pexels-cup-of-couple-6632868

Nasze życie to ciągły proces nauki. Czasami wydaje nam się, że tylko małe dzieci mogą uczyć się nowych rzeczy. Musimy mieć jednak świadomość, że każda z rzeczy, która spotyka nas w codziennym życiu, może mieć na nas bezpośredni wpływ i nie zawsze będziemy wiedzieć, że wiedza wyciągnięta z określonego zdarzenia zaprocentuje dla nas w przyszłości.

Popełnianie błędów – ludzka sprawa

Wielokrotnie zdarza się, że to, co zaplanowaliśmy, nie wychodzi tak jak chcieliśmy. Może to wywołać u nas pewną frustrację. Mówimy wtedy, że popełniliśmy błąd, narzekamy, że nie doczekaliśmy się planowanego zakończenia. Nie zawsze jednak możemy kontrolować wszystko, co nas otacza i od wielu czynników zależy, czy w każdym momencie uzyskamy pożądane rezultaty.

Być może sami źle obliczyliśmy wymagania, co mogło doprowadzić do złego wyniku, niezależnie od innych czynników. Nazywamy porażkę błędem, uznając, że to nasza wina, że nie wyszło tak, jak zamierzaliśmy. Wielu może się w takiej sytuacji frustrować i blokować, nie zdając sobie sprawy, że błędy są zawsze okazją do nauki. Zastosowania tej wiedzy w przyszłości, może pomóc uniknąć takich niepowodzeń i osiągnąć, przy cierpliwości i wysiłku, oczekiwane skutki.

Wiara w siebie i swoje możliwości

Większość ludzi sfrustrowanych przez popełniane błędy ma zazwyczaj bardzo niską pewność siebie. To osoby, których poczucie własnej wartości mogło zostać naruszone i teraz mają bardzo niskie mniemanie o sobie. Dlatego niezbędne jest zrozumienie, że każdy popełnia błędy i że ich brak oznacza stanie w miejscu. Czasami lepiej jest zanurzyć się i zobaczyć, co się stanie, o ile nie zaszkodzi to osobie popełniającej czyn lub osobom z jej otoczenia. W przeciwnym razie można jedynie zastanawiać się, co mogłoby się stać. W przypadku, gdy wynik jest błędem, okaże się, że to działanie mogło nie być właściwe, ale przynajmniej próbujący będzie wiedział, że spróbował i na przyszłość będzie mądrzejszy.

Z drugiej strony niepewność może prowadzić do strachu przed porażką. Niektórzy ludzie chcą kontrolować wszystko przez cały czas. To sprawia, że żyją w ciągłym niepokoju, a kiedy nie wszystko dzieje się tak, jak by chcieli, ich świat się chwieje. Z tego powodu mogą nie mieć odwagi podejmować nowych działań w codziennym życiu, w obawie przed popełnieniem błędów. Jednak w ten sposób nie żyją na sto procent i nie cieszą się życiem tak, jak na to zasługują. Jak tylko zrozumieją, że popełnianie błędów jest niezbędne, aby uczyć się nowych rzeczy i iść do przodu w życiu, będą w stanie porzucić ten strach i niepokój.

Teoria prób i błędów

Większość rzeczy, których uczymy się w życiu, odkąd jesteśmy mali, robimy poprzez teorię prób i błędów. Próbujemy coś zrobić i jeśli wychodzi nam to dobrze, wiemy, że jest to korzystne lub że odniesiemy sukces, ale jeśli pójdzie źle, dowiadujemy się, że nie jest to najlepsza droga. Bliscy, mogą nam doradzać i mówić, co powinniśmy zrobić, ale w większości przypadków dopiero kiedy, sami popełnimy błąd, widzimy, dlaczego wskazane było postąpić tak, a nie inaczej.

Dlatego ważne jest, abyśmy sami próbowali i ryzykowali, aby sprawdzić, czy coś zadziała, czy nie. W przypadku, gdy wynik jest błędem, nie powinniśmy brać tego za porażkę, ale pamiętać, że dzięki temu wiemy więcej. Zasadniczą sprawą jest zrozumienie, że błąd to po prostu zdarzenie, które nie okazało się zgodne z oczekiwaniami, ale nigdy porażka.

Nikt nie jest idealny. Każdy z nas ciągle popełnia błędy, raz większe, raz mniejsze. Musimy pamiętać, że jest to ludzka rzecz, której nie unikniemy. Z każdym niepowodzeniem zdobywamy natomiast cenne doświadczenie życiowe i uczymy się czegoś nowego.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array