yerba_mate_parzenie_wp

Yerba mate rozjaśnia umysł i pobudza do działania w naturalny oraz bezpieczny sposób. Zanim sięgniesz jednak po susz i zaczniesz przygotowywać napój, poznaj kilka zasad. Przedstawiamy tradycyjny sposób parzenia yerba mate.

Akcesoria do parzenia yerba mate

Chcesz nauczyć się parzyć yerba mate w tradycyjny sposób inspirowany metodami Indian Guarani? Pierwszym krokiem jest zaopatrzenie się w odpowiednie akcesoria do yerba mate. Susz można oczywiście wsypać do zwykłego kubka lub szklanki jak herbatę. Zdecydowanie ciekawszym doświadczeniem jest jednak parzenie go w odpowiednim naczynku i z użyciem specjalnej rurki. Jakie akcesoria do yerba mate będą przydatne?

– Matero/tykwa – specjalnie wyprofilowane, kuliste naczynko do parzenia yerba mate, które może być wykonane z drewna (gatunków palo santo lub algarrobo), ceramiki, a nawet owocu tykwy. Jego kształt ułatwia zachowanie temperatury napoju i wygodne picie.

– Bombilla – bambusowa, drewniana lub metalowa rurka, przez którą pije się yerba mate z naczynka. Chociaż wygląda jak długa łyżeczka, na jej końcu znajduje się filtr separujący napar od zaparzanych liści i łodyg. Jeśli dostałyby się one do ust i gardła, mogłyby podrażniać śluzówkę.

– Termometr kuchenny – na początku przygody z piciem yerba mate trudno określić odpowiednią temperaturę wody do parzenia (70-80 stopni Celsjusza).

– Termos – przydaje się, jeśli chcesz pić yerba mate poza domem. Yerba mate brazylijska, paragwajska czy urugwajska może być zalewana kilkukrotnie.

Jaki susz wybrać do parzenia?

Drugim krokiem przed parzeniem yerba mate z Brazylii lub innego kraju Ameryki Południowej jest wybór odpowiedniego dla Ciebie suszu. Mieszkanki z dużą zawartością pyłu są zazwyczaj mocniejsze w smaku i po zaparzeniu oraz wypiciu mocno pobudzają. Na start lepszym wyborem będzie yerba mate brazylijska z niemal samych liści. Oznacza się ona najłagodniejszym smakiem. Przed kupnem konkretnej mieszanki yerba mate sprawdź, w jaki sposób była ona suszona. Współcześnie stosuje się dwie metody – ciepłym powietrzem i dymem. Yerba mate suszona dymem ma silniejszy i zdecydowanie bardziej wyrazisty smak. Może on być zbyt mocny dla zaczynających przygodę z naparami yerba mate.

Tradycyjne parzenie yerba mate krok po kroku

Krok 1. Wsyp susz do matero – im będzie go więcej, tym mocniejszy będzie napar. Zazwyczaj zasypuje się naczynko od ¼ do nawet ¾ wysokości. Do uzyskania słabego naparu wystarczy 1 łyżka suszu (ok. 15 g).

Krok 2. Usuń nadmiar pyłu i gałązek – jeśli stosujesz susz z pyłem i gałązkami, zakryj matero dłonią, odwrócić je do góry nogami i energicznie potrząsaj. Nadmiar pyłu i gałązek zostanie na Twojej dłoni.

Krok 3. Ułóż susz w naczynku – po odwróceniu matero do normalnej pozycji przechyl naczynko pod kątem ok. 45 stopni. Susz skumuluje się na jednej ze ścianek, tworząc kopczyk.

Krok 4. Włóż do matero bombillę – rurkę z sitkiem skierowanym do dołu włóż do matero tak, aby opierała się na kopczyku z suszu i dotykała dna naczynia.

Krok 5. Ustaw matero pionowo – wyprostuj naczynko, pilnując, aby kopczyk z suszu się nie rozsypał i nie zakrył dnia naczynka.

Krok 6. Namocz susz – dodaj do suszu niewielką ilość chłodnej wody, nalewając ją na dno, a nie na susz. Poczekaj, aż wsiąknie ona w liście.

Krok 7. Zalej susz gorącą wodą – uzupełnij naczynko wodą o temperaturze ok. 70-80 stopni Celsjusza i odczekaj ok. 3-5 minut przed piciem.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array