odbior_mieszkania_wp

Przekazanie kluczy do wymarzonego mieszkania to zwykle ostatni, długo wyczekiwany etap formalności związanych z zakupem własnego „M”. Zanim jednak nowy właściciel będzie mógł cieszyć się swoimi wnętrzami, musi upewnić się, że zostały one wykonane zgodnie z zawartą umową. Służy temu odbiór techniczny lokalu od dewelopera. Jak się do niego przygotować, na co zwracać uwagę i co robić, gdy podczas oględzin wynikną nieprawidłowości?

Czemu służy odbiór techniczny mieszkania?

Przeprowadzenie odbioru technicznego jest niezbędne, aby wykazać, że lokal, który kupujemy od dewelopera, został wykonany zgodnie z postanowieniami zawartymi w umowie oraz dokumentacji projektowej.

Jak przygotować się na odbiór lokalu?

Brak niestwierdzonych w protokole istotnych wad po stronie wykonawcy stanowi podstawowy warunek dopuszczenia lokalu do użytku. Organizowane często pod koniec roku promocje mieszkań we Wrocławiu czy atrakcyjne obniżki cenowe w innych miastach umożliwiają kupno nieruchomości taniej. Na odbiór techniczny najlepiej zabrać ze sobą umowę deweloperską (lub kupna-sprzedaży) oraz projekt budowlany. Poza tym zalecamy umawianie się na niego w godzinach występowania naturalnego światła, przy czym przeznaczyć na to należy około 1,5 godziny. Przydadzą się też podstawowe narzędzia, przyrządy czy dokumenty, takie jak:

– miarka (laserowa lub zwijana),

– kątownik o długości ramienia wynoszącej 1 metr,

– zestaw oprawek i żarówek,

– skalibrowana poziomica dwumetrowa,

– standard wykonania lokalu,

– prospekt informacyjny,

– umowa deweloperska i pozostałe załączniki,

– dokument tożsamości i pełnomocnictwa pozostałych nabywców do odbioru przedmiotu umowy w ich imieniu,

oraz inne akcesoria, które pozwolą ocenić stan wykonanych robót, np. próbnik elektryczny. Jeśli nie czujemy się zbyt pewnie, warto na odbiorze pojawić się w towarzystwie fachowca.

Sprawdzenie ścian i podłóg

Sprawdzając ściany, warto upewnić się, że tynk został położony zgodnie z warunkami technicznymi wykonania i odbioru robót oraz z obowiązującą normą. Powinien być gładki we wszystkich pomieszczeniach poza łazienką (tam zacierany jest na nieco bardziej szorstki), a wszystkie ściany nieruchomości powinny być suche.

Istotna będzie również ocena podłogi – w tym przypadku warto posłużyć się dwumetrową poziomicą. Przy jej pomocy osoba kontrolująca ocenia, czy wylewki są odpowiednio wykonane, a także czy odpowiadają przyjętej normie. Szczególną uwagę zwraca się na pęknięcia – są one niepożądane, choć wymagane jest zachowanie szczelin wypełnionych pianką wzdłuż ścian, a także dylatacji (tj. nacięć pomiędzy pomieszczeniami), która zapobiega pęknięciom wylewki oraz odkształceniom. Jeżeli drzwi wewnętrzne nie zostały wstawione, można także sprawdzić, czy wysokość i szerokość otworów montażowych odpowiadają zaleceniom producenta.

Ocena okien i drzwi

Przede wszystkim należy upewnić się, czy okna oraz drzwi otwierają się i zamykają w prawidłowy sposób, oraz czy są one odpowiednie wyregulowane. Powinno się także zwrócić uwagę na ramy i szyby, by upewnić się, iż nie występują na nich niepożądane rysy. W przypadku zarówno drzwi, jak i okien, trzeba również sprawdzić, czy po ich otwarciu nie zamykają się one samoistnie. Ostatnią kwestią może być poświęcenie uwagi drzwiom, a konkretniej mówiąc – ich narożnikom oraz dolnej krawędzi skrzydła. Należy ocenić, czy są one równe, tj. bez wgnieceń oraz czy nie mają rys.

Przegląd instalacji

Ważnym elementem odbioru mieszkania od dewelopera jest także ocena instalacji elektrycznej, wodnej oraz kanalizacyjnej. Za pomocą próbnika upewniamy się, czy we wszystkich gniazdkach płynie prąd. Dobrze jest również zamocować oprawki, wkręcić żarówki i ocenić, czy wszędzie świecą prawidłowo. W przypadku instalacji wodno-kanalizacyjnej należy sprawdzić przede wszystkim prawidłowe działanie wszystkich dopływów oraz odpływów.

Odbiór mieszkania pod klucz – na co zwracać uwagę?

Ogłaszane przez deweloperów promocje mieszkań w Krakowie oraz innych miastach stanowią atrakcyjną okazję do tańszego zakupu lokali wykończonych pod klucz. W takim przypadku podczas odbioru sprawdzamy nie tylko wymienione wyżej elementy, ale także jakość zamontowanego wyposażenia, np. armaturę w łazience, parkiet, glazurę i terakotę czy parapety okienne. Wszelkie nieprawidłowości powinny zostać odnotowane w protokole zdawczo-odbiorczym i usunięte w terminie wskazanym przez dewelopera.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array