3-4

Stając przed wyborem ścieżki zawodowej, należy rozważyć wiele czynników. Młodzi ludzie wybierają profesję w oparciu o swoje zdolności, pasję lub potencjalne korzyści finansowe. Analizując wszystkie możliwe kierunki kariery i rozwoju, na pewno natrafisz na zawody regulowane. Poniżej tłumaczymy, co je wyróżnia.

Kto może wykonywać zawód regulowany?

Prawo każdego państwa członkowskiego Unii Europejskiej w przypadku wybranych profesji określa, jakie warunki należy spełniać, aby móc wykonywać związane z nimi czynności zawodowe.  Dostęp do zawodów jest regulowany w trosce o dobro społeczeństwa, zdrowie i bezpieczeństwo obywateli oraz zapewnienie im właściwej jakości produktów i usług.

Zawody regulowane to takie, do których wykonywania niezbędne jest wykształcenie, zarejestrowanie się w organizacji zawodowej lub uzyskanie uprawnień np. na podstawie egzaminu państwowego. Przygotowanie się do takiej formy sprawdzenia wiedzy, wymaga ogromu skrupulatnej pracy, bowiem egzaminy państwowe nie należą do najłatwiejszych. Wielu kandydatów decyduje się na szkolenia online, które pozwalają uporządkować im posiadaną wiedzę. Wymagany obszerny zakres przygotowań stanowi dowód na prestiż zawodu, który wynika z odpowiedzialności pełnionej funkcji.

Nie tylko lekarz i pilot

Pełna lista zawodów regulowanych w Polsce publikowana jest na stronie Komisji Europejskiej. W zestawieniu oprócz profesji medycznych znajdziesz także inżynierów budownictwa. Wyróżniono tam także tych, którzy ukończyli kurs na uprawnienia budowlane i zdali egzamin państwowy. Posiadanie takich kwalifikacji to droga do objęcia funkcji kierownika budowy lub robót, a także projektanta oraz inspektora nadzoru inwestorskiego. Warto zaznaczyć, że uzyskanie uprawnień budowlanych wymaga nie tylko wykształcenia, pozytywnego wyniku egzaminu dyplomowego, ale i odbytej praktyki zawodowej. Do grupy zawodów regulowanych należą także maklerzy papierów wartościowych, adwokaci, maszyniści, nauczyciele, taksówkarze, geodeci, a nawet detektywi i grzyboznawcy!

Uzyskując kosztowne uprawnienia, z myślą o wykorzystaniu ich pracując w innym kraju, pamiętaj, że każde państwo posiada własną listę zawodów regulowanych. Możliwe jest zatem, że kwalifikacje zdobyte w Polsce nie będą potrzebne Ci podczas pracy w Holandii, czy Belgii. Warto mieć na uwadze, że uprawnienia uzyskane w jednym państwie, nie są z automatu ważne za granicą. Korzystanie z nich wymaga oficjalnego uznania kwalifikacji zawodowych przez odpowiedni organ prawny.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array