landscape-g6c6822814_1920

Sporty wodne mają często opinię rozrywki elitarnej, przeznaczonej dla wąskiego grona odbiorców – głównie młodych, zdrowych i sprawnych fizycznie. Nie musi to jednak być koniecznie prawdą. Sport (również ten na wodzie) bardzo się w ostatnich dziesięcioleciach zdemokratyzował. Za przykład może to służyć tzw. paddleboarding, czyli pływanie na specjalnej desce z wiosłem. Uznaje się je za aktywność praktycznie dla każdego.

Deski SUP – co to takiego?

SUP jest skrótem od angielskiego terminu Stand Up Paddle, oznaczającego “wiosłowanie na stojąco”. I właśnie to oferują tzw. deski SUP – stanowią one rodzaj sprzętu wodnego z dołączonym wiosłem, do użytku rekreacyjnego bądź wyczynowego. Oczywiście, istnieje wiele odmian takich desek, w zależności od przyjętej przez nas klasyfikacji. Ogólnie przyjmuje się jednak, że na SUP-ie pływać może absolutnie każdy: od dziecka do seniora. I wszyscy powinni wynieść z tego tyle samo frajdy.

W swojej najbardziej podstawowej klasyfikacji deski SUP przypominają kajaki – możemy je bowiem podzielić na twarde i dmuchane. Wersja “hard” skierowana jest raczej do profesjonalistów, czyli grupy dość wymagającej, o specyficznych potrzebach. Pozostali użytkownicy będą w pełni zadowoleni z desek dmuchanych, które okazują się znacznie lżejsze i zdecydowanie prostsze do przechowywania czy konserwacji. Najczęściej kupuje się je w zestawie ze specjalną pompką, dzięki czemu sam proces dmuchania przebiega szybko i sprawnie.

Deski SUP – rodzaje

Kolorowa deska z wiosłem może swobodnie sunąć po każdym akwenie wodnym – jeziorze, rzece, morzu czy nawet oceanie. Decydują o tym takie jej parametry jak kształt, długość oraz grubość. Właśnie według tych kryteriów można uszeregować poszczególne typy desek, pamiętając jednak, że owa klasyfikacja nie posiada charakteru wartościującego. Niezwykle trudno byłoby wskazać, który SUP jest “najlepszy” bądź “najsłabszy”. Wszystko zależy tu od konkretnego paddlera: jego umiejętności, oczekiwań oraz uwarunkowań fizycznych. Deski SUP Ranking to zatem zestawienie nad wyraz subiektywne.

Naszą listę otwierają deski typu surf, przeznaczone (jak sama nazwa wskazuje) do surfowania na falach. Są one zdecydowanie najkrótsze i najmniejsze, dość wąskie na końcach. Taka budowa zapewnia im znakomitą zwrotność, jednak sprawia, że stosunkowo łatwo stracić równowagę. Z tego powodu omawiany rodzaj sprzętu nadaje się dla wioślarzy nieco  bieglejszych w tej sztuce.

Zdecydowanie bardziej uniwersalna będzie natomiast deska all-round. Skonstruowano ją w taki sposób, aby odpowiadała na potrzeby każdej grupy wiekowej oraz osób o zróżnicowanej kondycji zdrowotnej. Jest to po prostu deska do pływania rekreacyjnego, głównie na spokojnych wodach jezior. Okazuje się to możliwe dlatego, że deski all-round cechują się umiarkowaną długością i szerokością. Dzięki temu są stabilne i łatwo nad nimi zapanować. Niektóre modele zapewniają ponadto sporą wyporność, dzięki czemu można nimi pływać nawet w kilka osób.

Dwa ostatnie typy desek SUP – touring i race – to ukłon w stronę osób traktujących paddleboarding jako sport wyczynowy. Deski touring odznaczają się sporą długością (ponad 300 cm) i efektownym “poślizgiem” na wodzie, są też wąskie na krańcach. Z modelami race łączy je to, że mocno intensyfikują doznania użytkownika: korzystanie z nich może być naprawdę ekscytującą przygodą. Z kolei SUP-y race są jednocześnie najdłuższe i największe. Z powodzeniem można się na nich ścigać i pobijać rekordy prędkości, ale z racji swojej niestabilności bywają odradzane osobom mniej zaawansowanym. 

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *