istock-1198165634_wp

Operacja haluksów, czyli palucha koślawego, to zabieg, który może przynieść ulgę osobom cierpiącym na ból i dyskomfort związany z tą dolegliwością. To jednocześnie najlepsze rozwiązanie dla pacjentów, u których rehabilitacja nie przynosi zadowalających efektów i mają przez to problem z doborem obuwia.

Aby zakwalifikować się na zabieg na haluksy, musimy wcześniej skonsultować się z lekarzem ortopedą. Bardzo ważnym etapem jest odpowiednie przygotowanie do operacji. Dzięki temu cała procedura przebiegnie sprawnie i będzie można szybko wrócić do zdrowia.

Jak wygląda przygotowanie przedoperacyjne?

Osoby, których czeka operacja powinny mieć wykonane co najmniej dwie dawki szczepienia przeciwko WZW typu B. W ten sposób zapewnimy sobie ochronę przed zakażeniem. Choroba jest przenoszona przez krew oraz inne płyny ustrojowe. Należy jednocześnie upewnić się, czy nie byliśmy już szczepieni w dzieciństwie. Planowany zabieg na haluksy może wiązać się również z koniecznością odstawienia niektórych leków i suplementów. Do tej grupy zaliczają się głównie leki z grupy salicylanów, rozrzedzające krew, a także imbir i czosnek. Najlepiej odstawić je tydzień przed operacją.

Osoby, które chorują na przewlekłe schorzenia powinny dostarczyć zaświadczenie od lekarza prowadzącego o optymalnym stanie choroby. Na około 2 tygodnie przed zabiegiem wykonuje się aktualne badania, m.in. morfologię krwi z płytkami, APTT, INR – PT, elektrolity, grupę krwi, HBS antygen, HCV i HIV przeciwciała.

Zabieg na haluksy – zalecenia na dzień przed operacją

W przeddzień operacji do godziny 21.00 można zjeść posiłek, a do godziny 24.00 pić płyny. W dniu zabiegu należy zgłosić się na czczo. Jednocześnie tego dnia obowiązuje całkowity zakaz palenia papierosów oraz żucia gumy. Poza tym pacjent powinien wykąpać się przed operacją, zdjąć metalowe ozdoby i zabrać ze sobą ubrania na zmianę, ręcznik, dokumenty, przyjmowane na stałe leki, but odciążający przedstopie oraz dwie kule łokciowe. Sama operacja trwa zwykle do 2 godzin i jest przeprowadzana pod znieczuleniem miejscowym.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array