pexels-max-vakhtbovych-6492402

Małe pokoje często sprawiają problem na etapie planowania ich aranżacji. Szczególnie jeśli musimy znaleźć w nich miejsce dla większych sprzętów, do których bez wątpienia zaliczyć możemy meble wypoczynkowe. Jak wybrać kanapę do małego pokoju, aby nie przytłaczała pomieszczenia, ale zapewniała nam komfortowy odpoczynek?

Najważniejsze cechy kanapy do małego pokoju

W małym pokoju bardzo dobrze będzie wyglądała kanapa na nóżkach. Dostępne są modele z drewnianymi nóżkami, które doskonale komponują się ze stylem vintage, boho czy skandynawskim, a także z metalowymi wstawkami o bardziej nowoczesnym charakterze. Sofy tego typu sprawiają wrażenie lekkich i dzięki temu nie przytłaczają tak bardzo niedużych pomieszczeń.

Pod względem kolorystycznym dobrym wyborem do małego pokoju będzie jasna kanapa. Możemy się zdecydować na neutralne kolory jak beże, jasne brązy lub delikatne szarości, ale jeśli nie boimy się korzystać z bardziej urozmaiconych kolorów, możemy także postawić na pastelowe odcienie zieleni, różu czy niebieskiego. Powinniśmy przy tym zwrócić uwagę na dopasowanie kanapy do reszty wystroju. Szczególnie jeśli nasz salon jest połączony z aneksem kuchennym.

Podczas zakupu sofy do małego pokoju nie możemy zapomnieć też o jej rozmiarze. W przeciwnym wypadku może czekać nas przykra niespodzianka, gdy okaże się, że kanapa jest o kilka centymetrów za duża i nie mieści się w wybranym miejscu. Dlatego odpowiednio wcześniej musimy zastanowić się, gdzie chcemy ją ustawić i dokonać wszystkich potrzebnych pomiarów. Najważniejsza jest szerokość, ale nie zapomnijmy o głębokości sofy, ponieważ to ona będzie miała ogromny wpływ na naszą wygodę.

Sofa czy narożnik do małego pokoju?

Mały pokój nie daje nam szerokiego pola manewru w przypadku ustawienia sofy. Najczęściej ustawimy ją przy samej ścianie – raczej nie w samym rogu pomieszczenia, lecz bliżej środka, przez co będzie się lepiej prezentowała, ale możemy mieć wówczas wrażenie niewykorzystanej przestrzeni. Pod tym względem narożnik wypada nieco lepiej, ponieważ zgodnie z jego nazwą ustawimy go w samym rogu pomieszczenia. Dzięki temu pozostanie nam więcej wolnej przestrzeni do swobodnego wykorzystania. Zaletą narożnika jest także wyraźnie większa powierzchnia niż w przypadku klasycznej kanapy. Warto więc zwrócić na niego uwagę, jeśli lubimy zapraszać znajomych czy rodzinę.

Kanapa rozkładana lub z pojemnikiem do małego pokoju

Małe pokoje to także mało miejsca na przechowywanie różnych rzeczy. Wówczas każdy schowek jest bardzo cenny. Jeśli borykamy się z takim problemem, warto wziąć pod uwagę kanapę z pojemnikiem na pościel. Możemy w niej schować właśnie pościel lub inne rzadko używane rzeczy, na które brak nam miejsca.

Z kolei, jeśli często siedzimy do późna ze znajomymi lub odwiedza nas rodzina z daleka, może przydać się rozkładana kanapa – niezależnie, czy zdecydujemy się na klasyczną sofę, czy narożnik, to dobry wybór zwłaszcza do niedużego pokoju. Na co dzień nie będzie zajmowała więcej miejsca, a w razie potrzeby sprawnie zmieni salon w dodatkową sypialnię.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *