chorwacja

To jedno z najciekawszych miejsc na Istrii, a zarazem jedno z chętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w całej Chorwacji. Pula to miasto wyjątkowe, którego największym walorem jest historyczny charakter. Legenda mówi, że miasto zostało założone przez dawnych żeglarzy, którzy mieli dotrzeć tutaj w czasie pogoni za złotym runem. Wiadomo, że dawniej była tu iliryjska osada oraz rzymski obóz wojskowy, zaś w czasach boskiego Augusta Pula stała się ważnym ośrodkiem administracyjnym i handlowym. W czasach tych zaczęła się również jej kariera jako ośrodka wypoczynkowego, zaś pierwszymi gośćmi byli rzymscy dostojnicy. Pula należała w swych dziejach do Gotów, Bizancjum, Franków, Wenecji oraz Austrii i Włoch. Dziś to piękne chorwackie miasto zachwyca swą historią oraz niezwykłą zabudową.

Jakie atrakcje czekają na turystów odwiedzających to miasto?

Pula może pochwalić się licznymi zabytkami pochodzącymi jeszcze z czasów rzymskich. Jednym z najciekawszych obiektów jest amfiteatr rzymski, w którym dawniej odbywały się walki gladiatorów. Turyści mogą go zwiedzać przez cały czas, zaś dodatkową atrakcją są przedstawienia operowe oraz teatralne. Nieco młodszym zabytkiem jest Podwójna Brama, która powstała w II wieku. To przez nią przechodzili Rzymianie kierujący się w stronę amfiteatru. Na pobliskim wzgórzu znajduje się już inna, ciekawa budowla. To Kastel – wenecka twierdza, w pobliżu której znajduje się Forum. Tu można obejrzeć pałac rady miejskiej, który zbudowano w XIII wieku na fundamentach rzymskiej świątyni Diany. Przy Forum można ujrzeć kolejny cenny zabytek z czasów rzymskich. Jest nim świątynia Augusta, zbudowana w I wieku. Turyści chętnie zaglądają do jej wnętrza, w którym wyróżnia się główny ołtarz z wmurowanym weń rzymskim sarkofagiem. We wnętrzu tej świątyni ujrzeć można również liczne pamiątki związane z węgierskim królem Kolomanem.


W pobliżu wspominanej już twierdzy weneckiej ujrzeć można kolejną wiekową budowlę. To powstała w I wieku p.n.e. Brama Herkulesa, przy której znajduje się Muzeum Archeologiczne. Można w nim ujrzeć wiele cennych eksponatów zarówno z okresu rzymskiego, jak i z poprzedzających go epok. W pobliżu muzeum znajduje się kolejne miejsce związane z antyczną kulturą. To teatr z II wieku, na którego widowni mogło się zmieścić około 10 tysięcy widzów.
Nie brak też w mieście zabytków z okresu średniowiecza. Jednym z nich jest kościół klasztorny franciszkanów, który powstał w XIV wieku. Jego najpiękniejszym elementem jest oryginalnie zdobiony portal oraz podwójna, otwarta na ulicę ambona. Turyści, którzy zerkną do wnętrza tej świątyni, ujrzą drewniany ołtarz z XV wieku utrzymany w stylu gotyckim. Jest to jeden z najciekawszych przykładów sztuki weneckiej w tym mieście.

Pula może pochwalić się jeszcze innymi, ciekawymi obiektami sakralnymi. Jednym z nich jest bizantyjska kaplica z mozaikami z VI wieku oraz freskami z wieku XV. Godnym polecenia miejscem jest też średniowieczny kościół św. Nikola.


Okolice Puli to piękne plaże, które ciągną się wzdłuż morskiego wybrzeża na długości około 200 km. Wokół tych plaż znaleźć można wiele ciekawych miejscowości o charakterze wypoczynkowym. Ci, których kusi Chorwacja, rejon miasta z pewnością zadowoli.


Related Posts

3 Komentarzy

 • Ewa
  6 października 2021

  Chorwacja to przepiękne miejsce, z rodzinka od paru lat spedzamy tam nasze wakacje:) w Puli jeszcze niebylismy ale juz wiem gdzie pojedziemy za rok:) pozdrawiam

  • kas234
   6 października 2021

   Potwierdzam! Byłam w Puli w tym roku i to jest jakaś magia! Polecam każdemu!

 • maro
  7 października 2021

  Jak Pula to też koniecnzie Rovinj! klimatycznie mega!

Average
5 Based On 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *