praca-biuro-mata-antyzmeczeniowa

Praca biurowa, w szczególności wykonywana przez wiele godzin dziennie, stanowi poważne obciążenie dla kręgosłupa i całego ciała. Nic więc dziwnego, że pracodawcy coraz większy nacisk kładą na ergonomię oraz komfort, wyposażając stanowiska w odpowiednie rozwiązania. Jednym z nich są obniżające napięcie mięśni, przeciwzmęczeniowe maty, projektowane z myślą o pracy przy biurku w pozycji stojącej. Jak wybrać odpowiedni produkt, by skutecznie zminimalizować ryzyko przeciążeń, poprawić samopoczucie pracowników oraz zwiększyć ich produktywność?

Jak działają maty antyzmęczeniowe?

Dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu maty przeciwzmęczeniowe powodują delikatne, naprzemienne ruchy łydek oraz ud osoby wykonującej pracę w pozycji stojącej. To niezauważalne kołysanie się ciała stymuluje krążenie krwi, dzięki czemu pracownik nie odczuwa zmęczenia. Mata antyzmęczeniowa do biura powinna uwzględniać charakter wykonywanej pracy oraz warunki panujące w pomieszczeniu. Dzięki temu pracownik może przez wiele godzin wykonywać swoje obowiązki w poczuciu maksymalnego komfortu i bez obaw o przemęczenie.

Czy mata antyzmęczeniowa do biura to dobre rozwiązanie?

Coraz częściej pracownicy biurowi swoje obowiązki wykonują przy wykorzystaniu biurek stojących. Brak możliwości wykonywania pracy na siedząco sprawia, że w celu zapewnienia odpowiedniej ergonomii, osoba zatrudniana na takim stanowisku, powinna korzystać z rozwiązań, które niwelują napięcia mięśniowe – właśnie takich jak mata antyzmęczeniowa.

Redukcja zmęczenia w pracy to nie tylko lepsza kondycja oraz samopoczucie pracownika, ale także – co pokazują badania – większa produktywność i mniej zwolnień lekarskich. Zadbanie o optymalny komfort i ergonomię na stanowisku biurowym zapewnia więc pracodawcy wymierne korzyści, szczególnie biorąc pod uwagę stosunkowo niewielkie koszty, jakie generują maty antyzmęczeniowe.

Czym charakteryzuje się dobrej jakości mata do stania przy biurku?

Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że mata antyzmęczeniowa do biura powinna zostać odpowiednio dobrana, by spełniała swoje podstawowe zadania. Kluczowe parametry, o które warto zadbać przy zakupie to m.in.:

– miękka, najlepiej piankowa podstawa o odpowiedniej grubości – co najmniej 1,5 cm,

– odpowiednio duża powierzchnia,

– wzmocniona struktura oraz bezpieczne, skośnie fazowane krawędzie,

– możliwość pracy przy tradycyjny monitorze, tablecie, lub komputerze stacjonarnym,

– pokrycie zewnętrzne z gumy lub innego, antypoślizgowego tworzywa.

Mata antyzmęczeniowa – na co jeszcze zwracać uwagę?

Jeśli w pomieszczeniu panuje podwyższone ryzyko kontaktu z rozmaitymi substancji, mata do stania przy biurku powinna być wykonana z tworzywa odpornego na działanie agresywnych płynów czy smarów. W środowisku suchym dobrze sprawdzi się produkt z tradycyjnej gumy, natomiast w budynkach, gdzie zagrożenie pożarowe jest większe, mata antyzmęczeniowa musi być wyprodukowana z materiałów niepalnych. Warto wziąć pod uwagę również wytrzymałość – maty przeciwzmęczeniowe wykorzystywane w systemie wielozmianowym zużywają się znacznie szybciej niż te, na których pracuje się przez 8 godzin dziennie.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array