pexels-bea-2972658

Miasto pełne kontrastów, na którego terenie tradycja i nowoczesność łączą się niemal na każdym kroku. Neapol to jedno z takich miejsc, którym turyści pragnący lepiej poznać Włochy koniecznie powinni poświęcić nieco więcej uwagi. Na jakie atrakcje warto zwrócić uwagę podczas wycieczki po tym mieście? Jakie zabytki są szczególnie popularne? 

Neapol – niezwykłe miasto na włoskiej mapie

Niezwykłe otoczenie i korzystne położenie geograficzne są wielkimi walorami Neapolu i czynnikami, dzięki którym turystyka na jego terenie rozwija się coraz lepiej. Czym zachwyca stolica Kampanii? Wielkim walorem miasta jest bliskość wybrzeży Morza Tyrreńskiego oraz położenie w pobliżu Wezuwiusza – wulkanu, który w dziejach świata odegrał tak ważną rolę. Zabudowania ciągną się aż 20 km, a w krajobrazie ważną rolę zajmują wzgórza. Komunikację w Neapolu usprawniają kolejki zębate, które stanowią kolejną atrakcję dla turystów odwiedzających to miasto. W mieście nie brak niestety również dzielnic biedy, z którymi kontrastują luksusowe rezydencje czy nowoczesnych budowli, z którymi z kolei kontrastują perełki dawnej architektury. Przypominają one o losach Neapolu – miasta, którego początki wiążą się jeszcze z działalnością starożytnych Greków.

Z kart historii – Neapol i jego dzieje

Historia Neapolu zaczyna się już w VI wieku p. n.e., kiedy to Greccy osadnicy założyli na tym terenie swą osadę. Podbity później przez Rzymian Neapol stał się z czasem ważnym kurortem – idealnym miejscem wypoczynku dla cesarzy rzymskich. W XII wieku miastem zaczęli rządzić Normanowie, dzięki którym w okolicy powstała gęsta sieć szlaków handlowych, a sam teren stało się ważnym ośrodkiem gospodarczym. Z czasem Neapol stał się stolicą samodzielnego królestwa, w skład którego weszły nie tylko południowe Włochy, ale także Sardynia i Sycylia. W XV i XVI wieku nastąpił wyjątkowo pomyślny okres w dziejach miasta. To właśnie wtedy powstały tu wielkie zakłady, w których produkowano jedwab i sukno. Dodatkowych dochodów dostarczał mieszkańcom ałun, wydobywany na zboczach Wezuwiusza. Neapol stawał się dzięki temu coraz ważniejszym ośrodkiem gospodarczym, prężnie rozwijał się też jako ośrodek naukowy i kulturalny. Już w latach 20. XIII wieku powstał tu uniwersytet, a w latach 30. XVI wieku – konserwatorium muzyczne. W XVII i XVIII wieku wielkim uznaniem cieszyła się z kolei szkoła neapolitańska, dzięki której Neapol stał się jednym z najważniejszych ośrodków muzyki operowej na świecie. Niestety XVIII wiek to okres autorytarnych rządów Burbonów i czas upadku miasta. 

Dziś Neapol powoli się odradza, choć z powodu dużej biedy oraz opowieści o miejscowej mafii proces ten przebiega dość opornie. Nie zmienia to jednak faktu, iż miasto może się okazać niezwykle ciekawym punktem w programie wycieczki po państwie włoskim. Na jakie atrakcje szczególnie warto zwrócić uwagę?

Neapol i jego zabytki – to trzeba zobaczyć!

Neapol i jego okolice to wspaniały kierunek wycieczki dla miłośników historii. Dumą miasta jest wspaniałe Muzeum Archeologiczne, wielką atrakcją są również słynne stanowiska archeologiczne w Herkulanum oraz w Pompejach. W czasie spaceru po Neapolu można zwiedzić ciekawe zamki i pałace, które są unikalną ozdobą historycznego centrum. Atrakcyjne zabytki czekają tu również na miłośników sztuki sakralnej, przy czym na szczególne wyróżnienie zasługuje katedra San Gennaro. W Neapolu nie można również narzekać na brak galerii oraz ciekawych placówek muzealnych. Galeria Umberto I może zaskoczyć swym pięknem, jednak największym zainteresowaniem wśród zwiedzających cieszy się muzeum urządzone w pałacu królewskim. To jedna z najlepiej wyposażonych placówek muzealnych, jakimi mogą się pochwalić Włochy, stąd też spore zainteresowanie zwiedzaniem tego obiektu.

Neapol to wspaniałe miasto, którym znane biura podróży interesują się od lat. Warto odwiedzić ten region, by na własne oczy zobaczyć miejskie kontrasty, ciekawe zabytki i interesujące galerie.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array