poland-g2309f9832_1920

Średniowieczny rodowód, ciekawe zabytki i wyjątkowy klimat – to czynniki, dzięki którym Świdnica cieszy się ogromnym powodzeniem wśród turystów. Co koniecznie trzeba zobaczyć w trakcie wycieczki po tym mieście?

Długie dzieje niezwykłego miasta

Jak długą historią może się pochwalić Świdnica? Jeśli uwierzymy legendom, historia tego miasta zaczyna się już w połowie VIII wieku. W tym czasie wojowie Świdna, starający się zdobyć gród na pobliskiej Ślęży, mieli założyć w miejscu dzisiejszego miasta osadę. Jeśli będziemy się trzymać faktów historycznych, miasto nieco się odmłodzi. Dlaczego? Bo pierwsze wzmianki na temat Świdnicy pojawiają się w dokumentach dopiero z połowy XIII wieku. W 1290 roku o Świdnicy pisze się już jako o stolicy księstwa świdnicko-jaworskiego, które należało do największych księstw śląskich. Wiadomo, że w okresie średniowiecza miasto mogło się pochwalić solidnymi murami obronnymi oraz sześcioma bramami miejskimi. Jest to najlepszy dowód na to, jak pomyślnym rozwojem cieszyła się dawna Świdnica. Już w XVI wieku miasto to było jednym z najważniejszych ośrodków miejskich na terenie Śląska, a większymi rozmiarami mógł się pochwalić tylko Wrocław. Skąd taka wysoka pozycja Świdnicy na mapie dawnych miast śląskich? Jednym z czynników, które wpływały na potęgę Świdnicy, był doskonale rozwijający się tu handel, drugim – wyśmienite piwa, które uczyniły Świdnicę miejscem znanym i cenionym również poza terenem Śląska. Pomyślny okres trwał aż do XVIII stulecia. Spadek znaczenia miasta w XVIII wieku związany był z rządami pruskimi, rygorem wojskowym oraz budową twierdzy. Jej pozostałości są obecnie jedną z wielu atrakcji turystycznych Świdnicy, choć największym zainteresowaniem turystów cieszą się zabytki sakralne.

Perły sakralnej architektury

Świdnica jest miastem wyjątkowo atrakcyjnym dla tych, których fascynują zabytki architektury sakralnej. Interesujących obiektów jest tu kilka, choć turyści skupiają się szczególnie na dwóch najważniejszych.

Katedra św. Stanisława i św. Wacława

Pierwszą perełką sakralnej architektury na terenie Świdnicy jest potężna katedra św. Stanisława i św. Wacława. Kościół ten zachwyca potężną wieżą (103 metry wysokości) oraz potężnym, gotyckim oknem. W jednej z największych świątyń na Dolnym Śląsku nie brak cennych dzieł sztuki, wśród których wyróżniają się figury świętych, ciekawa ambona oraz organy. Wśród obrazów na wyróżnienie szczególne zasługuje z kolei gotyckie przedstawienie Matki Boskiej Świdnickiej, które od lat otoczone jest bardzo silnym kultem.

Ewangelicki Kościół Pokoju

Drugim zabytkiem sakralnym, którego w trakcie wycieczki po Świdnicy nie można pominąć, jest ewangelicki Kościół Pokoju z lat 50. XVII wieku. Zbudowany z nietrwałych materiałów, zadziwia znacznymi rozmiarami. Skromna elewacja ukrywa piękne wnętrze, w którym można ujrzeć wiele ciekawych przykładów barokowej sztuki sakralnej. I tu ciekawym elementem w wystroju wnętrza są organy, choć turyści chętnie poświęcają swój czas i pięknym malowidłom, i potężnym emporom, dzięki którym świdnicki Kościół Pokoju jest tak niezwykłym obiektem.

Co jeszcze warto zobaczyć w Świdnicy?

Kompleksy sakralne odgrywają w Świdnicy bardzo ważną rolę, jednak nie tylko im warto poświęcić swój czas podczas zwiedzania. Miasto może się przecież pochwalić i innymi, równie ciekawymi zabytkami. Piękne kamienice, które można ujrzeć przy rynku, mogą oczarować zwiedzających swymi elewacjami, z kolei ratusz od kilku lat przyciąga uwagę zrekonstruowaną wieżą. Na rynku czeka też na zwiedzających wspaniała placówka – Muzeum Dawnego Kupiectwa. Zgromadzone tu eksponaty związane są z handlem i jego historią, przy czym ogromne wrażenie na zwiedzających robi kolekcja dawnych miar i wag.

Świdnica to wyjątkowe miasto, które swym bogactwem i różnorodnością może oczarować każdego. Tu każdy może znaleźć dla siebie coś ciekawego i miło spędzić wolny czas. Zabytki sakralne, piękne kamienice i ciekawe muzea – oto atrakcje, dzięki którym wycieczki po Świdnicy będą doświadczeniem nie tylko przyjemnym, ale również pouczającym.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array