folklore-ge4a19eedb_1920

Przyciąga wspaniałą historią i cennymi zabytkami, choć swą sławę zawdzięcza przede wszystkim sztuce ludowej. Dlaczego warto odwiedzić Łowicz? Jakie atrakcje czekają na terenie tego miasta?

Łowicz – najważniejsze informacje

Łowicz, dzięki bliskości Łodzi, jest ważnym ośrodkiem turystycznym, do którego turyści zaglądają bardzo chętnie. Wiadomo, że swego czasu było to ważne miasto biskupie, które już w XIII wieku mogło się pochwalić prawami miejskimi. W czasach arcybiskupa gnieźnieńskiego Jarosława Bogorii Skotnickiego powstał tu gotycki zamek, którego budowa miała być jednym z kroków do uniezależnienia się Łowicza od książąt mazowieckich. Plan ten nie doczekał się realizacji. Dobrym okresem w dziejach miasta okazał się XV-XVI wiek, kiedy to na terenie Łowicza pojawiło się wiele nowych budowli. Ratusz, kolegiata – wszystko to podkreślało rangę miasta. Pomyślny rozwój Łowicza został przerwany przez potop szwedzki, a prowadzone w XVII wieku działania wojenne przyniosły miastu wiele zniszczeń. Trudnym okresem były też lata zaborów. Łowicz początkowo znajdował się w zaborze pruskim, później jednak stał się częścią imperium rosyjskiego (a dokładniej – własnością Wielkiego Księcia Konstantego, po którego śmierci pieczę nad miastem przejęli rosyjscy carowie). Tragicznym okresem dla miasta okazała się też druga wojna światowa, przy czym Łowicz do dziś kojarzony jest ze słynną bitwą nad Bzurą – jedną z najważniejszych, jakie stoczono w trakcie kampanii wrześniowej. Mimo licznych wojen i związanych z nimi zniszczeń, miasto to wciąż może się pochwalić piękną zabudową i cennymi zabytkami, które najpiękniej przypominają o czasach jego świetności. Na co warto tu zwrócić szczególną uwagę?

Łowicz i jego skarby – co warto zobaczyć w tym mieście?

Lista zabytków, którym w trakcie wycieczki po Łowiczu warto poświęcić swój czas, jest dość długa. Bardzo ważne miejsce zajmuje na niej dawna kolegiata, czyli bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja. Ta perełka architektury sakralnej przyciąga XVII-wieczną formą, pięknym wystrojem wnętrza oraz wspaniałymi kaplicami, w których gronie na szczególne wyróżnienie zasługuje kaplica Uchańskiego z relikwiami św. Wiktorii (patronki miasta i całego regionu łowickiego). Warto też zwrócić uwagę na znajdujące się w tej katedrze krypty, w której pochowano wielu arcybiskupów gnieźnieńskich i prymasów Polski. Drugim zabytkiem sakralnym, z którego Łowicz bez wątpienia może być bardzo dumny, jest kościół Matki Bożej Łaskawej i św. Wojciecha, służący pijarom. Ta ciekawa budowla z XVII wieku urzeka sporą fasadą oraz wnętrzem, którego najcenniejszym skarbem są barokowe freski.

Kultura ludowa – co warto wiedzieć, co warto zobaczyć?

Kolorowe stroje i piękne wycinanki – z takimi atrakcjami Łowicz kojarzony jest najlepiej. Kto chce poszerzyć wiedzę na temat kultury i sztuki ludowej miasta, ten koniecznie powinien wybrać się do tutejszego muzeum. Sporo uwagi poświęcono tu historii zabudowań, jednak największym powodzeniem wśród zwiedzających cieszy się ta część ekspozycji, która prezentuje zbiory regionalne i etnograficzne. W tym miejscu można podziwiać ciekawą kolekcję ludowych strojów oraz wnętrze łowickiej chaty. Nie brak tu również niezwykłych wycinanek i pajączków, które do dziś zdobią wnętrza w wielu łowickich domach. Przy muzeum znajduje się także mini skansen, na terenie można zobaczyć trzy chaty. O tym, iż gmach muzeum powstał jako seminarium Księży Misjonarzy, przypomina z kolei znajdująca się w jego wnętrzu kaplica pw. św. Karola Boromeusza. To wyjątkowe dzieło barokowej architektury może się pochwalić pięknymi freskami iluzjonistycznymi, które na każdym z nas mogą zrobić ogromne wrażenie.

Łowicz to wyjątkowe miasto, a czasu spędzonego na jego terenie nikt żałować nie będzie. Kto znajdzie tu tanie noclegi, ten będzie mógł urządzać wspaniałe wycieczki po okolicy. Warto odwiedzić pobliskie Maurzyce, znane z pięknego parku etnograficznego, czy zwiedzić park w Arkadii oraz pałac w Nieborowie. To wyjątkowe atrakcje, obok których ciężko przejść obojętnie.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array