rodzaje-betonu

Beton jest najpopularniejszym elementem konstrukcyjnym każdej budowli. To na nim opiera się najważniejszy filer czyli fundamenty. Materiały betonowe charakteryzują się wysoką wytrzymałością, odpornością na warunki fizyczne. Najpopularniejszy jest tzw. beton zwykły czy mieszanka cementu, kruszywa (np. piasku) oraz wody, która często wraz ze zbrojeniem jest stosowana m.in. we wspomnianych fundamentach czy stropach. Jednak dzięki odpowiednim modyfikacjom i potrzebom rynku powstało wiele mieszanek betonowych, które posiadają różne właściwości, które wykorzystywane są do zadań specjalnych.

Klasy betonu

Wytrzymałość na ściskanie jest najważniejszą cechą betonu i to ona decyduje o jego klasie. Wpływ na to ma wskaźnik wodno-spoinowy jak i zawartość betonu w mieszance z wypełniaczem i wodą. Im mniej użyjemy wody tym mocniejszy jest beton, zwiększenie jednak cementu wpływa negatywnie na właściwości reologiczne mieszanki.

Na rynku dostępne jest wiele rodzajów betonu, co daje wiele możliwości w zastosowaniach projektowych. Materiał klasyfikujemy ze względu na ciężar objętościowy:

  • beton ciężki – jego ciężar objętościowy wynosi powyżej 2600 kg/m3. Jako wypełniacz w mieszance wykorzystuje się specjalne kruszywa np. manganowe lub stalowe.
  • beton zwykły – 2000 do 2600 kg/m3. Jako kruszywo wypełniające najpopularniejszy jest piasek. Do wypełnienia w zależności od potrzeb stosowany jest np. kruszywo porowate – keramzyt. Dzięki temu uzyskamy lżejszy beton zwykły wykorzystywany do wytwarzania elementów o wysokiej izolacji cieplnej na przykład ścian osłonowych.
  • beton lekki – ciężar objętościowy od 800 do 2000 kg/m3. Powstaje on w wyniku dodania kruszyw lekkich i stosowany jest głównie w formie średniowymiarowych elementów stropowych i ściennych. Wykorzystywany także jako warstwa wyrównawcza i podkładowa.

Wiercenie w betonie

W zależności od klasy betonu nieuchronnym elementem jest wiercenie w betonie, do którego najczęściej dochodzi w późniejszych etapach budowy, głównie w momencie wykończenia.

Niezbędne w skutecznym wierceniu będzie posiadanie dobrej klasy wiertarki udarowej o dużej mocy. Należy pamiętać, że nie każda wiertarka poradzi sobie z tak trudnym przeciwnikiem jaki jest beton. Pamiętając o tym, możemy w niektórych przypadkach uchronić nasz sprzęt od zniszczenia i przepalenia silnika.

W skutecznym wierceniu niezbędne będzie również posiadanie odpowiednich wierteł. W małych otworów w betonie dobrą opcją są wiertła widiowe. Jeżeli jednak zależy nam na większych otworach musimy sięgnąć po wiertło koronowe, jest ono wyposażone w ostrza po zewnętrznej stronie, które ułatwia przebicie się przez kolejne warstwy tego twardego spoiwa.

Zapraszamy: regeneracja wierteł diamentowych Zabrze

Related Posts

1 Komentarzy

  • darek
    10 sierpnia 2021

    fajnie. fajne te rodzaje betonow

Average
5 Based On 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *