pies

Wiernie spoglądający pies potrafi wzbogacić codzienne życie, wnosząc ogrom pozytywnej energii i bezwarunkowej miłości. W zamian oczekuje od swojego właściciela właściwej opieki – odpowiedzialności, czasu i cierpliwości. Zobacz, jak wybrać rasę psa i czym kierować się podczas podejmowania decyzji.  

Jakie są rasy psów?

Mimo tego, że psy reprezentują określone rasy, warto pamiętać, że każdy czworonóg jest wyjątkowy. Psy różnią się nie tylko wyglądem i wielkością, ale także temperamentem oraz potrzebami. Przedstawiciele konkretnych gatunków mają odmienne wymagania dotyczące pielęgnacji, metod prawidłowego żywienia i intensywności aktywności fizycznej. Niektóre będą błogo leżeć przez długie godziny, w przeciwieństwie do psów, które będą wolały bawić się, spacerować i biegać. Jeszcze inne będą potrzebowały treningów doskonalących naturalne umiejętności tropienia czy pływania. Potrzeby pupila z pewnością należy dopasować do własnych możliwości. Istnieje wiele sposobów podziału ras stworzonych w oparciu o różne czynniki.  

Podział na grupy psów

Podstawowy podział opiera się na klasyfikacji według funkcji i zadań, do jakich dana rasa ma pierwotne predyspozycje:

  • psy do towarzystwa są łagodne i przyjazne, dlatego są doskonałymi kompanami na co dzień; są energiczne i uwielbiają zabawę; przywiązują się do właściciela, którego obdarzają zaufaniem i miłością; w tej grupie warto wyróżnić psy miniaturowe, które mimo niepozornych rozmiarów bywają zadziorne i żywiołowe, dzięki czemu potrafią uatrakcyjniać czas,
  • psy myśliwskie na początku były hodowane po to, aby pomagać przy polowaniach – w naturze mają tropienie i aportowanie; są lojalne i uwielbiają sprawiać radość swoim opiekunom; są chętne do nauki podczas specjalnych szkoleń przygotowujących do polowań,
  • psy pracujące to grupa obejmująca rasy, które pierwotnie miały wykonywać konkretną pracę; są to z reguły duże psy, których zadaniem są przede wszystkim czynności wymagające siły; potrzebują mnóstwa ruchu oraz odpowiedniej stymulacji intelektualnej; wyróżnia się psy obronne, które posiadają ponadprzeciętny instynkt, odwagę i czujność; charakteryzuje je lojalność wobec właściciela i brak zaufania do obcych; wymagają konsekwentnego i solidnego szkolenia; do tej grupy należą także psy ratownicze, pełniące służbę w policji oraz pomagające w akcjach poszukiwawczych czy ratowniczych,
  • grupa psów pasterskich skupia w sobie rasy, które są przystosowane do zaganiania owiec lub bydła; potrzebują stałego zajęcia i dużo pożytecznego ruchu; mają wodoodporne futro, dlatego z większym entuzjazmem będą spacerowały i trenowały na świeżym powietrzu niż leżały spokojnie w domu,
  • psy gończe – jest to niezwykle różnorodna grupa, w której skład wchodzą osobniki posiadające wrodzone umiejętności łowieckie i wyczulone zmysły węchu oraz wzroku; są to z natury niezależne psy, które niezbyt chętnie słuchają poleceń i często chodzą swoimi ścieżkami,
  • terriery są z natury ciekawe otoczenia i spostrzegawcze; są to psotne i energiczne psy, które mają silne instynkty myśliwskie; uwielbiają kopać dziury.

Jakiego wybrać psa?

Zwierzak w domu to towarzysz czekający na wspólne podróże, radosne zabawy i długie spacery. Choć warto pamiętać także o możliwości wystąpienia negatywnych konsekwencji, tj.: problemów wychowawczych, ograniczeń w wyjściach i podróżowaniu, różnych chorób czy schorzeń. Zapewnienie podstawowych potrzeb w optymalnym stopniu bez wątpienia pozwoli psu być szczęśliwym, zachować zrównoważoną wagę oraz zdrowie psychiczno-fizyczne. Decyzja o przyjęciu psa powinna być przede wszystkim ustalona ze wszystkim domownikami i zgodna z ich wymaganiami. Zarówno przygarnięcie ze schroniska, jak i zakup czworonoga muszą być przemyślane. Można poszukać fundacji, które zajmują się psami danej rasy, a przy zakupie należy unikać tzw. pseudo hodowli. Warto wziąć pod uwagę, czy pies danej rasy nie będzie powodował u żadnego z domowników reakcji alergicznych. Nie można zapominać o tym, że czworonóg niezależnie od rasy, będzie w inny sposób oddziaływał na każdego alergika.

Przyjęcie psa jest zobowiązaniem długoterminowym, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji należy rozważyć kilka istotnych kwestii. Wybór warto oprzeć zarówno o potrzeby psa, jak i o własne oczekiwania i możliwości – tryb życia oraz warunki czasowe, mieszkaniowe i finansowe.

Jakiej rasy psa wybrać?

