szybkieprzelewyonline

Jedną z najchętniej wybieranych obecnie usług bankowych są bez wątpienia szybkie przelewy online. Dzięki tej opcji transferowane pieniądze trafiają na konto zdefiniowanego odbiorcy nawet w ciągu kilku sekund, w czasie rzeczywistym.

Polacy stawiają na natychmiastowe przelewy

System Express Elixir, pozwalający na realizację przelewów natychmiastowych oraz przelewów na numer telefonu (pomiędzy indywidualnymi użytkownikami systemu BLIK), cieszy się ogromnym zaufaniem użytkowników bankowości elektronicznej w Polsce. Od momentu uruchomienia przelewów Express Elixir, tj. od czerwca 2012 roku, klienci banków wykonali blisko 310 mln transakcji o wartości ponad 330 mld zł.

Szybki przelew vs standardowy przelew

Podstawową funkcją internetowego konta bankowego jest możliwość zlecania przelewów międzybankowych. Korzystając z darmowych, standardowych transakcji bezgotówkowych, należy jednak pamiętać o tym, że pieniądze najczęściej trafiają na konto odbiorcy dopiero w następnym dniu roboczym. Aby przyspieszyć ten proces, wdrożono szybkie przelewy online, nazywane również natychmiastowymi lub ekspresowymi. Ich cechą charakterystyczną jest przede wszystkim bardzo krótki czas realizacji, trwający od kilku sekund do maksymalnie kilkunastu minut.

Szybki przelew online jest realizowany w nieco innym trybie niż standardowa transakcja bezgotówkowa dostępna w bankowości elektronicznej. W czasie wykonywania natychmiastowego przelewu pomijane są standardowe sesje rozliczeniowe KIR, czyli sesje  systemu Elixir. Transakcja jest realizowana poza nimi, dzięki czemu pieniądze mogą zostać przesłane w trybie natychmiastowym, nawet poza dniami i godzinami normalnej działalności banków w Polsce (24 h/dobę, 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku).

Szybki przelew a koszty jego realizacji

Zazwyczaj za zlecenie standardowej transakcji (według sesji Elixir) nie płacimy, jednak w ich przypadku trzeba  chwilę czekać na moment, gdy pieniądze znajdą się na koncie. Inaczej jest w przypadku szybkich przelewów – ich czas realizacji jest  natychmiastowy, jednak nie zawsze darmowy. Koszt takiej operacji zleconej w bankowości elektronicznej zwykle nie przekracza 5 zł za pojedynczy szybki przelew.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *