rolladen-g43779f383_1280

Popularność rolet zewnętrznych od paru lat stale rośnie. Te produkty okienne są już niemalże stałym elementem wyposażenia każdego nowoczesnego domu. Tak niepozorne zasłony zapewniają niezwykle wzmocnioną ochronę budynkom mieszkalnym. Co więcej, nie tylko chronią wyposażenie i wnętrze przed niechcianymi gośćmi, ale również w sezonie letnim zatrzymują ciepłe powietrze, co sprawia, że pomieszczenia pozostają przyjemnie chłodne. Coraz więcej osób uznaje je za praktyczną dekorację swoich domostw, a wielofunkcyjność rolet zewnętrzny skutecznie zachęca klientów do zakupów. Tylko które z nich wybrać? Można wyróżnić cztery najbardziej podstawowe warianty – każdy z nich będzie miał nieco inne cechy szczególne.

Rolety natynkowe

Bardzo często występują pod nazwą rolet elewacyjnych. Będą jednym z bardziej uniwersalnych wyborów. Dzięki swojej specjalnej budowie mogą zostać zastosowane na każdym etapie budowy domu, dlatego nie trzeba ich uwzględniać w planie surowego stanu budynku. Istnieją dwa podstawowe sposoby montażu rolet natynkowych. Mogą trafić bezpośrednio do wnęki okiennej albo zostać przymocowane na murze. Ich cechą charakterystyczną będzie specyficzna obudowa, którą wykonuje się z aluminium.

Rolety naokienne

Naokienne rolety zewnętrzne można z kolei nazwać nadstawnymi albo nakładanymi. Wyróżnia je budowa uwzględniająca skrzynkę wykonaną z PVC, która wyposażona jest w pokrywę występującą u dołu lub całkowicie z tyłu. Konstrukcja jest praktycznie niewidoczna i nie wpływa na estetykę rolet. W tym przypadku montaż przeprowadzany jest bezpośrednio we wnęce okiennej. Najłatwiej wykonać go wtedy, gdy dochodzi jednocześnie do wymiany okien. Ostatni moment na przeprowadzenie montażu rolet naokiennych pojawia się wtedy, gdy dom jest w stanie surowym, albowiem potem, na dalszych etapach budowy, włączenie takich rolet do projektu budynku może okazać się bardzo trudne lub wprost niewykonalne.

Rolety podtynkowe

Mają pewne cechy wspólne z roletami natynkowymi – podobnie jak i one oparte są na aluminiowej obudowie, wyposażonej w specjalną pokrywę z dołu lub z tyłu konstrukcji. Na ten typ produktu trzeba się zdecydować bardzo wcześnie, czyli już przy tworzeniu ogólnego projektu budynku. Rolety wymagają szczególnego włączenia ich w konstrukcję domu. Pomimo tych pozornych komplikacji akurat ten typ konstrukcji bywa najczęściej polecany przez specjalistów, ponieważ produkty znakomicie przylegają do okien. To z kolei pozwala im zapewnić najlepszą izolację termiczną, co często prowadzi do obniżenia rachunków za ogrzewanie. Druga zaleta to natomiast bardzo estetyczny wygląd. W przypadku rolet podtynkowych ich skrzynki nie są w ogóle widoczne, dzięki czemu całość prezentuje się znacznie bardziej efektownie.

Rolety nadprożowe

Ostatnie zaprezentowane w tym tekście osłony to rolety nadprożowe, określane skrótem RKS. W ich przypadku warto zwrócić uwagę na sposób ich wykonania, uwzględniający zastosowanie obudowy stworzonej albo z poliuretanu, albo z prawdziwej ceramiki. W pierwszym przypadku materiał dodatkowo może zostać wzmocniony specjalnym drutem, aby stał się trwalszy i bardziej oporny na możliwe uszkodzenia mechaniczne. W roletach nadprożowych skrzynka montowana jest w nadprożu okna. System ten powinien zostać uwzględniony w projekcie budynku. Jego montaż bywa niestety dość problematyczny.

Warto zainteresować się tematem rolet zewnętrznych. Dobrze dobrane produkty nie tylko pomogą chronić budynek przed niepowołanymi gośćmi, ale również dodadzą mu estetyki. Poprawnie zamontowane sprawią, że dom stanie się bardziej energooszczędny, wygodny i bezpieczny. 

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array