symbole-bozonarodzeniowe

Boże Narodzenie to bardzo klimatyczny czas. Ze świętami kojarzą się konkretne potrawy, konkretne zapachy i rodzinna atmosfera. Dla niektórych jest to czas szczególny ze względu na wydarzenia religijne, dla innych doskonała okazja do spotkania się z rodziną przy wspólnym stole. Boże Narodzenie kojarzy się również z konkretnymi zwyczajami i symbolami. Dowiedz się, jakie jest ich znaczenie. 

Znaczenie symboli bożonarodzeniowych

Święta Bożego Narodzenia i towarzyszące im przedmioty to nie tylko piękne ozdoby, ale przede wszystkim symbole, które przypominać mają o znaczeniu tego wyjątkowego czasu. 

Co symbolizuje choinka?

Jednym z najbardziej znanych symboli Świąt Bożego Narodzenia jest choinka. W religii chrześcijańskiej oznacza przyjście na świat Zbawiciela. Jest symbolem życia i odradzania się. Choinka traktowana jest również jako nawiązanie do drzewa, z którego Ewa zerwała owoc w raju, a także połączenie świata ziemskiego ze światem boskim. 

Zwyczaj przystrajania choinki najprawdopodobniej znany był już w średniowiecznych Niemczech. Stąd też choinka dotarła do Polski. 

Co symbolizują ozdoby choinkowe?

Nie bez znaczenia są ozdoby choinkowe, które znaleźć można w tym czasie na świątecznym drzewku. Pierwszą z nich jest gwiazda na czubku choinki, która jest bezpośrednim nawiązaniem do Gwiazdy Betlejemskiej. Jej zadaniem jest wskazywanie drogi do domu wszystkim, którzy znajdują się poza nim. 

Na choince znaleźć można również jabłka symbolizujące rajskie drzewko, a także łańcuchy, które odzwierciedlają rodzinne więzy. Dzwoneczki to z kolei symbol dobrej nowiny, a światełka symbol narodzonego Dzieciątka. Powieszenie na drzewku anioła ma zapewnić domownikom opiekę. 

Co symbolizuje jemioła?

Kolejnym symbolem świąt jest jemioła. Najczęściej wiesza się ją nad wigilijnym stołem bądź przy drzwiach wejściowych. Jest to symbol narodzin duszy po śmierci. Może symbolizować także szczęście – wedle tradycji, zakochani całujący się pod jemiołą będą żyli długo i szczęśliwie. Decydując się na strojenie domu w ten sposób, warto mieć na uwadze, by gałązka posiadała dużo owoców. Warto również zatrzymać ususzoną gałązkę jemioły na przyszły rok, by zagwarantować sobie szczęście nie tylko podczas świąt. 

Co symbolizuje wieniec adwentowy?

Wieniec adwentowy wykonany jest z gałązek drzewa iglastego. Posiada cztery świece, które odpowiadają czterem niedzielom adwentowym. Każda ze świec zapalana jest w każdą z nich. Naturalne światło świec jest symbolem nadziei i światłości Jezusa, który przybył na ziemię, by odgonić zło. Zielone gałązki znajdujące się w wieńcu to z kolei symbol życia wiecznego. Kolejno zapalane świece odzwierciedlają oczekiwania i gotowość na przyjście Jezusa. Wieniec adwentowy to zatem symbol radosnego oczekiwania na zbliżające się Boże Narodzenie. 

Kolory świąt: kolor czerwony i zielony

Święta Bożego Narodzenia kojarzone są z dwoma kolorami. Pierwszy z nich – zieleń – symbolizuje nadzieję i wierność, drugi – czerwień – krew Chrystusa. 

Symbolika Wigilii 

Dużo symboli odnaleźć można w przedmiotach i daniach podawanych podczas Wigilii. Jedną z głównych potraw podczas tej wyjątkowej wieczerzy jest ryba – symbol chrześcijaństwa. Spożycie jej podczas Wigilii ma zapewnić zdrowie i dostatek. Wśród potraw wigilijnych i świątecznych znaleźć można orzechy – symbol wiedzy i płodności, a także grzyby, które odpowiedzialne są za rodzinne szczęście. Podczas Wigilii warto spożyć miód, gdyż według wierzeń ma on ściągnąć przychylność niebios i zapewnić długie życie. 

Related Posts

1 Komentarzy

  • Hania
    20 grudnia 2020

    Boże Narodzenie to moje ulubione święta!!!!!!!

Average
5 Based On 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array