bridge-g6cfb0a901_1920

Rzeszów to najważniejsze miasto na terenie Podkarpacia. Jego wielkim walorem jest korzystne położenie, prężnie rozwijająca się gospodarka oraz okolica, która swą atrakcyjnością może oczarować każdego. Dzięki swoim licznym zaletom Rzeszów jest nie tylko ważnym ośrodkiem życia gospodarczego i naukowego, ale i miastem, w którego rozwoju coraz większą rolę odgrywa turystyka. Co warto zobaczyć w tym mieście? Na jakie atrakcje koniecznie trzeba zwrócić uwagę podczas wycieczki po stolicy Podkarpacia?

Rzeszów i jego historia – początki 

Rzeszów jest jednym z tych miast, które mogą pochwalić się długą i bogatą historią. Wiadomo, że człowiek w tej części doliny Wisłoka pojawiał się już w okresie neolitu, co potwierdzają liczne znaleziska archeologiczne. W XI-XII wieku na terenie dzisiejszego miasta istniała spora osada obronna, której mieszkańcy utrzymywali się z handlu oraz rolnictwa. Z czasem to właśnie z niej powstał Rzeszów, który od czasów Kazimierza Wielkiego zaczął odgrywać bardzo ważną rolę w gospodarce ówczesnej Polski. Z woli króla, od 1354 roku panem Rzeszowa był Jan Pakowsławic ze Stróżysk, znany jako protoplasta rodziny Rzeszowskich, władającej miastem przez dwa wieki. Miastem prywatnym Rzeszów pozostawał dość długo, a w swej historii należał m.in. do Ligęzów i Lubomirskich.

Rozwój miasta

Już w XV wieku Rzeszów był ważnym ośrodkiem handlu i rzemiosła, a organizowane tu targi i jarmarki cieszyły się bardzo dużą popularnością. Najlepszym okresem w dziejach tego miasta był XVI i XVII wiek, co było sporą zasługą ówczesnych właścicieli. Od 1772 roku miasto stało się częścią zaboru austriackiego, co oznaczało szereg zmian w jego życiu politycznym i gospodarczym. W konsekwencji Rzeszów był jednym z najbiedniejszych miast dawnej Galicji. Sytuację tę zmieniły liczne inwestycje, podejmowane w okresie międzywojennym w ramach tworzenia Centralnego Okręgu Przemysłowego, oraz w okresie powojennym, kiedy Rzeszów stał się miastem wojewódzkim. Dziś jest to ważny ośrodek życia naukowego i kulturalnego, na którego terenie przemysł radzi sobie doskonale. W mieście nie brak też cennych zabytków, przyciągających licznych turystów i miłośników historii.

Rzeszowski rynek – zwiedzanie

Kto w czasie wycieczki po południowo-wschodniej części Polski odwiedzi Rzeszów, ten z pewnością żałować nie będzie. Miasto może się pochwalić ciekawym układem urbanistycznym oraz wieloma cennymi zabytkami, obok których ciężko przejść obojętnie. Rzeszowski Rynek prezentuje się wspaniale, otoczony zabytkowymi kamienicami. W jednej z nich mieści się Muzeum Etnograficzne, które z pewnością zainteresuje wielu turystów. Warto też zwrócić uwagę na okazały ratusz czy wybrać się na historyczną wycieczkę po rzeszowskich podziemiach.

Zabytki Rzeszowa – co warto zobaczyć?

Poza okolicami rynku również nie brakuje atrakcji. Rzeszów może się pochwalić m.in. okazałym zespołem klasztornym Bernardynów, wzniesionym jako rodowe mauzoleum dla rodziny Ligęzów. W kościele Wniebowzięcia NMP zachwyca renesansowy ołtarz główny z alabastrową rzeźbą, na której przedstawiono scenę opłakiwania Chrystusa, oraz pomniki grobowe Ligęzów – fundatorów kościoła. Innym zabytkiem sakralnym, którego w trakcie zwiedzania Rzeszowa nie można pominąć, jest kościół farny św. Stanisława i św. Wojciecha. Powstał on jeszcze w XIV wieku, choć jego obecna forma jest efektem prac wykonanych w XV stuleciu. Gotyckie prezbiterium i barokowe kaplice sprawiają, że budynek prezentuje się wspaniale, a w jego wnętrzu nie brak cennych dzieł sztuki. Warto zwrócić uwagę na pomniki grobowe Rzeszowskich, pochodzące z przełomu XVI i XVII wieku.

Ulica 3 Maja – punkt obowiązkowy podczas zwiedzania 

Wiele cennych zabytków czeka przy ulicy 3 Maja – deptaku, który stał się wizytówką Rzeszowa. Łączy ona centrum miasta z zamkiem (stąd jej dawna nazwa – ulica Pańska) i do dziś zachwyca swym reprezentacyjnym charakterem. Najcenniejszym zabytkiem przy tej ulicy jest dawny konwent Pijarów, w skład którego wchodzi gmach dawnego kolegium, zabudowania klasztorne (dziś Muzeum Okręgowe) oraz kościół Świętego Krzyża. Przed zabudowaniami widoczny jest pomnik księdza Konarskiego, który był tu jednym z wykładowców. Sam budynek zachwyca rokokowym wyposażeniem oraz pięknym nagrobkiem Lubomirskich. Ulicą 3 Maja można dojść także w pobliże zamku Lubomirskich, który od XIX wieku jest wykorzystywany jako gmach sądu. W pobliżu tej reprezentacyjnej budowli można zobaczyć malowniczą aleję Pod Kasztanami, ciekawą kolekcją secesyjnych willi, a także letnią rezydencję Lubomirskich, zbudowaną na przełomie XVII i XVIII wieku według projektu Tylmana z Gameren.

Rzeszów to miasto kuszące ciekawymi zabytkami architektury oraz uroczymi zakamarkami. Spacer po stolicy Podkarpacia może być wspaniałą przygodą i lekcją historii, która na długo zapisze się w pamięci.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array