pexels-denys-gromov-4762727

Tequila wielu kojarzy się z egzotycznym, drogim i ekskluzywnym trunkiem. Jej popularność na świecie bardzo mocno rośnie, o czym świadczy choćby fakt, iż jest to najchętniej konsumowany rodzaj mocnego alkoholu w USA. W Polsce jednak niektórzy omijają ją z powodu braku wiedzy jak ją spożywać czy niepewności co do smaku. Jak odpowiednio podejść do picia tequili i dlaczego warto jej spróbować?

Czym jest tequila i jak powstaje?

Tequila to mocny alkohol produkowany w Meksyku ze sfermentowanego soku z błękitnej agawy. Jej nazwa pochodzi od miasteczka, gdzie produkuje się ją od przełomu XVIII i XIX wieku. Warto dodać, że tequila była początkowo odmianą mezcalu, tradycyjnego meksykańskiego trunku z agawy o silnie dymnym charakterze, współcześnie jednak zdecydowanie przebija popularnością swojego “starszego brata”.

Istnieje kilka norm, które musi spełniać destylat, aby mógł zostać nazwany tequilą. Przede wszystkim musi on zostać wyprodukowany w określonej części Meksyku, ograniczającej się głównie do stanu Jalisco, czyli okolic miasta Tequila. Zawartość alkoholu powinna mieścić się pomiędzy 35 a 55%. Ponadto destylat przynajmniej w 51% musi być otrzymany z soku z błękitnej agawy. Destylarnie spełniające normy są certyfikowane przez specjalny urząd, a nadany przy tej okazji numer NOM można później znaleźć na butelce.

Tequila – jaką wybrać?

Norma dotycząca 51% zawartości błękitnej agawy przekłada się na dość intuicyjną klasyfikację. Najbardziej ekskluzywnymi tequilami są oczywiście te wykonane w 100% z charakterystycznej rośliny. Posiadają one zazwyczaj wyraźny napis “100% BLUE AGAVE” na etykiecie i oczywiście najwięcej kosztują. Mniej ekskluzywnym, ale wciąż dobrym gatunkiem tequili jest tequila otrzymana w 100% z agawy, choć tylko w 51% z błękitnej, a w pozostałych 49% z innych jej odmian. Również takie produkty zwykle są wyraźnie oznaczone (np. “100% AGAVE”). Najniższą klasę stanowią tzw. tequile mixto, czyli destylaty pochodzące w 51% z błękitnej agawy, a w pozostałych 49% z dowolnego innego surowca.

Zakup tequili w Polsce nie należy do najłatwiejszych, choć przy odrobinie cierpliwości można znaleźć ciekawe produkty. Niestety, ze względu na koszta produkcji i transportu z Meksyku ceny tego trunku nie należą do najniższych i nawet najtańsza tequila kosztuje tyle samo lub więcej, co przyzwoitej klasy wódka. Większość butelek stojących na polskich sklepowych półkach to tequile mixto. Ceny tequili 100% agave zaczynają się od ok. 100 zł za 0.7l, a najtańsze tequile 100% blue agave to już wydatek powyżej 200 zł. 

Warto zwrócić również uwagę na kolor i inne oznaczenia na butelce. Nie mają one aż tak dużego znaczenia dla jakości, ale informują o dokładnym procesie produkcji. Tequila leżakująca przynajmniej dwa miesiące jest zazwyczaj opisana jako reposado, natomiast odpoczywająca minimum rok jako añejo. Ciekawostką jest także tradycyjny meksykański sposób testowania tequili. Małą ilość alkoholu należy rozetrzeć w dłoniach, a następnie powąchać. Przede wszystkim tequila nie powinna się lepić – jeśli się klei, oznacza to, że została dosłodzona, prawdopodobnie dla zabicia nieprzyjemnego smaku. Zapach powinien być natomiast jak najbardziej naturalny i świeży.

Jak pić tequile?

Picie tequili związane jest w Polsce z kilkoma mitami i niekoniecznie dobrymi przyzwyczajeniami. Wielu osobom tequila kojarzy się bowiem z trzystopniowym rytuałem – polizać sól, następnie wypić kieliszek alkoholu a na koniec zagryźć cząstką cytryny lub pomarańczy. Prawda jest jednak taka, że nie jest to żadna meksykańska tradycja. Picie tequili w opisany powyżej sposób zostało wymyślone i spopularyzowane przez producentów niskiej jakości trunków, żeby klienci nie czuli niedobrego smaku ich wyrobów.

Dobrej jakości tequilą można spokojnie się cieszyć i delektować w formie czystej. Najpopularniejszą formą jej spożycia są jednak koktajle. Alkohol z racji na swoją świeżość i owocowy charakter znakomicie komponuje się z sokami owocowymi, szczególnie cytrusowymi. Nic więc dziwnego, że ten trunek stał się bazowym składnikiem wielu niezwykle popularnych drinków. Najczęściej łączy się tequilę z grenadiną, likierem lub sokiem pomarańczowym (m.in. margarita, tequila sunrise), ananasowym (mexicana), grejpfrutowym (paloma) czy nawet spritem (tequila bum bum). Ten rodzaj alkoholu wchodzi również w skład legendarnego koktajlu Long Island ice tea.

Jak widać, tequili nie należy się bać, a jej degustacja może przynieść dużo przyjemności i ciekawych doznań. Warto jednak pominąć najtańsze odmiany mixto i pokusić się o zakup tequili 100% agave.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array