jakie-najczetsze-bledy-popelniaja-mlodzi-przedsiebiorcy
jakie-najczetsze-bledy-popelniaja-mlodzi-przedsiebiorcy

Wiele osób marzy o założeniu własnej firmy. W obecnych czasach może zrobić to praktycznie każdy i to bez wychodzenia z domu. Jednak wiele młodych przedsiębiorców zaczyna żałować decyzji już w pierwszych sytuacjach kryzysowych. Aby zbudować swoją markę, która przynosi zyski, należy umiejętnie zarządzać własnym przedsiębiorstwem i być przygotowanym na każdą ewentualność. Sprawdź, jakie błędy najczęściej popełniają młodzi przedsiębiorcy i… bądź od nich mądrzejszy.

Start firmy – błędy

Rozpoczynając karierę przedsiębiorcy wiele osób nie zdaje sobie sprawy z obowiązków jakie wynikają z prowadzenia własnego biznesu. Zaślepieni jedynie zyskami, nie myślą realnie o miesięcznych kosztach prowadzenia własnej działalności. Młodzi przedsiębiorcy nie są gotowi na podejmowanie decyzji, a także zarządzanie nie tylko finansami swojej firmy, ale przede wszystkim ludźmi, których zatrudniają.

Brak planu realizacji pomysłu

Jednym z podstawowych problemów jest niedopracowany plan biznesowy. Błędy młodych przedsiębiorców polegają na zbyt szybkim działaniu i podejmowaniu nieprzemyślanych decyzji. Pomysł na biznes to jedno, ale zaplanowanie profilu firmy i struktury jej działania to zupełnie inna sprawa. Nawet najbardziej interesujący, dochodowy i oryginalny pomysł jest niczym, jeżeli nie jesteś w stanie zaplanować działań na kilka lat biorąc pod uwagę różne okoliczności. Niewskazane jest, aby upierać się przy swoim pomyśle i realizowanie go bez względu na sugestie innych, bardziej doświadczonych osób. Zgubna myśl, że Twój pomysł jest idealny i przyniesie ogromne zyski, może przyprawić Ci wiele problemów… Przed podjęciem decyzji o założeniu firmy przygotuj sobie szczegółowy plan działania, który uwzględni także ewentualne niepowodzenia.

Awaryjne wyjście

Młodzi przedsiębiorcy często nie dopuszczają do siebie myśli, że coś może nie pójść po ich myśli. Zapatrzeni w swój plan działania, realizujący po kolei każdy z jego etapów, nie biorą pod uwagę nagłych zmian sytuacji. Sytuacje kryzysowe obnażają błędy w prowadzeniu firmy, a także szybko weryfikują pozycję przedsiębiorstwa na rynku pracy. Błędem młodych przedsiębiorców jest brak  planu awaryjnego. W sytuacjach stresujących zaczynają podejmować pochopne i często bardzo nieprzemyślane decyzje, które zamiast pomagać pogrążają firmę w coraz większym kryzysie.

Młodzi przedsiębiorcy i ich egoizm

Młodym osobom, które zakładają firmy, często wydaje się, że wszystko wiedzą najlepiej. Wszystkie decyzje podejmują samodzielnie nie próbując poznać szerszej opinii na dany temat. Są niechętni do słuchania rad starszych i doświadczonych osób z branży. Czasami widzą w nich swojego konkurenta i boją się, że ich pomysł może zostać skradziony.

Pomoc specjalistów

Prowadząc firmę należy mieć świadomość, że nie jest się w stanie panować nad wszystkim. Równoczesne zajmowanie się sprzedażą produktów, księgowością, kadrami i pozyskiwaniem klientów, prędzej czy później zakończy się klęską na każdym polu. Jako młody przedsiębiorca bądź otwarty na pomoc specjalistów. Jeżeli czujesz, że wizerunek Twojej firmy wymaga “naprawy” skorzystaj z pomocy agencji PR. Prowadzisz sklep internetowy? Poproś o pomoc specjalistów, którzy odpowiednio zoptymalizują Twoją stronę, by zwiększyć na niej ruch. Przyznawaj się do błędów i nie bój się korzystać z usług innych osób.

Zatrudnianie pracowników

Błędy młodych przedsiębiorców związane są również z zatrudnianiem pracowników. Nowa osoba wiąże się ze sporym kosztem związanym z wypłaceniem wynagrodzenia, a także ze wszelkimi ubezpieczeniami i składkami odprowadzanymi do urzędów. Koszty utrzymania jednego pracownika skutecznie odwodzą młodych przedsiębiorców od powiększenia zespołu, zarzucając tym samym obecnych pracowników nowymi obowiązkami. Jeżeli Twoja firma potrzebuje specjalisty, który “podniesie ją na nogi” bądź usprawni jej działanie – nie oszczędzaj. Przeprowadź solidną i rzetelną rekrutację, która pozwoli wyłonić tego najbardziej odpowiedniego pracownika i zatrudnij go. Zobaczysz, że za jakiś czas koszty związane z jego przyjęciem Ci się zwrócą.

Wytrwałość i silny charakter młodych przedsiębiorców

Prowadzenie własnej firmy nie jest prostym zadaniem. Często wymaga od przedsiębiorców zachowania zimnej krwi, podejmowania ryzykownych decyzji, a także szukania alternatywnych rozwiązań. Młodzi przedsiębiorcy często charakteryzuje tak zwany słomiany zapał. Jeżeli w firmie dzieje się źle, chowają głowę w piasek bądź zachowują się nieracjonalnie. Kluczem w prowadzeniu firmy jest bowiem zachowanie trzeźwego umysłu nawet w najbardziej stresujących sytuacjach. 

Related Posts

1 Komentarzy

  • Wacław
    25 sierpnia 2021

    Taki przedsiembiorca to musi jaja mieć przede wszystkim . podziwiam i pozdrawiam

Average
5 Based On 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array