escape-room
akcesoria detektywa

Escape room to odmiana niezwykle ekscytującej gry grupowej. Ekipa uczestników, która bierze udział w rozgrywce, zostaje zamknięta w pokoju o wybranej tematyce i następnie jej jedynym celem staje się to, by się z niego wydostać. Czasami potrzebny jest do tego klucz, który w jakiś sposób trzeba zrobić, innym razem należy uzyskać kod dostępu przeznaczony do wpisania go w odpowiednim miejscu. Ogólne zasady działania escape roomów są proste, jednakże sama rozgrywka jest znacznie bardziej skomplikowana.

Escape room – na czym polega?

Zabawa dla kilku osób

Tego rodzaju gry interaktywne wyraźnie spopularyzowały się w ostatnich czasach. Od kilku lat sporo mówi się o nich także w Polsce. Escape roomy przestały być wyłącznie tradycyjnymi miejscami rozrywkowymi. Stały się bowiem placówkami, w których coraz częściej hucznie obchodzi się różnego rodzaju święta (chociażby urodziny), ale też organizuje się imprezy integracyjne i inne przyjęcia. To także ciekawy sposób na spędzenie wieczoru kawalerskiego bądź wieczoru panieńskiego. Nic tak nie łączy ludzi jak aktywna współpraca i wspólne dążenie do osiągnięcia wyznaczonego celu. W escape roomach nie można wręcz bawić się samodzielnie, gdyż jedna osoba zamknięta w pokoju na pewno nie zdołałaby sobie poradzić ze wszystkimi kryjącymi się w nim zagadkami. Na pewno zabrakłoby jej na to czasu, a być może również i umiejętności. Przy tworzeniu grupy do rozwiązywania zagadek warto więc pomyśleć o tym, by każdy jej członek znał się na czymś innym. Jedna osoba może być odpowiedzialna za łamigłówki matematyczne, druga za te zręcznościowe, a trzecia za kierowanie całym zespołem. Dobra ekipa to podstawa nie tylko udanej, ale też i pomyślnej zabawy.

Odgadnij szereg zagadek i wydostań się z pomieszczenia

Każdy pokój zagadek jest konstruowany w taki sposób, by za jednym razem mogła się w nim bawić grupa składająca się z kilku osób. Minimum to dwie osoby, maksimum – zwykle sześć osób. Oczywiście zdarzają się pokoje, do których wpuszcza się wyłącznie duety czy większe ekipy, tak więc to wszystko trzeba sprawdzić jeszcze przez zarezerwowaniem sobie wolnego terminu w konkretnym escape roomie. Zabawa jest przednia, ale też zdecydowanie zmusza do myślenia. Zagadki mają jednak różny poziom trudności, dlatego każda ekipa może wybrać dla siebie taki pokój, z którym jakoś sobie poradzi. Tym, którzy nie mieli jeszcze do czynienia z podobnym typem rozgrywki, na ogół poleca się pokoje dla początkujących. Wraz z odwiedzaniem kolejnych escape roomów można nabrać wprawy w przeszukiwaniu pomieszczeń oraz zaznajomić się z ogólnymi zasadami rozgrywki. To wtedy można przerzucić się na pokoje o wyższym poziomie trudności. Niektóre z nich są tak skomplikowane, że mało kto jest w stanie się z nich wydostać.

Historia escape roomów

Wbrew pozorom historia escape roomów rozpoczęła się już wiele lat temu. Ich początki miały miejsce w wirtualnym świecie. Pierwszy escape room był po prostu grą komputerową, stworzoną dokładnie w 1988 roku. Bazowała ona wyłącznie na słowie pisanym. Gracz musiał bacznie obserwować hasła pojawiające się na jego ekranie, które podpowiadały mu, jak rozwiązywać kolejne zagadki. Jeżeli udało mu się pomyślnie przejść przez wszystkie etapy gry, ostatecznie wydostawał się z pokoju i zwyciężał. Oczywiście z biegiem czasu te klasyczne gry komputerowe ewoluowały w coś znacznie bardziej ekscytującego i emocjonującego. Przeniosły się do świata rzeczywistego, dając użytkownikom szansę na aktywny udział w całej rozgrywce. Pierwszy taki prawdziwy escape room powstał dopiero w 2007 roku. W Polsce natomiast do utworzenia pokoju zabawek doszło w 2014 roku.

Każdy pokój zabawek to szansa na mniej więcej godzinną świetną, aktywną i wartościową zabawę. Dzięki niej można nauczyć się dobrej i efektywnej współpracy, a także popracować nad innymi umiejętnościami. Rozwiązywanie zagadek nie jest proste, zwłaszcza gdy trafi się do pomieszczenia o wyższym poziomie trudności. W razie gdyby ekipa miała jednak spore problemy z pokonywaniem kolejnych etapów gry, zawsze może poprosić o pomoc i skorzystać z pewnych wskazówek.

Related Posts

1 Komentarzy

  • Maciej
    5 kwietnia 2021

    w sumie fajna opcja na spędzenie wolnego czasu

Average
5 Based On 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *