pomysl-na-biznes-praca-zdalna
pomysl-na-biznes-praca-zdalna

Coraz więcej firm oferuje swoim pracownikom możliwość pracy zdalnej. Czasami jest to jeden dzień w miesiącu, a czasami całe tygodnie “bez wychodzenia z domu”. Jedyne czego potrzeba  to służbowy telefon i komputer z dostępem do Internetu. A co, gdyby na stałe pracować z domu i zostać freelancerem? W jakich branżach jest to możliwe i czy warto? Dowiedz się więcej o plusach i minusach zdalnej pracy i zdecyduj, czy jest to forma odpowiednia dla Ciebie.

Praca zdalna – rosnąca popularność

Coraz więcej firm na polskim rynku decyduje się na funkcjonowanie wirtualne. Brak przestrzeni do pracy, czyli popularnego biura, ma jeden, duży plus – nie trzeba za nie płacić. Przedsiębiorca oszczędza nie tylko na czynszu bądź wynajmie, ale także na wyposażeniu pomieszczenia. Dodatkowo optymalizuje koszty zatrudnienia pracowników, a także zwiększa ich efektywność płacąc za efekt pracy, a nie “przesiedzenie w biurze 8 godzin”.

Praca zdalna i jej plusy

Praca zdalna stała się ostatnio jedną z najpopularniejszych form zarabiania pieniędzy.  A to za sprawą wielu korzyści jakie za sobą niesie. Pierwszym i podstawowym plusem pracy zdalnej jest przede wszystkim wolność. Możesz pracować z dowolnego zakątka na ziemi, a jedyne co Cię ogranicza to Internet. Jednak w obecnych czasach ciężko o miejsce bez dostępu do sieci. No chyba, że przebywasz w samym środku Amazonii…

Czas pracy

Jeżeli jesteś człowiekiem, który nie lubi być ograniczany, z pewnością docenisz elastyczny czas pracy. Sam ustalasz kiedy chcesz pracować i ile chcesz pracować. Zdarza się jednak, że niektóre firmy wymagają, by pracownicy pracowali zdalnie w określonych porach dnia. W większości jednak pracownik sam ustala sobie czas pracy, a szefostwu przedstawia jedynie jej efekty.

Dojazd do biura

Kolejnym plusem pracy zdalnej jest oszczędność związana z dojazdami do biura. Nawet jeżeli nie poruszasz się po mieście samochodem, to i tak musisz codziennie kupować bilet na komunikację miejską – co w przeliczeniu miesięcznym nie przedstawia się najlepiej. Warto odłożyć sobie te pieniądze na przyjemniejsze rzeczy pracując z domu, prawda?

Robisz, co chcesz

Jeżeli jesteś freelancerem i prowadzisz własną działalność, masz możliwość selekcji zleceń. Oznacza to, że wybierasz tylko te, które Cię najbardziej interesują. Z pewnością wpływa to na jakość wykonywanej pracy, a także jej końcowy efekt. Poza tym, zajmowanie się tym, co naprawdę Cię interesuje, przyniesie dużo radości i satysfakcji.

Decydujesz, ile zarobisz

To, ile zarobisz w danym miesiącu zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Sam decydujesz ile zleceń jesteś w stanie wykonać i ile czasu musisz na nie poświęcić. Jesteś sam sobie szefem i to Ty dyktujesz warunki.

Praca zdalna i jej minusy

Niestety, praca zdalna ma także swoje minusy i nie jest przeznaczona dla każdego. Nie sprawdzi się ona u osób, które mają problemy z mobilizacją do pracy. Z tego typu pracy powinny zrezygnować także osoby, które nie są w stanie dotrzymywać terminów. Praca zdalna niesie za sobą także ryzyko zatarcia granicy pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym.

Praca dla samotników

Chodząc do “normalnej pracy” masz kontakt z innymi ludźmi. Wewnątrz biura tworzycie zespół, który musi ze sobą współpracować. W przypadku pracy z domu, kontaktujesz się ze zleceniodawcami jedynie wirtualnie. Brak realnego kontaktu z ludźmi może z czasem źle wpływać na psychikę.

Przemęczenie i urlop

Chęć zarobku może skutkować przyjmowaniem na siebie zbyt wielu obowiązków. Może to powodować nie tylko niedotrzymywanie terminów i niezadowolenie Twoich klientów, ale przede wszystkim przemęczenie, które może przekładać się na życie osobiste. Wzięcie urlopu natomiast to brak dochodu – urlop w przypadku freelancera jest niepłatny.

Przykłady pracy zdalnej

Nie każdą pracę można wykonywać zdalnie. Istnieje jednak kilka możliwości, które wymagają od pracownika jedynie sprawnego komputera, kreatywności oraz wspomnianego już dostępu do Internetu. Do najpopularniejszych należą:

  • copywriting , czyli pisanie tekstów na zlecenie,
  • prowadzenie własnego bloga, który z czasem zacznie przynosić zyski z reklam,
  • prowadzenie sklepu internetowego,
  • grafika komputerowa,
  • pozycjonowanie stron internetowych,
  • komunikacja PR,
  • korepetycje online.

Jeżeli czujesz, że ta forma pracy byłaby dla Ciebie odpowiednia to ofert pracy w Internecie jest naprawdę sporo. Pamiętaj jednak, że początki nie zawsze bywają łatwe i bardzo możliwe, że na satysfakcjonujące zarobki będziesz musiał trochę poczekać.

Related Posts

1 Komentarzy

  • Piotr
    22 sierpnia 2020

    Taka praca zdalna to świetny sposób na życie. Powodzenia wszystkim początkującym!

Average
5 Based On 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array