psychoterapia

Podjąłeś decyzję — rozpoczynasz psychoterapię. Gratulacje! Najważniejszy i zdecydowanie najtrudniejszy krok masz już za Tobą. Teraz musisz zdecydować, w jakim nurcie mają odbywać się Twoje spotkania z terapeutą. Przeczytaj dokładnie nasz artykuł. Dowiesz się z niego, jakie są i czym cechują się najważniejsze nurty terapeutyczne. Dzięki temu łatwiej wybierzesz ten, który najbardziej odpowiada Twoim problemom.

Psychoterapia poznawczo-behawioralna

Psychoterapia poznawczo-behawioralna (w skrócie: CBT, od angielskich słów cognitive-behavioral therapy) cechuje się tym, że klient i terapeuta współpracują ze sobą (jak partnerzy w pracy), a cała terapia dąży do dokładnie określonego celu. Z początku tym nurtem psychoterapii leczono głównie choroby depresyjne. Dziś metoda wykorzystywana jest w znacznie szerszym obszarze.

Jeśli zdecydujesz się na terapię poznawczo-behawioralną, to pozwoli Ci ona zrozumieć Twoje funkcjonowanie w przeszłości (w odniesieniu do historii rodzinnej czy historii życia), ale także zmienić dręczące Cię zachowania oraz znacznie pogłębić samoświadomość. Jakie problemy najczęściej leczy się za pomocą terapii poznawczo-behawioralnej?

  • Trudności w obrębie emocjonalnym.
  • Zachowania problematyczne, z którymi nie radzisz sobie samodzielnie.
  • Fobie społeczne.
  • Różne zaburzenia: psychiczne, lękowe, osobowości, odżywiania.
  • Uzależnienia.

Specjaliści zajmujący się terapią poznawczo-behawioralną pracują w całej Polsce, obecnie najczęściej w formie on-line. Spotkasz ich także w gabinecie psychoterapii w Lublinie.

Terapia psychodynamiczna

Najważniejszym celem terapii w nurcie psychodynamicznym jest przekonanie, że uświadamiając sobie wszystko to, co jest w nas nieświadome, będziemy mogli zrozumieć trudne dla nas zjawiska i mieć dużo większy wpływ na swoje życie. Dopóki wszystkie karty życia nie zostaną odkryte, to nieświadomości będą powodowały różne, dręczące objawy.

Ten nurt terapeutyczny cechuje się bardzo silną i obustronnie akceptowaną więzią między klientem a terapeutą. W czasie trwania terapii psychodynamicznej analizuje się różne wydarzenia, które miały miejsce w życiu pacjenta oraz pracuje nad jego relacjami z innymi ludźmi. Nurt ten pozwala zrozumieć to, co przeżywa się na gruncie nieświadomości.

Terapia psychodynamiczna jest odpowiednia dla osób gotowych na ciężką pracę nad samymi sobą —chodzi tu zarówno o refleksje nad własnym życiem, jak i o próby zrozumienia codziennych zmagań i trudności. Wybrany przez Ciebie specjalista udzieli Ci pomocy w tym nurcie terapeutycznym. Jeśli jeszcze nie podjąłeś decyzji, do którego terapeuty chcesz udać się po pomoc, możesz na przykład zacząć uczęszczać na terapię psychodynamiczną w Lublinie.

Terapia humanistyczna

Trzecim najpopularniejszym rodzajem terapii są spotkania w nurcie humanistycznym. Koncentrują się one wyłącznie na kliencie i jego doświadczeniu. Terapeuta jest towarzyszem będącym przy kliencie w trakcie jego terapeutycznej drogi. Specjalista rozmawia z pacjentem, ale nie ocenia go ani nie narzuca konkretnych sposobów funkcjonowania.

Terapia humanistyczna bardzo wyraźnie podkreśla, że każdy człowiek jest niepowtarzalny, niezależny i ma wolną wolę. Ten rodzaj psychoterapii szczególnie polecany jest osobom chcącym pracować nad samoakceptacją i rozwojem wewnętrznym, ale nie tylko. Również pacjenci z zaburzeniami, problemami emocjonalnymi, fobiami czy nerwicami bardzo często decydują się na rozpoczęcie terapii w nurcie humanistycznym.

Podsumowanie

Znasz już podstawowe założenia trzech najważniejszych rodzajów terapii — humanistycznej, psychodynamicznej oraz poznawczo-behawioralnej — i różnice między nimi. Zastanów się teraz, z jakimi problemami zmagasz się na co dzień i dopasuj do siebie odpowiedni nurt, pamiętając jednocześnie, że to nie on Cię wyleczy, ale bezpieczna relacja z terapeutą, któremu ufasz. Powodzenia!

Related Posts

1 Komentarzy

  • anonim
    29 grudnia 2020

    super wpis konkretnie i na temat! ja próbowałem dwóch nurtów psychodynamicznego i poznawczo-behawioralnego, u mnie zdecydowanie lepiejj sprawdził się ten drugi

Average
5 Based On 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array