pexels-ann-h-1765033

Rutyna to coś, co często bardzo psuje nam samopoczucie i odbiera chęci do działania. Niestety życie większości dorosłych osób jest dość monotonne, przez co wpadamy w zniechęcenie, a niekiedy nawet rozdrażnienie. Warto jednak pamiętać o tym, że zawsze możemy wprowadzać małe zmiany w naszą codzienność i znacznie poprawić jakość mijających dni.

Dlaczego rutyna jest zła?

W pewnych aspektach naszego życia nie jesteśmy w stanie uniknąć rutyny. Dotyczy to przede wszystkim pracy zawodowej. Gdy od kilku lat pracujemy w jednym miejscu, jest oczywiste, że wszelkie czynności będą nam dobrze znane i prawie zawsze będziemy w stanie przewidzieć, co się dalej wydarzy. Jednocześnie musimy być świadomi tego, że każdy zawód ma pewien procent rutyny. Gdy jesteśmy zatrudnieni u kogoś na etacie nie za bardzo mamy wpływ na organizację zadań. Jeśli jednak mamy to szczęście, że pracujemy u siebie albo jesteśmy freelancerem, możemy do swojej pracy wprowadzać pewne elementy odmiany. Przykładowo można dzielić sobie projekt na segmenty tematyczne, gdzie każdego dnia zajmujemy się innym typem zadań. Osoby, które pracują zdalnie, nie muszą zawsze być we własnym domu. Można wybrać się do biura coworkingowego, a latem spróbować popracować na powietrzu, na przykład nad wodą. Najlepszym jednak sposobem na zwalczanie rutyny w pracy jest zmiana swojej posady raz na kilka lat.

Podobnie w życiu prywatnym pewien element rutyny jest niezbędny i nie możemy z tym nic zrobić. Dotyczy to na przykład obowiązków domowych takich jak sprzątanie czy opieka nad dziećmi. Jednocześnie pamiętajmy, że w naszym życiu jest wiele elementów, które możemy zmieniać po to, by je urozmaicać. Na ogół chodzi o to, żeby jak najczęściej wychodzić poza swoją sferę komfortu.

Czym jest strefa komfortu?

Strefa komfortu to termin używany szczególnie często w psychologii. Oznacza on takie położenie człowieka, kiedy wszystko jest nam już dobrze znane i chociaż nie wszystkie elementy nam odpowiadają, to nie chcemy tego zmieniać, bo jest nam tak wygodnie. Dobrym przykładem tego jest nielubiana praca, w której ktoś tkwi, pomimo tego, że występuje w niej na przykład mobbing. Opór przed zmianą wynika z tego, że jesteśmy już przyzwyczajeni do tego, co mamy i wiemy, jak w tym funkcjonować. Niestety takie myślenie jest złe, bo życie pokazuje, że wszystko to, co najlepsze znajduje się właśnie poza sferą komfortu. Trzeba się przełamywać i starać jak najczęściej wychodzić ponad swoje przyzwyczajenia, aby próbować nowych rzeczy i dawać sobie szansę na pozytywne zmiany.

Kilka sposobów na drobne zmiany w codziennym życiu

Bardzo dobrym sposobem na odmianę są wyjazdy poza miejsce zamieszkania i dalsze podróże. Podczas pobytu w nowych miejscach uczymy się bardzo dużo, poznajemy obce kultury i ludzi, zabytki czy inne kuchnie. Wyjazd w nieznane miejsce zmusza nas także do aktywności, bo musimy się na nowo zorganizować, zorientować, a często także podjąć trudne wyzwania. 

Nawet osoby, które nie mają sposobności do podróży, mogą korzystać z różnych drobnych okazji w codziennym życiu by, zamiast trzymać się utartych schematów, zmieniać wszystko to, co się da. Możemy na przykład postanowić, że kolejnego dnia ubierzemy się zupełnie inaczej niż zwykle, zrobimy inny makijaż. Jeśli od lat chodzimy do tego samego fryzjera i tej samej kosmetyczki czy krawcowej, warto spróbować nowego usługodawcy. Podobnie należy postępować ze sklepami, w których robimy zakupy. Tutaj także działają przyzwyczajenia i zwykle nie mamy chęci na próbowanie tego, co nowe. Dla odmiany warto więc odwiedzić kilka nowych sklepów, których jeszcze nie znamy. Czasami można też udać się w znane miejsce, zupełnie inną drogą albo innym środkiem transportu. Jeśli zwykle podróżujemy do pracy samochodem, możemy czasem pojechać rowerem albo pójść pieszo. Bardzo dobrym sposobem na odmianę jest poznawanie nowych ludzi, choć jednocześnie wszyscy wiemy, że z wiekiem mamy do tego coraz mniejszą skłonność. Okazją do poznania nowych ludzi może być właśnie podróż i zakwaterowanie w hostelu w wieloosobowym pokoju, udział w warsztatach czy w szkoleniach. Można także zaangażować się w wolontariat albo zapisać do lokalnego stowarzyszenia, które jest bliskie naszym ideałom.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array