sypialnia-eklektyczna
poduszki na łóżku

Ze względu na chęć wprowadzenia spójności do wnętrza, rzadkim wyborem jest eklektyczna sypialnia, w której na pierwszy rzut oka panuje chaos. Równocześnie bez wątpienia może zapanować w niej niepowtarzalny klimat, tworzący indywidualny charakter pomieszczenia. Zobacz, jak stworzyć nietuzinkową sypialnię w stylu eklektycznym. 

Styl eklektyczny – co to jest?

Eklektyzm charakteryzuje się swobodą łączenia odmiennych stylów, prowadzącą do uzyskania oryginalnego rezultatu. Eklektyczne wnętrza są przemyślanym i umiejętnym połączeniem na pozór niepasujących do siebie mebli, dodatków, materiałów i kolorów. Odpowiednie dobranie niejednorodnych elementów, sprzyja stworzeniu spójnej całości. Eklektyzm niewątpliwie pozwala zaznaczyć charakter wnętrz i podkreślić osobowość domowników.

Styl eklektyczny we wnętrzach

Główną regułą urządzania eklektycznych wnętrz jest brak zasad. Panuje tu swoboda – wykorzystuje się sprzeczności i kontrasty. Dopuszczalne jest zestawianie ze sobą odmiennych stylów aranżacyjnych – różnorodnych mieszanek mebli, zabawa kolorami i wzorami, dowolność komponowania materiałów oraz kształtów. Dzięki takim połączeniom powstają ciekawe i oryginalne kompozycje, tworzące subtelny i wyważony efekt. Ciekawą propozycją jest tworzenie zestawów mebli, złożonych z pasujących do siebie elementów wyposażenia w innych kolorach. W ofercie producenta Meble Pyka dostępne są serie mebli z możliwością wyboru wybarwienia drewna. Dzięki temu można dobrać do siebie np.: dwa kufry lub szafki nocne z tej samej kolekcji, lecz w innych odcieniach. 

Cechy eklektyzmu 

Jedynym ograniczeniem w eklektyzmie jest wyobraźnia, ponieważ styl ten charakteryzuje się przede wszystkim:

  • swobodą łączenia poszczególnych elementów, 
  • dowolnością i kreatywnością komponowania aranżacji,
  • różnorodnością wyposażenia (np.: kolory, ściany, podłogi, meble, dodatki),
  • oryginalnością efektu.

Styl eklektyczny – sypialnia

Głównymi zasadami urządzania sypialni niewątpliwie są funkcjonalność i harmonia, wpływające na komfort użytkowania oraz jakość snu. Odpowiedni dobór mebli, dodatków i przemyślana kolorystyka przyczyniają się do stworzenia praktycznej przestrzeni wypoczynkowej. Wnętrza w stylu eklektycznym wychodzą poza schematy i zasady. Dlatego nie łatwo jest osiągnąć prezentujący się atrakcyjnie wizualnie efekt. W uniknięciu chaosu we wnętrzu pomocna może okazać się dobrze przemyślana koncepcja i odpowiednio zaplanowana aranżacja. Sypialnia eklektyczna powinna być przede wszystkim gustowna – w zapewnieniu oczekiwanego rezultaty istotne jest zachowanie proporcji w kontrastowaniu poszczególnych elementów. Aranżując styl eklektyczny we wnętrzach, warto sięgać po motyw przewodni (styl dominujący) zestawiony z przeciwstawnymi dodatkami (styl dopełniający). Cechami wyróżniającymi styl bazowy mogą być: określony temat, konkretna kolorystyka, materiały czy tekstury. Motyw przewodni można swobodnie komponować z dowolnymi dodatkami. Jednak nie można zapomnieć o umiarze, zapobiegającym przypadkowi i wrażeniu chaosu. W stylu eklektycznym warto łączyć ze sobą maksymalnie 2-3 style wystroju wnętrz.  

Kolorystyka 

Sypialnia eklektyczna odważnie łączy w sobie kolorystykę. Intensywne barwy ścian – np.: butelkowa zieleń czy kanarkowy żółty są skontrastowane ze stonowanymi kolorami czerni, czy szarości. Dobór kolorystyki jest uzależniony przede wszystkim od wybranego stylu dominującego. Kolorystyka może stać się motywem przewodnim eklektycznego wnętrza. Rozmaite wzory – fantazyjne, abstrakcyjne, geometryczne, kwiatowe, patchworki, kraty, gwiazdy, pasy, grochy czy palmowe liście – powinny być dobierane ze względu na wspólny mianownik, będącym np. właśnie tym samym kolorem. 

Eklektyczne meble

W większości meble powinny być wybierane według stylu dominującego. Jednak styl eklektyczny dopuszcza dobieranie elementów wyposażenia, które będą się wyróżniały. Elegancka komoda, skórzane łóżko i szafa eklektyczna mogą zostać zestawione ze sobą, tworząc spójną całość. Meble do sypialni powinny charakteryzować się przede wszystkim jakością wykonania. Styl eklektyczny w meblach odznacza się różnorodnością form – masywnością i dekoracyjnością albo wręcz przeciwnie – prostotą. Eklektyczne meble pozwalają na dowolne tworzenie wyposażenia wnętrz. Dzięki swobodzie łączenia poszczególnych elementów bez wątpienia można stworzyć eklektyczne wnętrze, komponując ze sobą pozornie niepasujące komody, szafki nocne i łóżko.

Dodatki

Obrazy, zdjęcia, koce, pościel, zasłony, poduszki, lampy, dywany, wazony czy inne elementy dekoracyjne powinny być dobierane zgodnie ze stylem uzupełniającym. 

Styl eklektyczny jest wyjątkowy, ponieważ w pełni odzwierciedla domownika. Istotne, aby w wystroju zachować kilka reguł. To dzięki przemyślanym komponowaniu stylu dominującego i dopełniającego w odpowiednich proporcjach, eklektyczne wnętrza nie są chaotyczne i przypadkowe.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *