zabawa z dziećmi

Dzieciaki uwielbiają się bawić. Planszówki, kalambury, piłka, albo zabawa w chowanego to wspaniała okazja do tego, by razem, wspólnie spędzić trochę czasu. Zwłaszcza gdy masz wolną chwilę od pracy, codziennych obowiązków, gotowania obiadu, prasowania i sprzątania. Warto od czasu do czasu zorganizować swoim dzieciom jakąś grę, w którą zaangażujecie się wszyscy z całą rodziną. Twoje dzieciaki będą bardzo zadowolone, a ty oderwiesz się na chwilę od codziennej pracy i przyjemnie spędzisz czas. W co można się zatem bawić z dziećmi? Jakie są gry, w które warto pograć razem ze swoimi maluchami? W końcu jak zająć i zorganizować im czas wolny po szkole, obiedzie oraz po odrobionych lekcjach?

Planszówki

Obecnie edukacyjnych gier jest co niemiara w sklepach z zabawkami. Najlepiej zabierz do takiego sklepu swoje dziecko. Niech samo z twoją małą pomocą wybierze coś, co na pewno mu się spodoba. Dla chłopca idealna będzie gra o odkryciu tajemniczego skarbu, a dla dziewczynki gra z motywem księżniczek. Dla nieco starszych dzieci, które potrafią pisać i czytać, bardzo fajnym pomysłem mogą być scrabble. Możesz też postawić na te tradycyjne gry, na przykład warcaby lub chińczyka.

Wspólne pieczenie ciasteczek

Nie ma nic lepszego niż zaangażowanie dzieci we wspólne pieczenie słodkości. Pozwól dziecku, by nieco pomogło ci w robieniu przepysznych pierniczków z lukrem, na przykład na święta Bożego Narodzenia, albo tak zwyczajnie bez okazji. Spędzicie razem wspaniale czas, a twój maluch będzie miał ogromną frajdę z tego, że będzie mógł zrobić po raz pierwszy coś słodkiego. Niech dziecko pomoże ci przy wykrawaniu ciastek z pomocą foremek oraz dekorowaniu ich lukrem, oraz słodkimi, kolorowymi groszkami.

Czytanie bajek

Wybierz się do księgarni albo biblioteki i pozwól, by twoje dziecko z twoją małą pomocą, samo wybrało książkę, którą mu poczytasz w domu. Zwłaszcza gdy twoja pociecha nie umie jeszcze czytać. Warto już od najmłodszych lat czytać dziecku bajki. Tak naprawdę w obecnych czasach bajek do wyboru jest co niemiara. Dla dziewczynki wybierz historię o księżniczce, dla chłopca zaś, bajkę o robotach i samochodach. Możesz też sięgnąć po klasykę, na przykład po baśnie braci Grimm. Nie oszczędzaj na książkach. Poprzez czytanie bardzo rozwijasz swojego malucha. Kiedy nie masz akurat pod ręką żadnej książki, bo na przykład jesteś na wyjeździe, możesz zawsze skorzystać z ebooków z bajkami i poczytać swojemu maluchowi ze smartfona.

Rodzinne kalambury

To wspaniała okazja do tego, by się trochę pośmiać, rozerwać i zbliżyć do siebie. Zabawa w kalambury polega na tym, że jedna osoba przedstawia gestami coś, co reszta członków rodziny ma odgadnąć. Wpisujecie dalej na dużej kartce punkty. Kto pierwszy odgadnie, dostaje jeden punkt. Na koniec podliczcie wszystko. Zwycięzca zasłużył na właściwą nagrodę. Może to być na przykład jakieś ciastko lub inna słodkość. Kalambury to bardzo popularna gra, która angażuje całą rodzinę. Jest przy niej mnóstwo radości, frajdy, zabawy i uśmiechu!

Wspólne układanie puzzli

Puzzle to idealna gra – zabawa, dla całej rodziny. Będziecie mogli się sprawdzić w układaniu różnych elementów, przypasowując je odpowiednio do siebie. Czasem zabawa w taką układankę może zająć nawet cały dzień. Wybierz więc do tego na przykład wolny weekend. Razem na pewno szybciej ułożycie pogubione części w całość. Puzzle poza tym wspaniale rozwijają, zwłaszcza tych najmłodszych. To gra, w której potrzebna jest przede wszystkim koncentracja oraz skupienie. Wybierzcie takie puzzle, by nie były ani za trudne, ani za łatwe, najlepiej z bajkowym motywem.

Spędzanie czasu aktywnie

Spacer, pływanie, rower, taniec, gra w piłkę to tylko niektóre formy aktywności, w które może się zaangażować cała rodzina oczywiście razem ze swoimi dziećmi. Małe dziecko na basenie nauczy się pływać, na małym rowerku zwiedzi najbliższe okolice, na spacerze dotleni się, tańcząc, nauczy się koordynacji ruchowej, a przy zabawie z piłką będzie mieć wspaniałą okazję, by poczuć się tak, jak prawdziwy sportowiec, piłkarz na mistrzostwach. Warto poświęcić wolną sobotę, kiedy jest ładna pogoda, chociażby na zwykły spacer. Nie pozwól, by twoja pociecha siedziała całymi dniami przed telewizorem albo komputerem, czy telefonem.

Edukacja przez zabawę

Nasze dzieci uwielbiają się bawić. Dobrze byłoby, gdybyśmy od czasu do czasu, uczestniczyli w ich zabawie i razem spędzili ten wolny od szkoły oraz obowiązków czas. Dorośli jak najbardziej powinni angażować się z dziećmi w ich zabawę. Zbliżycie się tylko do siebie. Szczególnie warto grać z dziećmi w edukacyjne gry, które uczą zręczności, logicznego myślenia, koncentracji, skupienia i zapamiętywania. Nie pozwól też, by twoje dzieci przesiadywały całymi dniami w domu. Jeśli masz tylko taką możliwość, organizuj czas wolny na świeżym powietrzu. Nie zapomnij na noc poczytać im bajek i od czasu do czasu zaangażować je na przykład w pieczenie przepysznych, aromatycznych ciasteczek.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *