c-h-czujnik-fullhd

W przemyśle ciężkim niezbędne jest stosowanie dużej siły, która wprawia w ruch maszyny. Bardzo często wykorzystuje się kapitał ludzki, przy czym należy zdawać sobie sprawę, że nie zawsze zapewnia on maksymalną efektywność pracy. Na szczęście można wykorzystać inne rozwiązania, a mianowicie siłowniki pneumatyczne. Czas więc dowiedzieć się więcej na ich temat i znaleźć najlepszy model.

Siłownik pneumatyczny – budowa i działanie 

Siłownik pneumatyczny jest to urządzenie mechaniczne, które do wytworzenia siły wykorzystuje energię sprężonego powietrza. Już na tym etapie warto wiedzieć, że sprężone powietrze jest niezwykle czystym medium, które nie generuje zanieczyszczeń, a przy tym jest łatwo dostępne. Duże znaczenie ma także fakt, że siłowniki pneumatyczne, a także sprężone powietrze nie wpływają negatywnie na ekologię. Przeciętny siłownik pneumatyczny składa się z elementów takich jak: pokrywa przednia, pokrywa tylna, tłok pneumatyczny, tuleja cylindrowa, tłoczysko, tuleja prowadząca, pierścienie uszczelniające. Pierwszy z nich umieszczony jest w pokrywie przedniej, natomiast drugi pierścień znajduje się w miejscu połączenia ruchomego tłoka, które rzecz jasna uszczelnia. Siłowniki pneumatyczne mają zastosowanie w przemyśle, zarówno lekkim, jak i ciężkim, ale stosuje się je w urządzeniach takich jak przecinaki czy rozwieraki, które używane są przez służby ratunkowe.

Tak naprawdę także w życiu codziennym korzysta się z pracy siłownika pneumatycznego, który znajduje się choćby w drzwiach czy klapie samochodowej, ale też fotelu biurowym czy drzwiczkach szafek. Do tego siłowniki znajdują się w automatycznych bramach wjazdowych. Ponadto występuje w samochodach ciężarowych, gdzie służy do wprawiania w ruch platform wyładunkowych. Siłownik pneumatycznyzasadniczo ma prostą budowę i proste działanie. Jest elementem układu pneumatycznego, który przesuwa tłoczysko wewnątrz silnika.

Na tłoczysku zamocowany jest tłok, który dzieli przestrzeń w środku cylindra pneumatycznego na dwie komory. Do pierwszej wpuszczane jest powietrze i wtedy następuje przesunięcie tłoka, a na końcu dochodzi do wysuwu bądź wsuwu tłoczyska. Na tym etapie warto też poznać rodzaje siłowników pneumatycznych

Siłowniki pneumatyczne – rodzaje, które są przydatne w przemyśle 

W pneumatyce dostępnych jest wiele siłowników, które różnią się one między sobą wielkością, zastosowaniem, ale też sposobem mocowania. Dodatkowo do niektórych można zamocować akcesoria. Wśród najpopularniejszych rodzajów siłowników można wyróżnić siłowniki jednostronnego i dwustronnego działania, ale też siłowniki profilowe, liniowe, obrotowe czy też zderzakowe. Biorąc pod uwagę ruch roboczy wyróżniamy siłowniki liniowe, które możemy podzielić na te jednostronnego działania i dwustronnego działania.

siłowniku pneumatycznym jednostronnego działania ogranicza się zużycie czynnika jakim jest sprężone powietrze. Tłok przesuwany jest w kierunku występowania większego obciążenia, a jeżeli nie występują obciążenia w przeciwną stronę, to dochodzi do powrotu tłoczyska. Jeszcze częściej stosowany jest siłownik pneumatyczny dwustronnego działania i w tym przypadku sprężone powietrze doprowadzane jest na zmianę do jednej lub drugiej komory. Równocześnie odpowietrzane są przeciwległe komory cylindra.

W tym przypadku sprężone powietrze działa wytworzonym ciśnieniem na tłok, co powoduje wysunięcie tłoczyska. Aby schowany został element wykonawczy, powietrze doprowadzone jest z drugiej strony siłownika. Biorąc pod uwagę rodzaj ruchu roboczego możemy wyróżnić siłowniki kątowe i krzywoliniowe. 

Dlaczego standaryzacja siłowników ma duże znaczenie?                      

Siłowniki pneumatyczne stosuje się na szeroką skalę w różnych rodzajach przemysłu, począwszy od górnictwa, przez hutnictwo, aż na branży betoniarskiej kończąc. Z tego też powodu siłowniki pneumatyczne powinny być wykonane z mocnych i trwałych materiałów takich jak stal nierdzewna. Takie modele można znaleźć w ofercie producenta siłowników Pneumatig.

Jeżeli jesteście zainteresowani ofertą siłowników niestandardowych, to takie producent siłowników pneumatycznych także może wykonać. Warto dowiedzieć się więcej, odwiedzając stronię: pneumatig.eu/silowniki-pneumatyczne.html. Warto tutaj zwrócić uwagę na standaryzację, gdyż dzięki normom bardzo łatwo znaleźć odpowiedni siłownik pneumatyczny, ale też dobrać jego części zamienne. Normy ISO sprawiają także, iż szybko znajdziecie siłowniki dopasowane pod względem mocowania czy wielkości. Dzięki temu będą służyć bez zarzutu.   

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array