ksiegowosc-uslugi-rachunkowe

Rozwój handlu internetowego sprawia, że coraz więcej polskich firm ma możliwość realizacji celów biznesowych na zagranicznych rynkach. Naturalnym kierunkiem wymiany handlowej dla sprzedawców z Polski pozostają kraje sąsiednie, a w szczególności Niemcy. Efektywne prowadzenie działalności gospodarczej wymaga znajomości lokalnych przepisów podatkowych i regularnego dopełniania formalności. Zastanówmy się zatem, jakie obowiązki czekają na podmioty oferujące swoje towary bądź usługi na terytorium Republiki Federalnej Niemiec? Kto musi przejść proces rejestracji do VAT w Niemczech?

Kiedy rejestracja do VAT w Niemczech staje się obowiązkowa?

Polscy przedsiębiorcy, którzy realizują sprzedaż wysyłkową na terytorium Niemiec, podlegają pod lokalne przepisy podatkowe w zakresie rozliczania podatku VAT. Obowiązkowa rejestracja do VAT w Niemczech ma miejsce w sytuacji prowadzenia sprzedaży wysyłkowej do niemieckich konsumentów. Najpowszechniejszą przyczyną uruchomienia obowiązku rejestracyjnego VAT staje się działalność prowadzona na międzynarodowych platformach transakcyjnych, takich jak Amazon lub Ebay. Fakturę z widniejącym na niej niemieckim podatkiem należy wystawiać zarówno przy sprzedaży wysyłkowej towarów do niemieckich podatników, jak i przy wysyłaniu produktów z magazynów zlokalizowanych na terenie RFN.

Sprzedaż produktów z magazynu w RFN traktowana jest w Niemczech jako sprzedaż krajowa i podlega obciążeniu lokalną stawką VAT. Wynosi ona 7% lub 19%. Rejestracja VAT na cele podatkowe w Niemczech staje się ustawowym obowiązkiem dla wszystkich przedsiębiorców z Polski, którzy chcą realizować wysyłki towarów bezpośrednio z magazynów w RFN. Samo przemieszczenie towaru pomiędzy Polską a Niemcami kwalifikuje się jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów i pozostaje w Polsce zwolniona z obciążeń z tytułu podatku VAT.

Nieco inne środowisko podatkowe obowiązuje osoby, które dokonują sprzedaży internetowej w połączeniu z wysyłką towaru z terytorium Polski. Sprzedaż wysyłkowa do Niemiec w modelu B2C uruchamia specjalne progi podatkowe, od których firma musi dokonać rejestracji w niemieckim systemie VAT. Progiem granicznym, który zobowiązuje sprzedawcę do wystawiania faktur z niemieckimi stawkami VAT, jest na chwilę obecną kwota 100 tysięcy euro wartości transakcyjnej netto, rozpatrywana w ujęciu rocznym. Przepisy podatkowe dopuszczają możliwość rezygnacji podatnika z progu przychodów i wcześniejszej rejestracji do VAT w Niemczech. Takie rozwiązanie sprawia, że rejestracja do VAT w Niemczech nie będzie zaskoczeniem. Firmy przewidujące przekroczenie kwoty obrotów ponad 100 000 euro mogą złożyć wniosek o rezygnację z limitu i przejście na niemiecki system rozliczeń, unikając tym samym dotkliwych kar na skutek ewentualnego przekroczenia terminu rejestracji.

Usługi rachunkowe Inito – profesjonalna pomoc w zakresie VAT i księgowości

Outsourcing spraw księgowych zyskuje na popularności, udowadniając swoją przydatność dla wielu przedsiębiorców funkcjonujących w modelu sprzedaży wysyłkowej. Kompleksowe usługi rachunkowe Inito obejmują wsparcie przy procedurach rejestracji VAT w Niemczech, wraz z pełnym pakietem rachunkowym dla firm z dowolnej branży. Warto zapoznać się z ofertą opisaną na stronie www.inito.pl, dając sobie szansę na bezproblemowe przejście procedur rejestracyjnych i efektywne wypełnianie wymogów podatkowych.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array