szlifowaniemetalu_Easy-Resize.com

Automatyzacja odgrywa dziś kluczową rolę w wielu obszarach działalności produkcyjnej. Rozwiązania z tego zakresu pozwalają firmom osiągać przewagę konkurencyjną, przyspieszać szereg procesów, obniżać koszty i tworzyć dopracowane komponenty, które trudno byłoby uzyskać tradycyjnymi, sterowanymi przez człowieka metodami. Nie inaczej jest w przypadku obróbki ściernej metali. Technologia CNC ma w tym zakresie kilka istotnych zalet. Przyjrzymy się najważniejszym z nich.

1. Wysoka precyzja szlifowania metalu

Jedną z najważniejszych zalet, która wyróżnia szlifowanie CNC na tle obróbki ręcznej, jest przykładowo precyzja. Dzięki temu procesowi możliwe jest tworzenie części z najdrobniejszymi detalami, dokładnie odpowiadających założeniom danego projektu, bez potrzeby stałej uwagi wykwalifikowanego operatora. Szlifowanie metalu z wykorzystaniem technologii CNC eliminuje błędy ludzkie, ponieważ maszyny polegają na instrukcjach komputerowych. Nie oznacza to jednak, że operator jest całkowicie zbędny – musi on kontrolować środowisko pracy i kalibrację narzędzia skrawającego.

2. Wysoka produktywność i skalowalność

Po zaprogramowaniu przez operatora odpowiednimi wytycznymi, można rozpocząć produkcję pożądanych elementów. Nic nie stoi na przeszkodzie, by ta trwała niemal bez przerwy – maszyna się nie męczy i nie wymaga długich przestojów. Samą produkcję łatwo się również skaluje. Szlifowanie metalu w technologii CNC można zastosować do jednego elementu lub produkcji dużych ilości części. Nie ma w tym zakresie większych ograniczeń.

3. Szybkość szlifowania CNC

To zaleta, która w pewnym sensie łączy się z poprzednim punktem. Maszyny CNC mogą pracować 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu bez przerwy. Obróbka dowolnego komponentu będzie przy tym trwała o wiele krócej niż np. opracowanie danej części ręcznie. Automatyczne szlifowanie metalu to jeden z najlepszych sposobów zapewnienia wydajnej, szybkiej i skalowalnej produkcji przy stosunkowo niskich kosztach.

4. Powtarzalność procesu produkcji

Wspomniana na początku precyzja przekłada się na fakt, że szlifowanie CNC gwarantuje wysoką powtarzalność – każdy obrabiany element może wyglądać dokładnie tak samo. To bardzo istotne, zwłaszcza w przypadku dużych partii części z wieloma detalami. W metodach ręcznych łatwo o popełnienie błędu, który sprawi, że jeden z elementów będzie różnił się od pozostałych. Zaprogramowana maszyna CNC eliminuje to ryzyko – nowoczesne modele mają m.in. specjalne sondy, które laserowo weryfikują zgodność postępujących prac z ustawioną przez operatora specyfikacją.

5. Uniwersalne zastosowanie szlifowania CNC

Maszyny CNC mogą służyć do obróbki wielu elementów do przeróżnych zastosowań i dla dużej grupy branż. Spora dowolność dotyczy również materiału, który ma podlegać opracowaniu. Dobrym przykładem jest tutaj szlifowanie metali – łatwo dobrać rodzaj obróbki do charakterystyki danego stopu. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to dostosowanie ostrza do twardości i odporności na naprężenia materiału poddawanego obróbce, a także jego tolerancji na ciepło.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array