korepetytor

Masz cudowne dziecko i chcesz dla niego wszystkiego, co najlepsze na świecie. Ubrania, zabawki, zajęcia ruchowe i te rozwijające talent to za mało. Wiesz przecież, że korepetycje to w dzisiejszym świecie konieczność. W końcu to edukacja jest najważniejsza, bo to nauka da dziecku perspektywy na przyszłość. Jak wybrać idealnego korepetytora, aby nie zmarnować pieniędzy?


Tanio nie będzie


Korepetycje nie są tanie. Niezależnie od dziedziny to zwykle kilkadziesiąt złotych. Zdecydowane rekordy biją przedmioty ścisłe i przyrodnicze, z matematyką na czele, ale i niektóre, nico bardziej niszowe języki potrafią kosztować naprawdę słono. Co ciekawe, niewiele tańsze są warianty zdalne lekcji. Zapewne w grę wchodzą tu opłaty za konieczny program, przełożenie materiału z podręczników na czytniki i wreszcie wygoda dla rodziców. Przy korepetycjach w trybie online odpada nam konieczność dowożenia dziecka na lekcje.


Po pierwsze, porozmawiaj z dzieckiem


Nowy rok szkolny to zwykle nerwowe poszukiwania nowego korepetytora. Tylko zanim w ogóle wkroczymy na tę drogę, porozmawiajmy z naszym dzieckiem, czy korepetycje są mu potrzebne. Tak naprawdę, sięgać po nie można tylko wtedy, gdy inne sposoby np. pomoc koleżeńska i rodzicielska zawiodły, czy wtedy, gdy nasze dziecko długo nie mogło uczestniczyć w zajęciach. Wsparcie przyda się także gdy dziecko przygotowuje się do egzaminu. Niestety, polskie arkusze egzaminacyjne sformułowane są w taki sposób, że znalezienie określonego klucza wymaga wręcz tajemnej wiedzy. Korepetytor powinien wówczas dawać wskazówki, uczyć technik uczenia się, a nie podawać gotowe rozwiązania.


Podstawa to odpowiedzialność


Podstawowy błąd popełniamy w myśleniu i to tak samo nas, jak i naszych dzieci to fakt, że uważamy, że wynajęcie korepetytora zwalnia nas z wszelkiej odpowiedzialności. My, rodzice mamy poczucie spełnionego obowiązku, bo przecież płacimy za lekcje ciężko zarobione pieniądze, a nasze dziecko, bo skrupulatnie na te lekcje chodzi. Właśnie, chodzi, wykonuje polecenia i uważa, że robi już całkowicie wszystko. Dlatego dobry korepetytor to taki, który nie planuje niczego za ucznia, ale pomaga w samodzielnym zaplanowaniu kolejnych etapów nauki. W ten sposób przekazuje odpowiedzialność za uczenie się naszemu dziecku i podkreśla, że to ono ponosi odpowiedzialność za rezultat.


Brak negacji szkoły


To oczywiste, że polska szkoła nie jest idealna, bo gdyby była, korepetycje nie byłyby potrzebne. Korepetytorzy często ustawiają się na stanowisku opozycjonistów tej formalnej edukacji i negują wszystko to, co w szkole się dzieje. Często także podważają kompetencje nauczyciela przedmiotu, z którego udzielają lekcji lub komentują jego zachowania czy oceny. Z jednej strony jest to podyktowane oczywistą troską o zachowanie klienta (nasze dziecko jest przecież dobrym klientem, bo za każdą godzinę płacimy). Z drugiej wzbudza w dziecku pogardę dla szkoły jako systemu i dla nauczycieli szkolnych. W rezultacie dziecko uznaje, że jedyna metoda na uczenie się to korepetycje, a szkoła to tylko strata czasu. To powód, dla którego zawsze warto szukać korepetytora, który mówi dobrze nie tylko o szkole, ale i o nauczycielu. Jakiekolwiek uwagi krytyczne mogą być wypowiadane do Ciebie jako do rodzica, ale absolutnie nie do dziecka i nie w jego obecności.


Przygotowanie merytoryczne


Podstawa to kompetencje. Dobry korepetytor potrafi się komunikować, ma dobre wykształcenie i wysokie kwalifikacje. Po czym to poznać? Choćby po tym, że po pierwszych kilku lekcjach będzie potrafił określić, ile czasu zajmie mu wyprowadzenie zaległości szkolnych u Twojego dziecka.

Related Posts

2 Komentarzy

 • danka
  4 października 2021

  mysle ze taki korepetytotor to przede wszystkim musi miec cierpliwosc, bo z dzieciami czasem jest ciezko wytrzymac

  • zofia
   6 października 2021

   tylko znaleźć dobrego koreperytora dla dziecka, ktory jest jednoczesnie tani, cierpliwy i jeszcze umie nauczyc to istny cud pozdrawiam

Average
5 Based On 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *