pexels-paula-schmidt-963486

Nie będzie przesadą, gdy stwierdzimy, że połowa populacji ziemi może nazwać siebie chomikami gromadzącymi różnego rodzaju dobra materialne. Ludzie w zbieraniu często upatrują szczęście. Wydaje im się, że im bardziej będą majętni, tym szczęśliwsi. Z tym na pewno ostro polemizowaliby minimaliści, czyli ludzie upatrujący szczęścia w stanie zupełnie odwrotnym. Nie w ubóstwie, lecz w dobrowolnym pozbywaniu się wszelkiego nadmiaru na rzecz swobody, wolności, radości, szczęścia, zdrowia psychicznego, a nawet fizycznego. Minimaliści nieustannie przekonują, że szczęście nie tkwi w nadmiarze, lecz właśnie w minimalizmie. 

Fascynujący świat minimalizmu

Niektórzy nie rozumieją idei minimalizmu i nie fascynuje ich taka filozofia życia. Są jednak ludzie, którzy go wprost uwielbiają, mogliby mówić o nim godzinami i przekonywać innych o słuszności tego stylu życia. Jednak gusta i upodobania są różne i trzeba je szanować – nie należy być fanatykiem w żadną stronę. 

Zwolennicy minimalizmu wychodzą z założenia, że współcześnie populacja ma wszystko, co jest potrzebne do życia i przeżycia, ponieważ dziś dostęp do dóbr jest niemal nieograniczony. Dziś wielu ludzi na świecie posiada komfortowe życie i może bezpiecznie i bezproblemowo funkcjonować, a jednak ludzie nadal chcą więcej i więcej. 

Aspekty minimalizmu

Według zasady minimalistycznej im mamy mniej, tym więcej i jest nam lepiej. W ujęciu duchowym ważne są trzy aspekty, takie jak świadomość, umiar i rozluźnienie. 

Świadomość

Podstawowy i fundamentalny stan psychiczny, w którym każdy z nas zdaje sobie sprawę ze wszystkich zjawisk wewnętrznych oraz zewnętrznych pochodzących ze środowiska. Poprzez świadomość reprezentujemy siebie na tle środowiska. Według psychologii poznawczej to proces, a nie stan umysłu. Świadomość własnej osoby pozwala na akceptację i poznanie siebie i swoich oczekiwań. 

Umiar

Coś, co pozwala zachować życiową równowagę. Umiar jest cnotą moralną i można go określić, jako wstrzemięźliwość, jako panowanie nad własnymi popędami i emocjami oraz potrzebami. Według Platona filozofa greckiego, umiar, to jedna z cnót naczelnych.  

Rozluźnienie

Brak skrępowania, mniej rygorystycznego zachowania, uczucie swobody w zachowaniu i w otoczeniu, które jest mniej zatłoczone, co bardzo pasuje do zasad minimalizmu. 

Harmonia a minimalizm

W filozofii minimalizmu bardzo ważna jest harmonia. Urządzenie swojego życia i swojego mieszkania według zasad minimalizmu oznacza więcej relaksu, porządku i ładu. To koncentracja na rzeczach najważniejszych i poszukiwanie wartości samych w sobie, nieprzemijających, a nie takich, które może ktoś nam skraść lub zniszczyć. 

Założenia nowoczesnego minimalizmu

Zasady nowoczesnego minimalizmu odnoszą się nie tylko do aranżacji pomieszczeń, lecz również do wszystkich aspektów życia zwolenników tej idei. Na przykład “mniej znaczy więcej” pasuje do wszystkich sfer naszego życia, nie tylko do aranżacji domu. Tak samo inne założenie “odejmuj” pasować będzie do naszego mieszkania, lecz również do wszystkiego innego w naszej codzienności. 

Dom w stylu minimalistycznym – jak go urządzić?

Większość populacji utożsamia minimalizm z aranżacją domu w skromnym stylu. Nie mija się to wiele z prawdą – mieszkanie nie musi być ascetyczne, jednak półki pełne drobiazgów nie będą dobrym pomysłem. I jak najbardziej taki jest właśnie dom minimalistyczny, dom nowoczesny. Bo nowoczesność w tym przypadku polega na tym, aby być, a nie, aby mieć. Mając dodajemy sobie pracy a poprzez bycie zyskujemy czas dla siebie. Ileż to dóbr materialnych całkowicie zbytecznych dla nas ogranicza nas i zabiera nam przestrzeń i czas. A czas jest czymś nie do odzyskania i dlatego trzeba go dobrze spożytkować. Niekoniecznie trzeba go tracić na dbanie o sprawy i rzeczy, które tak naprawdę są nam do życia niepotrzebne, a raczej zbędne. 

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array