pexels-serinus-4016695

Wakacje na Krecie to idealna propozycja dla tych, którzy chcą wypocząć w pięknym otoczeniu, a jednocześnie nacieszyć się widokiem cennych zabytków. Gdzie warto się wybrać? Jednym z tych miejsc, które idealnie nadają się na wczasy w Grecji, jest Rethymnon. Czym może się pochwalić ten kurort?

Z kart historii – Rethymnon i jego dzieje

Współcześnie miasto jest gwarnym ośrodkiem turystycznym oraz gospodarczym, a pod względem wielkości zajmuje trzecie miejsce na Krecie. Warto pamiętać, że jest to jednocześnie ośrodek miejski, który może się pochwalić długą historią. Wiadomo, że osadnictwo rozwijało się tu już w czasach starożytnych, przy czym aż do czasu pojawienia się tu Wenecjan, Rethymnon pozostawało typową osadą rybacką. W okresie weneckim, a więc od XIII stulecia, zaczęło się zmieniać. Wenecjanie najpierw zbudowali tu koszary, a że obecność wojska wiązała się z bezpieczeństwem, na terenie osady chętnie pojawiali się nowi osadnicy. W ten sposób rybacka wioska przekształciła się w ważne miasto, znane m.in. z produkcji wina oraz oliwy. Dobra passa trwała do XVII wieku, później sporym problemem okazały się najazdy tureckie oraz tureckie osadnictwo. Mimo swej burzliwej historii Rethymnon przez wieki pozostawał jednym z najważniejszych ośrodków życia intelektualnego w Grecji. Miasto to znane było z myślicieli i pisarzy, a jego kultura reprezentowała bardzo wysoki poziom. Każdy z nas może się dziś o tym przekonać w trakcie spaceru po tym mieście oraz zwiedzając jego zabytki. Na jakie obiekty warto tu zwrócić szczególną uwagę?

Rethymnon i jego zabytki

Rethymnon to piękne plaże i nowoczesne ośrodki, w których turyści mogą spędzić urlop. To jednocześnie szereg wspaniałych zabytków, dzięki którym można lepiej poznać i zrozumieć dzieje tego miasta. Co warto zobaczyć w czasie wycieczki po Rethymnon? Jednym z symboli tego miasta jest wenecka forteca z XVI wieku. Jej potężne mury wciąż wzbudzają zachwyt wśród zwiedzających, przypominają też o tureckich najazdach. Ta potężna budowla to szereg atrakcji, takich jak pochodzący z XVI wieku Arsenał czy bastiony św. Mikołaja i św. Pawła. Warto tu również zwrócić uwagę na katedrę św. Mikołaja oraz budynki, które zbudowano z myślą o weneckich urzędnikach. O obecności Turków w tej części Krety przypomina inny zabytek. To meczet Neratze, który powstał w miejscu kościoła Augustianów. Warto też zwrócić uwagę na takie obiekty sakralne jak kościół św. Franciszka oraz meczet Kara Musy Paszy – głównodowodzącego siłami morskimi osmańskiej Turcji.

Najciekawsze placówki muzealne Rethymnon

Rethymnon to ciekawe miejsce dla tych, którzy chcą poszerzyć swą wiedzę na temat historii Krety oraz zobaczyć wiele ciekawych dzieł sztuki z czasów kultury minojskiej. Tutejsze muzea kuszą przecież cennymi zbiorami, warto zatem i im poświęcić nieco więcej czasu podczas wypoczynku w tym mieście. W Muzeum Historii i Sztuki Ludowej ujrzeć można wiele ciekawych przykładów rękodzieła, przy czym wyjątkowo dobrze reprezentowane jest tu garncarstwo. Tkactwo, koronkarstwo oraz wyroby z wikliny to kolejne zbiory, które można zobaczyć w tym miejscu. Drugie muzeum znajdujące się na terenie tego miasta to Muzeum Archeologiczne, znane z ciekawej ekspozycji dawnej ceramiki oraz imponującej kolekcji naczyń minojskich.

Co warto zobaczyć w okolicy Rethymnon?

Turyści, którzy postanowią zatrzymać się w tym mieście na dłużej, będą mogli poświęcić więcej czasu na zwiedzanie okolicy Rethymnon. Jak się okazuje i tu ciekawych obiektów nie brakuje. Piękną architekturą i ciekawą historią przyciąga klasztor Arkadi, będący jednym z najcenniejszych zabytków sakralnych w tej części Grecji. Wczesnogreckie cmentarzysko we wsi Armeni, wioska Asomatos oraz wąwóz Imbros – oto najciekawsze miejsca, do których można się wybrać z Rethymnon.

Kreta to wspaniała wyspa, na której terenie każdy z nas będzie mógł spędzić wspaniały urlop. W takich miastach, jak Rethymnon, nuda nikomu nie zagrozi, a piękna okolica sprawi, że wypoczynek w tej części Grecji na długo pozostanie w pamięci każdego gościa.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array