budynków miasta, w tym 674 zabytkowych. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i pracy wielu ludzi dziś Warszawa jest jedną z najpiękniejszych wizytówek naszego kraju.

9. Warszawa dla studentów

W stolicy funkcjonuje prawie 70 uczelni wyższych, co sprawia, że każdy kandydat na studia jest w stanie znaleźć coś dla siebie.

10. Serce muzyka

Serce Fryderyka Chopina, pomimo że, kompozytor swój grób ma we Francji, zostało przywiezione do Polski i spoczywa w kościele pw. Świętego Krzyża.

To nie wszystkie tajemnice, które skrywa nasza stolica. Ciekawostki o Warszawie są świetnym sposobem na wytyczenie szlaku kolejnej wizyty w mieście, aby odkrywać to, co jest jeszcze mało znane.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array