Oral,Dental,Hygiene.,Healthy,White,Tooth,Model,And,Dentist,Mirror

Zdrowe, proste i białe zęby pozwalają nam bez przeszkód się uśmiechać. Często nienaganny stan uzębienia wynika z bardzo kosztownego leczenia ortodontycznego oraz regularnych wizyt u stomatologa. Niestety wystarczy chwila, jeden nieszczęśliwy wypadek i nasze zęby mogą wymagać interwencji protetyka.

Między 2, a 4 rokiem życia dzieci są często ofiarą własnej ciekawości i dużej ruchliwości. W tym wieku ma miejsce wiele urazów, łącznie z uszkodzeniami zębów mlecznych. Z kolei urazy zębów stałych są najczęstsze między 9, a 10 rokiem życia.  Wiążą się oczywiście ze zwiększoną aktywnością dzieci oraz niedostatecznym rozwinięciem struktur zębów. Proces uwapienienia nadal trwa, a w tym okresie zęby mają strukturę porowatą, mniej odporną na urazy. W przypadku nagłego wypadku dziecka lub osoby dorosłej, z którym wiąże się uraz zęba najważniejszą zasadą jest zachowanie spokoju. Nie panikuj – spróbuj zlokalizować uszkodzoną część zęba i umieść ją w mleku, płynie do soczewek lub… w jamie ustnej. Nie jest to dobre rozwiązanie w przypadku dzieci. Niestety czasem wybitego zęba nie da się umieścić ponownie na miejscu, dlatego warto znaleźć odpowiedniego protetyka Warszawa.

Co zrobić z uszkodzonym zębem?

Wraz z zabezpieczonym zębem należy niezwłocznie udać się do stomatologa. To on oceni skalę urazu oraz stan zęba. Dla przeprowadzenia właściwej diagnostyki może również zlecić wykonanie badania RTG zębów. Warto pamiętać, że wdrożenie szybkiego leczenia w przypadku złamania, pęknięcia lub wybicia zęba wiąże się z dużym prawdopodobieństwem powodzenia podjętego leczenia. Zaniechanie wizyty stomatologicznej może prowadzić do przykrych konsekwencji – nieestetycznym brakiem w uzębieniu, dolegliwościami bólowymi oraz wysoką nadwrażliwością na bodźce.

Podjęte przez stomatologa leczenie kanałowe może uratować ząb i zapewnić Ci pełną sprawność. Twój ząb będzie miał największą szansę na reimplantację, jeżeli nastąpi ona do 30 minut po wystąpieniu urazu. Jednak nawet w okresie dłuższym, wynoszącym około dwóch godzin nadal istnieje wysokie prawdopodobieństwo wykonania skutecznej naprawy zęba.

Stałe utracenie zęba może wpłynąć na trudności w przeżuwaniu pokarmów, czy mówienie. Często wywołuje również przesunięcie pozostałych zębów, co może wpłynąć negatywnie na ogólny wygląd i przełożyć się na naszą samoocenę. Obecna stomatologia oferuje nowoczesne metody zastąpienia utraconych zębów. Warto udać się na konsultację, aby je poznać i wraz ze specjalistą wybrać rozwiązanie najlepsze dla siebie. Dentysta może doradzić wykonanie mostu, protezy zębowej lub implantu.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *