sumamed

Do leczenia zakażeń bakteryjnych o charakterze ogólnym bardzo często stosuje się preparat Sumamed. Ma on działanie antybiotyczne i bakteriostatyczne. Może być stosowany zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. Występuje w postaci kapsułek twardych i proszku do sporządzenia zawiesiny przyjmowanej doustne. Bardzo ważne jest dobranie odpowiedniej dawki do masy ciała w przypadku podawania małym dzieciom. Pora dowiedzieć się więcej na temat działania leku, wskazań do jego stosowania, możliwych działań niepożądanych.

Co należy wiedzieć o leku Sumamed?

Sumamed jest antybiotykiem makrolidowym, który można kupić w aptece tylko po okazaniu recepty. Występuje on w formie kapsułek, proszku i tabletek. Działanie terapeutyczne preparatu wynika ze znajdującej się w nim substancji czynnej w postaci azytromycyny. Ma właściwości przeciwbakteryjne, co wynika z hamowania procesu syntezy białek bakteryjnych. Skutkiem tego jest uniemożliwione namnażania się patogenów, które wywołały infekcję. Zaletą leku Sumamed jest jego szybkie działanie, wnika do zakażonych tkanek i utrzymuje w nich w dłuższym okresie półtrwania. Wskazaniami do stosowania Sumamedu są zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych, ostre zapalenie ucha środkowego oraz zakażenia skórne i tkanek miękkich.

Preparat przepisuje się pacjentom przy ostrym i przewlekłym zapaleniu oskrzeli, zapaleniu płuc o różnym stopniu nasilenia, zapaleniu migdałków i zatok, bakteryjnym zapaleniu gardła. Sumamed pomaga także w przypadku liszaja, róży, rumienia wędrującego, wtórnego ropnego zapalenia skóry. Oczywiście nie każdy może przyjmować Sumamed. Przeciwwskazaniami są nadwrażliwość na którykolwiek składnik zawarty w leku, antybiotyki makrolidowe i ketolidowe. Standardowe leczenie preparatem makrolidowe lub ketolidowe wynosi trzy dni, przyjmuje się zwykle 500 mg preparatu raz dobę. Terapia może zostać wydłużona do pięciu dni, zaczynając od dawki 500 mg pierwszego dnia, po czym zmniejsza się ją do 250 mg na dobę. Sumamed służy też do leczenia trądziku, jest to jednak długotrwały proces. Kuracja przeciwtrądzikowa może być przeprowadzana wyłącznie u dorosłych pacjentów.

Jakie mogą wystąpić działania niepożądane przy stosowaniu leku Sumamed?

Leczenie Sumamedem wiąże się z możliwością pojawienia się różnych skutków ubocznych. Mogą występować one już w trakcie kuracji lub po jej zakończeniu. Zdarzają się także niebezpieczne powikłania, które wymagają niezwłocznej konsultacji lekarskiej. Mogą pojawić się ciężkie reakcje skórne, czego nie wolno bagatelizować. Konieczne jest jak najszybsze uzyskanie pomocy medycznej. U niektórych osób pojawiają się objawy ciężkiej nadwrażliwości, mają one postać obrzęku twarzy, szyi, języka i warg. Towarzyszą temu też trudności z przełykaniem i oddychaniem, świąd, wysypka, gorączka. Możliwymi skutkami ubocznymi przy stosowaniu Sumamed są przewlekłe biegunki z domieszką krwi lub śluzu, co zazwyczaj świadczy o zapaleniu jelita. Osoby przyjmujące Sumamed mogą zauważyć u siebie większą podatność na pojawienie się siniaków, żółte zabarwienie skóry i białek oczu. Kolor moczu może zmienić kolor na ciemniejszy. Do działań niepożądanych zalicza się także uczucie osłabienia.

Artykuł powstał we współpracy z Medyk Online

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array