poland-gbd9fbd6f6_1920

Świdnica jest jednym z ciekawszych miast na terenie Dolnego Śląska, a jej atrakcje skutecznie przyciągają turystów z różnych stron świata. Miasto jest szczególnie ciekawym kierunkiem wycieczki dla tych, którzy interesują się historią i architekturą. Co koniecznie trzeba zobaczyć na jego terenie? Oto atrakcje, których w czasie wycieczki po Świdnicy nie można pominąć.

Miejsce 8: Dawne młyny

Świdnica, będąca dziś przede wszystkim ważnym ośrodkiem turystycznym, może się pochwalić wieloma zabytkami techniki. O pomyślnie rozwijającym się tu przemyśle przypominają m.in. takie atrakcje, jak pozostałości dawnych młynów wodnych oraz młyn zbożowy, który znajduje się przy ulicy Garbarskiej.

Miejsce 7: Cmentarz żydowski

O wielokulturowości dawnej Świdnicy przypomina do dziś cmentarz żydowski, którego historia sięga XIX wieku. Choć cmentarz ten jest dość poważnie zniszczony, na jego terenie można zobaczyć pozostałości dawnych nagrobków oraz nowy pomnik, wzniesiony w celu upamiętnienia powstania w getcie warszawskim.

Miejsce 6: Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy

Cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja Cudotwórcy to jeden z najbardziej oryginalnych zabytków na terenie Świdnicy. Ten ciekawy obiekt, znajdujący się przy ulicy Waleriana Łukasińskiego, od lat 70. XX wieku służy prawosławnym. Dla turystów, którzy interesują się cerkwiami i stylem neoromańsko-bizantyjskim, cerkiew ta z pewnością okaże się atrakcyjnym punktem w programie wycieczki po Świdnicy.

Miejsce 5: Katedra św. Stanisława i św. Wacława

Katedra św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy zasługuje na uwagę z kilku względów. Ta gotycka świątynia jest jednym z największych zabytków sakralnych, jakimi może się pochwalić Dolny Śląsk. Jej wieża (licząca sobie 103 m) jest najwyższą wieżą kościelną na Śląsku, a w skali całego kraju zajmuje piąte miejsce. Nawa główna ma z kolei 71 m długości, a jej wysokość to 25 m. Katedra zachwyca także cennymi zabytkami sztuki sakralnej, takimi jak np. gotycki poliptyk czy Pieta z I połowy XV wieku.

Miejsce 4: Fortyfikacje obronne

Świdnica może się pochwalić wspaniałą przeszłością, o której przypominają nam m.in. pozostałości dawnych fortyfikacji obronnych. Zachowały się tu zarówno pozostałości średniowiecznych murów obronnych, jak i pozostałości fortyfikacji wznoszonych w połowie XVIII wieku. Fort Szubieniczy, Reduta Kościelna czy Fort Ogrodowy – oto wybrane atrakcje, z którymi w czasie wycieczki po tym mieście mogą się zetknąć miłośnicy fortyfikacji.

Miejsce 3. Zespół zabytkowych rzeźb w Rynku

Zespół zabytkowych rzeźb w Rynku skutecznie przyciąga uwagę turystów – i nic w tym dziwnego. Zabytkowe fontanny miejskie oraz kolumna Świętej Trójcy z końca XVII wieku to kolejne dzieła sztuki i atrakcje, którym warto poświęcić nieco więcej uwagi.

Miejsce 2: Ratusz

Jest najważniejszą ozdobą świdnickiego rynku oraz jednym z ciekawszych zabytków świeckiej architektury w tej części Dolnego Śląska. Ratusz w Świdnicy to zabytek o średniowiecznym rodowodzie, który swą obecną formę zyskał w I połowie XVIII wieku. Najnowszym elementem ratusza jest wieża, którą odbudowano w 2010 roku.

Miejsce 1: Kościół Pokoju

Ten zabytek to wizytówka miasta, a jednocześnie jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych, jakimi może się pochwalić Dolny Śląsk. Zbudowany dzięki postanowieniom traktatu westfalskiego z 1648 roku, jest jednym z najciekawszych obiektów drewnianych w Polsce oraz jednym z ciekawszych zabytków Dolnego Śląska, które zostały wpisane na listę UNESCO. Budowla szachulcowa, wzniesiona z nietrwałych materiałów, do dziś zadziwia doskonałym stanem i pięknym wnętrzem. Cztery rzędy empor, wspaniała dekoracja malarska i rzeźbiarska, piękny ołtarz główny i barokowa ambona – oto dzieła sztuki, dzięki którym Kościół Pokoju w Świdnicy robi tak wielkie wrażenie na zwiedzających.

Świdnica jest miastem, które z pewnością zasługuje na uwagę turystów. Ciekawa historia i wspaniałe zabytki sztuki przyciągają, a wędrówki po terenie tego miasta dla każdego z nas mogą się stać jedyną w swoim rodzaju lekcją historii.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array