pexels-pixabay-40784

Najczęściej każdy pamięta o piciu wody latem, kiedy jest gorąco. Niestety w sezonie jesiennym i zimowym sytuacja wygląda nieco inaczej. Niezależnie od pory roku nie warto jednak zapominać o dostatecznym nawadnianiu organizmu.

Dlaczego warto regularnie pić wodę?

Woda jest potrzebna człowiekowi do prawidłowego funkcjonowania – każdego dnia organizm zużywa aż od dwóch do trzech litrów na dobę. Należy regularnie uzupełniać jej braki, ponieważ wraz z wiekiem zwiększa się tempo jej utraty. W przypadku picia zbyt małych ilości zaczynają się kłopoty zdrowotne. Odwodnienie prowadzi nawet do zaburzenia podstawowych funkcji życiowych, między innymi problemów z przyswajaniem składników odżywczych czy wydalaniem zbędnych produktów przemiany materii. Wysuszone usta, pragnienie, zmęczenie i rozdrażnienie to początkowe sygnały braku odpowiedniej ilości wody. Nawet nieduże niedobory mogą skutkować pogorszeniem stanu zdrowia i samopoczucia. Warto pamiętać, że wodę powinno się pić małymi łykami przez cały dzień. 

Woda gazowana czy niegazowana – którą wybrać?

Jedyną różnicą pomiędzy wodą gazowaną a niegazowaną jest stopień ich nasycenia dwutlenkiem węgla. Istnieje przekonanie, że woda gazowana może rozpychać żołądek i zwiększać apetyt. Fachowcy w tej dziedzinie twierdzą, że dzieje się tak tylko wtedy, kiedy zaraz po jej wypiciu spożywamy obfity posiłek. Wypita między posiłkami może wręcz hamować apetyt. Jak wygląda porównanie tych rodzajów wody?

  • woda niegazowana – mogą ją pić wszyscy, jest polecana szczególnie dzieciom czy osobom z nadwagą, schorzeniami żołądka lub niewydolnością układu oddechowego czy krążenia,
  • woda gazowana – nasycona dwutlenkiem węgla, szybko zaspokaja pragnienie. Jednak warto pamiętać, że picia wody gazowanej powinny unikać osoby z problemami gastrycznymi, które cierpią na zgagę czy refluks. Dwutlenek węgla może w takich przypadkach podrażniać przełyk i żołądek. Bąbelki nie będą również dobrą opcją dla osób mających problemy z krtanią czy cierpiących na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (PO-ChP), kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz małych dzieci.

Czy można bez obaw pić kranówkę? Eksperci są zgodni – w przypadku nowych instalacji wodnych jest to bezpieczne. Woda w kranach jest czysta, filtrowana i w pełni przebadana pod kątem bakteriologicznym.

Wysokozmineralizowana, niskozmineralizowana – czym charakteryzują się te wody? Którą z nich wybrać w sklepie?

  • niskozmineralizowana – zawiera do 500 mg/l składników. Mogą ją pić kobiety w ciąży i karmiące, które powinny dostarczać swojemu organizmowi więcej płynów,
  • średniozmineralizowana – jest w niej 500-1500 mg/l składników mineralnych. Wśród tych wód znajdziemy wody niskosodowe. Można ją spożywać codziennie,
  • wysokozmineralizowana – zawiera powyżej 1500 mg/l składników mineralnych. Jest przeznaczona przede wszystkim dla aktywnych osób lub pracujących fizycznie, które tracą wraz z potem odżywcze minerały. Nie wolno jednak przesadzać z jej spożyciem, ponieważ może to z czasem doprowadzić w ekstremalnych przypadkach do nadciśnienia, obrzęków czy kamicy nerkowej.

Składniki mineralne, które można znaleźć w wodzie mineralnej

W wodzie drzemie wielka moc minerałów. Najważniejsze składniki mineralne to między innymi:

  • sód – będą go szczególnie potrzebować sportowcy i osoby aktywne fizycznie. Jego niedobór powoduje zmęczenie, spadek sił oraz obniżenie tempa metabolizmu. W przypadku osób chorych na cukrzycę, cierpiących na nadciśnienie, skłonność do obrzęków czy mających problemy z nerkami lub wątrobą warto uważać na ilość przyjmowanego minerału – nadmiar sodu może zaszkodzić.
  • żelazo – jest istotne głównie w diecie kobiet. Szczególnie warto je uzupełniać w przypadku obfitych miesiączek, anemii lub częstych spadków energii. 
  • wapń – ten minerał odpowiada za budowę mocnych kości i zębów, chroni przed osteoporozą oraz próchnicą. Specjaliści przekonują, że wpływa on korzystnie również na przemianę materii, dlatego osoby na diecie mogą być zainteresowane jego dodatkową suplementacją.
  • magnez – magnez chroni przed schorzeniami układu krążenia czy tworzeniem się kamieni nerkowych. Szczególnie osoby często zestresowane powinny sięgać po wodę nasyconą tym minerałem. Warto pamiętać, że wodę można wzbogacić o magnez, przepuszczając ją przez filtr w dzbanku.
  • jod – jego brak może wywołać niedoczynność tarczycy, unikać go powinny jednak osoby z nadczynnością tego gruczołu. Taką wodę często powinny pić kobiety w ciąży, ponieważ zwykle potrzebują większej dawki tego minerału.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array