20210922004553_g9954bace00b1962c7c243c703a608ed86a9f160056a3245461089c305459cb13bf63c39a231b462e425037eeb10a441358c703321d781bc7bdf0a07845942b0e_640.jpg

Biegać rano czy wieczorem? To pytanie, które  często zadają sobie biegacze i biegaczki. Jedno jest pewne: każdy trening biegowy przynosi ogromne korzyści dla naszego organizmu. Przyjrzyjmy się więc zaletom porannych i wieczornych treningów biegowych.

Bieganie rano – główne zalety

Poranne treningi biegowe to świetny rozruch na cały dzień. Krótki i intensywny trening biegowy może zadziałać na nasz organizm lepiej niż mocna kawa. Bieganie rano podkręca metabolizm i sprawia, że z energią rozpoczynamy dzień. Niestety poranne bieganie wymaga od nas dużej dyscypliny. Zwykle nasze obowiązki zawodowe wymagają ścisłego trzymania się harmonogramu treningu.

Poranne bieganie motywuje na cały dzień! Nie ma nic lepszego od poczucia dobrze rozpoczętego dnia. Bieganie w towarzystwie wschodzącego słońca gwarantuje doskonałą aurę i piękne widoki. Ponadto poczucie, że z samego rana robimy coś dla siebie daje nam pozytywnego, motywującego “kopa”. Chyba nie ma nic lepszego od myśli, że reszta domowników jeszcze śpi, a my… aktywnie działamy od rana!

Poranne bieganie to lepsza organizacja dnia

Poranny trening uczy nas również lepszej organizacji czasu. Motywuje również do wcześniejszego wstania bądź… położenia się spać. Mówi się, że najtrudniej jest zacząć. Zwykle ciężko jest wygrać z ogromną chęcią przewrócenia się na drugi bok i… kontynuowania spania. Jednak gwarantujemy, że dzień rozpoczęty treningiem biegowym daje nam energetyczne doładowanie na cały dzień.

Bieganie rano podkręca nasz metabolizm

Jeśli pragniecie zrzucić kilka zbędnych kilogramów, to poranne treningi będą doskonałym sposobem na podkręcenie metabolizmu. Bieganie rano przyśpiesza metabolizm, a w rezultacie nasz organizm spala większą ilość kalorii. Poza tym… śniadanie po porannym bieganiu zwykle lepiej smakuje. 

Wiele osób uważa, że lepiej jest biegać rano na czczo. Oczywiście to częsta praktyka, bo nie ma nic gorszego od intensywnego biegania po ciężkim posiłku. Jeśli jednak nie lubisz biegać na pusty żołądek, to warto przed treningiem spożyć coś lekkiego np. owoc w postaci banana.

Wieczorne bieganie na dobre zakończenia dnia

Bieganie wieczorem również przynosi wiele korzyści. Trening wieczorem pozwala na zrzucenie z siebie stresu, który nagromadził się w ciągu całego dnia. Bieganie wieczorem uspokaja, wycisza i jest również rodzajem wieczornej medytacji. Wiele osób chwali bieganie po całym dniu pracy, ponieważ poza wyrzuceniu z siebie stresu, nie ogranicza nas czasowo tak, jak treningi wykonane o świcie. Świetnie Ci się biega wieczorem? Masz ochotę na przebiegnięcie 10 kilometrów, zamiast zakładanych wcześniej 5 kilometrów trasy? Bez większego problemu możesz wydłużyć czas treningu, by cieszyć się wyzwalanymi przed Twój organizm endorfinami.

Wieczorne treningi gwarantują lepszy sen

Długi i spokojne dystanse uspakajają, wyciszają i stanowią rodzaj medytacji. Musisz jednak uważać, by Twój trening biegowy nie był zbyt intensywny, ponieważ uzyskasz efekt odwrotny od zamierzonego. Intensywne bieganie spowoduje duże uwalnianie kortyzolu, który może zbytnio pobudzić nasz organizm, a w rezultacie będzie nam trudniej zasnąć.

Bieganie rano czy wieczorem? Oto jest pytanie!

Jak widać nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko jest kwestią indywidualną. Wiele zależy od naszego zegara biologicznego. Wiele osób uważa się za “ranne ptaszki”. To właśnie o poranku mają najwięcej energii i najlepsze wyniki biegowe. Z kolei osoby, które lepiej i wydajniej pracują wieczorem, wybiorą zwykle treningi wieczorem. To czy lepiej biegać rano, czy wieczorem zależy od nas samych. Najlepiej spróbować obu wersji treningów. Po przetestowaniu zarówno treningów porannych, jak i wieczornych sami odpowiemy sobie na pytanie, który rodzaj aktywności będzie najlepszy.

Related Posts

2 Komentarzy

  • początkujący
    23 października 2020

    można biegać bez śniadania? ;p

  • Karolina
    30 września 2021

    Ja zdecydowanie wybieram bieganie rano kiedy jeszcze wszyscy śpią – to mój ulubiony początek dnia !

Average
5 Based On 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *