Choroby metaboliczne to seria zaburzeń spowodowanych chorobami genetycznymi i dziedzicznymi, które są wywołane mutacjami, powodującymi powstanie niekorzystnych fenotypów. Ich skutkiem w niektórych przypadkach mogą być upośledzenia umysłowe, uszkodzenia neurologiczne, niedożywienie, a w najgorszych wypadkach śmierć.
Co to jest metabolizm?
Metabolizm jest odpowiedzialny za rozkład składników odżywczych zawartych w pożywieniu w celu wykorzystania ich zgodnie z zapotrzebowaniem organizmu. Pierwszą funkcją jest ich uwalnianie w celu uzyskania energii lub przechowywanie ich w celu wykorzystania, gdy organizm będzie ich potrzebował.
Składniki odżywcze są przechowywane w tkankach ciała, mięśniach, wątrobie i tkance tłuszczowej. Zasadniczo metabolizm to zespół reakcji chemicznych zachodzących w organizmie w celu realizacji wszystkich niezbędnych funkcji. Proces ten ma kluczowe znaczenie, dlatego dzieci powinny być odpowiednio odżywiane.
Jak wygląda metabolizm dziecka?
Istnieją dwa rodzaje metabolizmu, który jest uwarunkowany genetycznie. W zależności od rodzaju metabolizmu organizm reaguje i magazynuje składniki odżywcze pozostałe po jedzeniu, stąd odpowiedź na pytanie, dlaczego niektóre dzieci przybierają na wadze szybciej niż inne.
Szybka przemiana materii.
Dzieci o szybkiej przemianie materii nie są podatne na otyłość, ponieważ wszystko, co jedzą, jest szybko zamieniane na energię, która jest wykorzystywana do aktywności fizycznej lub do utrzymania aktywności w ciągu dnia.
Wolny metabolizm.
Dzieci z wolnym metabolizmem to takie, których organizm magazynuje nadmiar składników odżywczych i przekształca je w tkankę tłuszczową, dlatego dzieci z wolnym metabolizmem są bardziej narażone na nadwagę. Zapotrzebowanie energetyczne tych dzieci jest znacznie niższe niż dzieci z szybką przemianą materii.
Jaka jest główna funkcja metabolizmu dziecka?
Metabolizm jest odpowiedzialny za produkcję i magazynowanie. Po przyjęciu pokarmu przez dziecko metabolizm wykorzystuje enzymy do rozkładu białek na aminokwasy, przekształcania tłuszczu w kwasy tłuszczowe i węglowodanów w glukozę. Wszystko to jest wykorzystywane jako źródło energii, gdy dziecko jej potrzebuje. Metabolizm opiera się również na wzroście nowych komórek, utrzymaniu tkanek organizmu oraz magazynowaniu energii w celu przyszłego wzmocnienia.
Dlaczego występują choroby metaboliczne?
Zaburzenia metaboliczne występują, gdy organizm nie jest w stanie wytworzyć jednego enzymu, który jest odpowiedzialny za rozkładanie składników odżywczych z pożywienia na energię. Do wytworzenia niezbędnego enzymu potrzebna jest para genów, których uszkodzenie może spowodować zaburzenie metabolizmu. Od momentu narodzin dziecko przechodzi proces modyfikacji metabolizmu, co oznacza, że w tym okresie może być narażone na rozwój chorób metabolicznych. Istnieje kilka najczęstszych chorób występujących u dzieci po urodzeniu.
- Hipoglikemia: jest to niedobór glukozy w organizmie. Jest to również konsekwencja cukrzycy dziecięcej. W normalnych warunkach stężenie glukozy u noworodka wynosi około 10-20%.
- Hiperglikemia: jest to przeciwieństwo punktu pierwszego, czyli nieprawidłowo wysoki poziom cukru we krwi.
- Hiperkalcemia: odnosi się do nieprawidłowo wysokiego stężenia wapnia całkowitego w surowicy.
- Hipomagnezemia: odnosi się do bardzo niskiego poziomu magnezu we krwi, charakteryzującego się nerkowym lub jelitowym wchłanianiem magnezu.
- Hipermagnezemia: oznacza stężenie magnezu w surowicy krwi.
Niestety zazwyczaj nie ma możliwości wykrycia chorób metabolicznych u dziecka w łonie matki. Zależy to głównie od stanu zdrowia matki i chorób, które mogą być dziedziczone genetycznie.
Dodaj komentarz