Na początek warto znaleźć rzetelne informacje o cechach wyglądu i osobowości. Każda rasa przejawia specyficzne cechy, które mogą być w odmiennym stopniu wyrażane u poszczególnych osobników. Zachowanie zwierzęcia niewątpliwe jest uzależnione także od środowiska i sposobów wychowania. Prawidłowa opieka stworzy czworonogowi warunki do zdrowego i bezpiecznego rozwoju emocjonalno-fizycznego. Każdy pies niezależnie od rasy potrzebuje do szczęścia adekwatnej dawki ruchu i zabawy, pozytywnych kontaktów z właścicielem czy z innymi czworonogami.

Potrzeby psa

Wybór rasy psa warto oprzeć także o zasady dotyczące pielęgnacji, ponieważ może ona być pracochłonna – w przypadku niektórych gatunków należy poświęcić czas, chęci i zaangażowanie na dbanie o wygląd pupila. Rasy brachycefaliczne wymagają codziennego mycia oczu i nosa. Sierść psów krótkowłosych nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji, w przeciwieństwie do psów o długich włosach, narzucających konieczność regularnych zabiegów. Szczotkowanie i czesanie będą zapobiegać mechaceniu oraz splątaniu sierści. Niekiedy konieczne będą także systematyczne strzyżenie i kąpiele. Różna jest także optymalna dawka ruchu i zabawy. W sytuacji, gdy zapotrzebowanie na ruch nie zostanie zaspokojone, pies będzie nerwowy i może okazywać swoją frustrację poprzez niepożądane zachowania.

Jak dobrać psa dla siebie?

Nie każda rasa będzie odpowiednia do stylu życia właściciela. Dlatego warto zastanowić się nad tym, ile czasu pies będzie musiał spędzać w domu sam oraz jak często i na jak długo możliwe będzie wyjście na spacer. Warto uwzględnić swoje preferencje odnośnie spędzania wolnego czasu oraz warunki mieszkaniowe. Psy niewygajające dużo ruchu to nie tylko małe rasy, jak np. chihuahua, ale także większe psy, tj. chow chow.

Pierwszy pies – jaka rasa?

Niedoświadczeni opiekunowie chętniej decydują się na łatwe do ułożenia rasy, charakteryzujące się przyjacielskim podejściem. Posłuszeństwo i cierpliwość to cechy, które niewątpliwie wpłyną korzystnie na wzajemne relacje. Typuje się tu np.: pudla lub bolończyka.

Jaki pies do mieszkania, a jaki do domu?

Warto pamiętać, aby nie utożsamiać wielkości psa z możliwą przestrzenią do zaoferowania, ponieważ nie każdy mały pies odnajdzie się w bloku, a niektóre duże rasy będą się czuły dobrze zarówno na małej, jak i dużej powierzchni.

Jaki pies do bloku?

Pies w bloku powinien mieć zaspokojone podstawowe potrzeby, zapewnione poczucia bezpieczeństwa oraz odpowiednią pielęgnację i możliwość stymulacji umysłowej. W mieszkaniu powinien jeść i odpoczywać po aktywnościach oraz zabawach, które odbywają się na spacerze. Rasy tj.: maltańczyk, shitzu czy buldog angielski dobrze adaptują się w małych przestrzeniach. Choć w mieszkaniu dobrze odnajdzie się również owczarek niemiecki, który potrzebuje przede wszystkim odpowiedniej ilości zajęć umysłowych.

Należy uwzględnić także to, czy w bloku jest winda. Zarówno rozwijające się szczeniaki, jak i niektóre rasy, np. jamniki ze względu na budowę ciała, nie powinny wchodzić po schodach. Przy braku możliwości korzystania z windy, konieczne będzie wnoszenie oraz znoszenie pupila – problem może wrócić w razie choroby bądź na starość.

Jaki pies do domu?

Duży dom z ogrodem daje psu możliwość zabawy i stróżowania. Większe rasy psów domowych niewątpliwie będą cieszyć się z dużej przestrzeni i możliwości spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Właściciele domów z dużym ogrodem mogą zapewnić adekwatne warunki m.in. bernardynowi czy nowofundlandowi. W przydomowej przestrzeni dobrze będą czuły się też shiba inu i mastif tybetański.

Jakiego psa wybrać dla dziecka?

Łagodne psy domowe to rasy dobrze znoszące obecność dzieci, charakteryzujące się cierpliwym i przyjaznym usposobieniem. Jednak nie należy zapominać, że mimo posiadanych cech wrodzonych, powinno się wprowadzić odpowiednie metody szkolenia i socjalizacji. Jako rasy psów dla dzieci zalecane są choćby beagle, buldogi i samojedy.

Podejmując decyzję o przygarnięciu psa, warto rozpocząć od zdobycia jak największej wiedzy o nim, aby stworzyć pupilowi jak najlepsze środowisko. Warto wziąć pod uwagę specyficzne oczekiwania psa, ale także swój tryb życia, aktywność i warunki mieszkaniowe.

Related Posts

1 Komentarzy

  • Ela
    17 czerwca 2021

    Mi zawsze szkoda tych haskich upchanych po blokach. Jakas moda sie z tego zrobila a meczarnia dla tych psow to musi byc. Przydaloby sie zeby niktorzy przeczytali taki artykul zanim wezma psa.

Average
5 Based On 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array