pluszak_suszenie
pluszowy miś

Przytulanki to zabawki, które dzieci darzą ogromną miłością. Maskotki służą nie tylko do zabawy, ale także do zasypiania i pocieszania w trudnych chwilach. Stają się nieodzownym elementem każdego spaceru, towarzyszem podróży, a nawet gościem przy stole podczas obiadu. Mają jednak dość specyficzną budowę, która stwarza idealne warunku dla rozwoju szkodliwych dla dziecka bakterii i drobnoustrojów. Dlatego tak ważne jest prawidłowe przechowywanie i pranie pluszaków. Jak można to zrobić w bezpieczny sposób?

Jak przechowywać maskotki?

Pluszaki, chociaż słodkie i miłe, potrafią nieźle zabałaganić dziecięcy pokój. Odpowiednie miejsce na zabawki to nie lada problem, zwłaszcza w niewielkim mieszkaniu. W przypadku pluszowych misiów powstaje jeszcze jedna trudność. Nieodpowiednie przechowywanie może być niebezpieczne dla zdrowia dziecka, a także szybko doprowadzić do zniszczenia ukochanej maskotki.

Puszyste misie są idealnym środowiskiem do rozwoju roztoczy. Chłoną wilgoć z otoczenia, często są zalewane napojami, brudzone jedzeniem lub po prostu ślinione przez dzieci. W kwestii tego, jak przechowywać maskotki, najważniejsze będzie więc zapewnienie im odpowiedniej wentylacji. 

Odpadają szczelnie zamknięte pudełka czy skrzynie na zabawki. Lepiej wybrać wiszące organizery z siateczki, poustawiać misie na półeczkach na ścianie czy regale. Można też stworzyć prawdziwą galerię pluszaków, umieszczając je na maleńkich wieszakach – zwłaszcza tych kolorowych, specjalnie przeznaczonych dla dzieci. Jeżeli musisz schować maskotki, wybierz ażurowy kosz lub kartonowe pudełko z dziurkami.

Jak prać maskotki?

Nie wolno o tym zapominać – pluszowe zabawki trzeba regularnie prać! Nawet najlepiej przechowywane, szybko się brudzą i nabierają brzydkiego zapachu. Te ukochane pluszaki, które dzieci zabierają ze sobą wszędzie, przestają być czyste w mgnieniu oka. Piach ze spaceru czy resztki obiadu to świetna pożywka dla bakterii.

Mniej używane misie wystarczy uprać raz na miesiąc lub dwa. Najukochańsze maskotki muszą być czyszczone na bieżąco, za każdym razem gdy się ubrudzą, czasami nawet dwa razy w tygodniu. Jeśli zabawka jest w zestawie z akcesoriami, je również trzeba wyczyścić. Jeżeli nie można ich wyprać, to może uda się przynajmniej przetrzeć na mokro.

Pranie pluszaków nie jest trudne, bo większość z nich można bez problemu prać w pralce automatycznej. Najlepiej wybrać delikatny program, z temperaturą 30°C, z umiarkowanym wirowaniem. Jeśli masz obawy co do tego, jak prać maskotki Twojego dziecka, sprawdź informacje na metce – większość certyfikowanych zabawek posiada odpowiednie oznaczenia.

Delikatne misie w malutkich rączkach

Są jednak sytuacje, kiedy zwykłe pranie jest zbyt ryzykowne. Niektóre maskotki są bardzo fantazyjne i delikatne, albo ozdobione elementami, które mogą ulec zniszczeniu w pralce bębnowej. Idealny przykład to zabawki z kategorii: https://maludas.pl/c/48/maskotki-pluszaki.html z oddzielnymi modułami. Takie zabawki trafiają często w rączki noworodków lub niemowląt, które mają specyficzne wymagania co do higieny i stosowanych detergentów.

Tego typu pluszaki czyści się z zewnątrz wilgotną szmatką. To wystarczy, aby usunąć kurz i brud, ale taki zabieg z pewnością nie usunie bakterii. Świetnym pomysłem jest więc potraktowanie ich mroźną temperaturą! Na szczęście, aby pozbyć się roztoczy i drobnoustrojów, wystarczy domowa zamrażarka. Zabawkę, wcześniej oczyszczoną z zewnątrz wystarczy włożyć do foliowej torebki i zamrozić na kilka godzin.

Przy malutkich dzieciach higiena jest jeszcze ważniejsza. Wszystkie zabawki dla niemowląt urozmaicone małymi elementami mogą źle znosić pranie w pralce. Jeśli martwisz się, jak prać maskotki dla niemowlaka, sposób z zamrażalnikiem gwarantuje czystość i bezpieczeństwo. Tym bardziej, gdy maluszek ma alergie skórne lub atopowe zapalenie skóry.

Najlepszym sposobem na to, jak prać maskotki dla niemowlaka, jest wykorzystanie detergentów przeznaczonych do prania dziecięcej odzieży. Sprawdzone produkty, które mają kontakt z jego skórą i nie powodują podrażnień, zdadzą egzamin tak samo w przypadku pluszaków. Maskotki możesz też wyprać ręcznie, ale wtedy trudniej będzie je wysuszyć.

Twoje dziecko uwielbia misie? Spraw mu niespodziankę i kup figurki na tort Masza i Niedźwiedź!

Related Posts

1 Komentarzy

  • Sabrina
    7 stycznia 2021

    Ojej, nawet nie wiedziłam ze i maskokti trzeba prać! ;o

Average
5 Based On 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array