pexels-karolina-grabowska-4022126

Czosnek to bardzo popularna roślina przyprawowa o specyficznym aromacie. Jest to gatunek dwuletni lub bylina, która wytwarza tuż pod ziemią kulistą cebulę składającą się z drobnych cebulek okrytych cienkimi łupinkami zwanych ząbkami. Liście czosnku są równowąskie, płaskie i ostro zakończone, a łodyga wysoka i sztywna. Kwiaty wyrastają w baldachach na szczycie łodygi i mogą mieć kolor różowy lub zielonkawy. Przed kwitnieniem baldach otulony jest błoniastą pokrywą, pod którą rozwija się wiele drobnych cebulek matecznych. Można je wykorzystać, aby rozmnożyć czosnek.

Czosnek w ogrodzie 

Czosnek to gatunek łatwy w uprawie i mało wymagający. Warto go posadzić nawet w niewielkim ogródku. Nie tylko zapewni nam to stały dostęp do tej niezastąpionej w kuchni przyprawy, ale również wpłynie korzystnie na wzrost innych roślin w ogrodzie. Czosnek ma bowiem silne działanie allelopatyczne. Chroni więc rosnące w jego sąsiedztwie rośliny przed chorobami, szkodnikami oraz stymuluje ich wzrost. Sprawdź, jak uprawiać czosnek.

Uprawa czosnku w ogrodzie w 3 prostych krokach

Krok 1 – Sadzenie czosnku

Czosnek najlepiej sadzić na rabatkach w rzędach lub na grządkach pomiędzy innymi roślinami warzywnymi bądź ozdobnymi, aby działał na nie ochronnie. Możemy go sadzić zarówno na wiosnę, jak i jesienią. W przypadku sadzenia jesiennego plon uzyskamy nawet o 4 tygodnie szybciej. Należy jednak pamiętać o wyborze odmiany w pełni mrozoodpornej.

Czosnek sadzimy w niewielkich otworach w ziemi, zachowując odległości co 10 cm. Ząbki czosnku sadzimy na głębokość odpowiadającą ich podwójnej wysokości. Pamiętajmy, żeby były one skierowane wierzchołkiem ku górze. Wierzchołek to ta bardziej zaostrzona część ząbka. Natomiast lekko zdrewniała końcówka ząbka z nasadą korzeni powinna być skierowana ku dołowi. Do sadzenia zawsze wybierajmy duże, zdrowe, nieuszkodzone ząbki czosnku. Nie używajmy takich zwiędniętych, czy posuszonych, ani takich, na których znajdują się jakieś podejrzane plamy. Czosnek lubi stanowiska słoneczne i jest tolerancyjny co do podłoża. Nie będzie jednak rósł dobrze w ciężkiej, gliniastej lub bardzo mokrej ziemi.

Krok 2 – Pielęgnacja czosnku

Czosnek nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Zadbajmy o regularne odchwaszczanie grządek, na których rośnie. Warto również raz na tydzień delikatnie spulchnić ziemię wokół roślin. Warzywo podlewamy umiarkowanie i tylko w przypadku upałów. Jest ono bardzo wrażliwe na zalanie i nie znosi stojącej wody. Kilka razy w sezonie możemy zasilić czosnek nawozem naturalnym takim jak biohumus lub mineralnym nawozem wieloskładnikowym do warzyw.

Krok 3 – Zbiór czosnku

Czosnek z wiosennego sadzenia zbieramy po 3-4 miesiącach od rozpoczęcia uprawy. Ten z sadzenia jesiennego jest gotowy do zbioru już o około miesiąc wcześniej. Zbioru czosnku dokonuje się, wykopując całą roślinę wraz z łodygą. Warzywo to można spożywać na świeżo od razu po zbiorze lub wysuszyć główki i przechowywać nawet przez całą zimę. Czosnek suszymy, wieszając go z całymi łodygami w przewiewnym miejscu na około 10 dni. Można również zapleść z niego dekoracyjne warkocze i powiesić w kuchni, gdzie będą stanowić atrakcyjną ozdobę, a aromatyczna przyprawa będzie zawsze pod ręką.

Jaki gatunek czosnku wybrać do ogrodu?

Ciekawe gatunki czosnku, które warto posadzić w ogrodzie to na przykład:

  • czosnek pospolity, który jest najczęściej spotykany w sprzedaży. Polecane odmiany tego czosnku to Harnaś, Arkus, Ornak, Ceves, czy Jankiel.
  • czosnek słoniowy nazywany także wielogłówkowym, który może osiągać wagę nawet do pół kilograma i ma niezwykle łagodny smak,
  • czosnek bulwiasty, którego częścią jadalną są liście oraz kwiaty. Ten rodzaj czosnku jest bardzo popularny w krajach azjatyckich. Warto go posadzić i dodawać liście do sałatek.
  • czosnek wężowy pochodzący z Turcji, który ma ładne duże ząbki i intensywny aromat.

Czosnek wyraźnie wzbogaca smak potraw, a także wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwwirusowe, więc jego regularne spożywanie przyczyni się do poprawy naszego zdrowia i samopoczucia.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array