pexels-porapak-apichodilok-369376

Czas to bardzo cenna rzecz, a może nawet bezcenna, bo nie jesteś w stanie dokupić sobie kilku godzin. Bardzo często zupełnie nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo marnujemy każdą chwilę i jak trudno nam efektywnie zaplanować czas. Życie przecieka nam między palcami, a my nawet nie wiemy, kiedy minął kolejny, niestety bezproduktywny dzień. To wszystko przez to, że pozwalamy się okradać z naszego czasu i marnujemy go. Czego unikać, by nie dać się okradać?

Telewizja

To taki popularny złodziej, którego trudno uniknąć. Wchodzisz po pracy do domu i bierzesz do ręki pilota. Od tego momentu rzecz dzieje się jakby poza tobą: program, film, serial, to nie, to nudne, kolejny program, film, wiadomości… Mija kilka godzin, które straciłeś i nawet się nie zrelaksowałeś, bo nabiłeś głowę pobudzającą i często stresującą papką, która nic nie wnosi w twoje życie.

Internet

To takie pożyteczne narzędzie: ułatwia nam komunikację, zbiera informacje i udostępnia, a portale społecznościowe dają nam stały kontakt z naszymi znajomymi. Tylko, znasz to uczucie, gdy na chwilę wchodzisz na Facebooka, Instagram, Twiettera, czy TikToka i nagle widzisz, że minęło już kilka godzin? Portale społecznościowe dają nam pozór przyjaźni, sympatii, wiedzy o tym, co dzieje się u naszych bliskich, ale to tylko namiastka. W dodatku ich twórcy zabiegają o to, aby spędzać w ten sposób, jak najwięcej czasu.

Gry

Oczywiście, nie chodzi tu o rodzinne planszówki, a gry komputerowe, które potrafią przenieść nas do wirtualnego świata i to na wiele, wiele godzin. To nie jest najgorsze, bo stracony czas to niewiele w porównaniu z tym, że „dobra” gra komputerowa, potrafi zupełnie odkleić nas od rzeczywistości, a jej świat staje się nam bliższy niż ten realny. Jeśli nie opuścimy wirtualnej rzeczywistości w odpowiednim momencie, może nam grozić prawdziwe uzależnienie, a to już dużo więcej niż strata czasu, bo to strata naszego życia.

Bałagan

Nie, nie ma sensu tłumaczyć sobie tego twórczym chaosem. Bałagan to bałagan, a szczególnie ten na biurku czy w dokumentach potrafi sprawić, że tracimy mnóstwo czasu. Przeszukujemy notatki i zapiski raz po raz, nie potrafiąc odnaleźć niczego w tym chaosie i skończyć naszej pracy. Podobnie zresztą jest z mailami, których też potrafimy poszukiwać godzinami.

Perfekcjonizm

Taka przesada także bywa zgubna, bo sprawia, że tracimy czas na zupełnie niepotrzebnie cyzelowanie zbędnych drobiazgów. Planujemy, robimy listy, pogłębiamy wiedzę, chcemy wykonać zadanie idealnie, a często jest ono zupełnie błahe, za to wszystko zabiera nam czas. Nie chodzi o to, aby robić „na odwal się”, ale szybko realizować łatwe zadania, by mieć czas na te naprawdę ważne.

Odkładanie

Zrobię to potem… Dziś mi się nie chce… Niestety, powtarzamy to bardzo często, bo zwyczajnie nie lubimy zabierać się za rzeczy trudne i przykre, a nawet tylko takie, które po prostu wymagają wkładu pracy. Zawsze przecież mamy czas, a kiedy zbliża się termin, stres zaczyna nas zjadać i robimy byle jak, po łebkach, albo nie robimy w ogóle. Zwlekanie nic nam nie daje, za to pogłębia nasz stres, bo wiemy przecież, że musimy coś zrobić i nie jesteśmy w stanie naprawdę odpocząć, bo w naszej głowie tkwi świadomość odkładanego obowiązku.

Alkohol

To trudny temat, ale niech pierwszy rzuci kamień, kto to nigdy nie spędził upojnego wieczoru na popijaniu z przyjaciółmi i następnego dnia nie obudził się z kacem gigantem, który uniemożliwił mu normalne funkcjonowanie. To dwa dni straty, a nawet jeśli nie jest aż tak źle, każdy kieliszek osłabia twoją koncentrację, odbiera ci zdolności percepcyjne i niczego nie ułatwia.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *