wiesci-rolnicze
rzepak

Wieści rolnicze od dawna donoszą o tym, jak istotne jest zaprawianie nasion rzepaku. To pierwszy zabieg agrotechniczny, jaki powinno się wykonać, ponieważ wpływa on pozytywnie na rozwój roślin jesienią, a co za tym idzie, zapewnia im dobry byt w zimie i pozwala na lepsze wykształcenie plonów.

Zaprawianie nasion rzepaku – dlaczego warto?

Zaprawiać można różne nasiona, jednak w przypadku rzepaku ma to szczególnie znaczenie. Uprawianie rzepaku wiąże się bowiem ze sporym ryzykiem produkcyjnym. Roślina ta bytuje na polu niespełna rok – dokładniej ujmując, dziesięć miesięcy – i musi w tym czasie zmierzyć się z licznymi niedogodnościami. Mowa tu nie tylko o zmiennych i nierzadko trudnych warunkach atmosferycznych (wyjątkowo negatywny wpływ mają na przykład jesienne susze, gdyż deficyt wody może doprowadzić do opóźnienia wschodów rośliny), ale również o chorobach i szkodnikach.

Zabezpieczanie nasion ma znaczenie

Według licznych wieści rolniczych, rolnicy, którzy odpowiednio zabezpieczają swoje nasiona rzepaku, cieszą się plonami w o wiele lepszej kondycji niż ci, którzy tego nie robią. Minimalizowanie ryzyka chorób grzybowych w pierwszym etapie wegetacji ma ogromne znaczenie dla późniejszych losów rośliny. Powołując się na wieści rolnicze z różnych portali, można zauważyć, że niezaprawione rośliny notowały słaby i niepoprawny rozwój. Kiełkowanie było zaburzone przez niedobory wody w glebie, nie bez znaczenia okazały się również liczne choroby.

Patogeny występują zależnie od warunków pogodowych, dlatego nie jesteśmy w stanie przewidzieć z wyprzedzeniem, z jakim szkodnikiem przyjdzie nam walczyć. Choroby, które szkodzą najbardziej rzepakowi, to zwykle mączniak rzekomy, sucha zgnilizna kapustnych czy czerń krzyżowych. Warto pamiętać również o szkodnikach: pchełkach i śmietkach. Uaktywniają się one wyjątkowo mocno podczas jesiennej suszy.

Rośliny, które nie są zabezpieczone i ulegają różnym chorobom bądź uszkodzeniom, notowały znacznie słabszy rozwój jesienią i nie najlepiej znosiły zimę. Po podjęciu kolejnej próby wegetacji miały problem z regeneracją i z łatwością zapadały na różnorodne infekcje.

Chroń nasiona i ciesz się solidnymi plonami

Zaprawianie nasion to tani, ale najbezpieczniejszy i najpewniejszy sposób ich ochrony. Już niewielkie ilości odpowiednich środków chemicznych pozwalają dobrze zabezpieczyć rozwój roślin w początkowej fazie. Dużą zaletą zaprawiania jest również fakt, iż sposób ten nie ma negatywnego wpływu na środowisko, ponieważ nie przyczynia się do chemizacji gleby.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *