kristina-kutlesa-kvp0-ixgxhq-unsplash

Wiele posesji czy działek ogrodowych zdobią piękne studnie. Dbając o jej wygląd, nie tylko zapewniamy sobie doskonałe źródło wody np. do podlewania kwiatów, ale również element dekoracyjny. Jak udekorować i obudować studnię ogrodową, by nie tylko pasowała do stylizacji naszego ogrodu, ale była również bezpieczna?

Zalety studni w ogrodzie

Dawniej studnie stanowiły bezpieczne źródło wody nie tylko dla ludzi, ale również zwierząt i roślin. W dobie nowoczesnych rozwiązań i rozwoju kanalizacji wielu właścicieli posesji ze studnią zdecydowało się na jej zasypanie lub pozostawiło ją samej sobie. Ci jednak, którzy zachowali je w swym ogrodzie, mogą dziś zyskać piękną i praktyczną dekorację swojego zielonego zakątka.

Współczesna studnia nie musi być archaiczną budowlą wodną, która będzie trudna w użytkowaniu. Nowoczesne studnie kopane czy wiercone, zmodernizowane studnie głębinowe mogą zaskoczyć współczesnym sznytem. Wystarczy, że zastosujemy w nich wiele technologicznych udogodnień.

Aby doskonale monitorować stan cieczy, by w porę zauważyć spadek poziomu wody czy zapobiec przelaniu się studni lub suchobiegowi, warto zamontować proste w obsłudze, ale jednocześnie praktyczne sygnalizatory poziomu wody w studni. Takie urządzenia pomiarowe, jak np. te: https://elcluwo.pl/kategoria-produktu/sygnalizatory-poziomu-cieczy/, zawsze powiadomią nas, jeśli poziom cieczy w studni się zmieni. Co jeszcze warto zakupić, by unowocześnić ogrodową studnię oraz zadbać nie tylko o poziom wody, ale o jej doskonałą jakość?

  • odżelaziacz do wody,
  • zmiękczacz do wody,
  • sterylizator wody,
  • lampy bakteriobójcze,
  • itp.

Jeśli w ten sposób zadbamy o naszą studnię, możemy następnie przejść do dekorowania naszej wodnej instalacji.

Zewnętrzna obudowa studni – prosty sposób na efektowny element ogrodu

To, w jaki sposób udekorujemy i obudujemy studnię, zależy nie tylko od stylu, w jakim urządziliśmy ogród, ale również od specyfiki samej instalacji wodnej.

W przypadku studni głębinowej warto uzupełnić ją o estetyczną obudowę, która jednak będzie posiadała systemy napowietrzające wodę. Często wykorzystuje się do tego betonowe elementy, np. cembrowiny, gdzie okrąg zewnętrzny wystaje nieco ponad glebę. Jeśli zdecydowaliśmy się na beton, możemy obudować studnię kamieniem, którego łączenia zacementujemy. Nad tego rodzaju okręgiem betonowo-kamiennym możemy stworzyć sielski daszek z trzciny czy dachówek.

Oprócz betonu popularnym tworzywem jest drewno. Ono nadaje studni dawny, ale i naturalny wygląd. Tu znów możemy puścić wodze fantazji i wybrać dowolny kształt czy rozmiar. Najczęściej są to kwadratowe lub sześcienne instalacje, ale niekiedy możemy zauważyć nawet rzeźbione elementy studni, np. w postaci wodnika, zwierząt czy kwiatów wodnych.

Do naturalnych, ale równie ekonomicznych rozwiązań należy wykorzystanie tego, co skrywają nasze garaże i warsztaty. Stare kosze, koła od wozu czy niepotrzebne polana drewna – to tani i szybki sposób na obudowę studni ogrodowej. Całość możemy dopełnić nasadzeniami kwiatów i krzewów. Szczególnie urokliwie będą wyglądały rośliny pnące się, np. bluszcz czy winorośl.

Oczywiście, nie musimy samodzielnie wykonywać takiej obudowy. Na rynku znajdziemy wiele ofert, które umożliwiają nam zakup gotowej obudowy czy elementów dekoracyjnych studni. Bez względu na to, czy samodzielnie wykończymy studnię, czy zlecimy to specjalistom, warto podkreślić, że tego rodzaju rozwiązania z pewnością staną się ważnym i przyciągającym wzrok gości akcentem.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array