winiety_czechy_wp

Przekroczenie granicy Czech samochodem automatycznie przenosi nas do krajowej strefy opłat drogowych. Republika Czeska stosuje różnorodne stawki dla kierowców poszczególnych typów pojazdów, którzy chcą się przemieszczać po autostradach i jezdniach ekspresowych. Przedstawiamy zwięzły poradnik o tym, jak i gdzie zakupić winietę do naszego południowego sąsiada. Mamy nadzieję, że pomoże on podróżującym w szybkim dopełnieniu formalności. Zapraszamy do lektury.

Czym jest winieta drogowa?

Nie wszystkie państwa podjęły decyzję o utrzymywaniu wielu punktów poboru opłat na autostradach. Czechy postawiły na ogólnokrajowy system płatności, jaki pozwoli korzystać z pełnej sieci dróg na swoim terytorium. Winieta to po prostu dokument poświadczający wniesienie wymaganej opłaty i związane z tym prawo do poruszania się po jezdniach ekspresowych.

Dawniej winiety były naklejkami do zakupienia na granicy, które stanowiły istną zmorę przy późniejszych próbach usunięcia ich z szyby pojazdu. Obecnie w Czechach funkcjonuje system elektronicznych opłat, co znacznie przyspieszyło procedurę i ułatwiło zakupy.

Elektroniczny system opłat drogowych w Czechach

Cyfryzacja objęła również czeski system opłat drogowych. Z początkiem 2021 roku państwo przeszło w całości na winiety elektroniczne, które wyeliminowały tradycyjne naklejki. Dokonywanie opłat online można zrealizować z dowolnego miejsca na świecie. Nastąpiła zatem długo wyczekiwana zmiana – nowe regulacje znacząco przyspieszyły nabywanie uprawnień do korzystania z czeskiej infrastruktury drogowej.

Gdzie kupić czeską winietę elektroniczną?

Opłaty drogowe w Czechach można uiścić na każdym urządzeniu z dostępem do Internetu i włączonymi opcjami płatności online. Dla większości z nas będzie to smartfon lub laptop. Wystarczy wejść na stronę sklepu, którego specjalizacją pozostają winiety i umożliwiają zakup na kilka okresów. W zależności od naszych potrzeb możemy wybierać wersje 10-, 30- i 365-dniowe.

 

Przy zakupie trzeba wprowadzić do formularza numer rejestracyjny pojazdu. Winiety są uprawnieniami jednostkowymi; nie da się ich przetransferować na inny samochód. Użytkownik otrzymuje szansę wyboru dowolnej daty rozpoczęcia obowiązywania winiety. Dzięki temu dokładnie zaplanujesz swój pobyt w Czechach i unikniesz nadmiernych opłat.

Kontrole przyjmują w Czechach formę elektroniczną. Kamery umieszczone na autostradach rejestrują numery tablic przejeżdżających pojazdów i weryfikują fakt uiszczenia opłaty.

Jeśli chcesz szybko i bezproblemowo nabyć winiety do Czech, wejdź na stronę https://ewinietki.pl/winiety/czechy. Serwis e-winietki.pl specjalizuje się w dystrybucji elektronicznych winiet do krajów europejskich. Dzięki przejrzystej ofercie i kilkudziesięciu sposobom płatności błyskawicznych zrealizujesz transakcję zgodnie ze swoimi preferencjami. Skorzystaj z intuicyjnego interfejsu i oferty fachowej pomocy dla klienta. Dzięki e-winietki.pl Twoja podróż samochodem do Czech stanie się znacznie łatwiejsza.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array