20230808140540_gbca29f97beacc6d46ebec2b46b92bf7fd3e6740cf074d47baf3d01bb5b98d8e921c5559cfeeeb79d8b41198d7156905d1812ebcbac7eec6cfd605149e52bac82_640.jpg

Każdy wie, że posiadacze umów frankowych są od dłuższego czasu w konflikcie z bankami. Mało kto pamięta, że banki same przedstawiały konsumentom kredyty frankowe za korzystniejsze. W ostatnim czasie zaczęto mówić o klientach banków, którzy mają umowę kredytową w złotówkach. Polacy mogą masowo ruszyć na banki komercyjne. Chodzi o pozew WIBOR. W artykule wyjaśniamy, co może dać usunięcie wskaźnika WIBOR i jaki sens ma złożenie pozwu.

1. Usunięcie WIBOR z umowy kredytu złotowego: czy to możliwe?

2. Jak można usunąć wskaźnik WIBOR  z umowy kredytu złotówkowego?

3. Czy pozew WIBOR ma sens? Czy na skutek przegranej kredytobiorcy bank wypowie klientowi umowę?

Wielu klientów banków w Polsce uważa, że umowy kredytowe zawarte w złotówkach są dla nich niekorzystne, a czasami wręcz krzywdzące. Kredyty udzielane przez polskie banki (kredyty hipoteczne, kredyty gotówkowe), gdy dojdzie do spłacania rat, są znacznym obciążeniem dla prawie każdego kredytobiorcy. Na raty kredytowe wpływa między innymi stawka WIBOR. Banki nie mają wpływu na jej poziom. Na WIBOR wpływają notowania stóp procentowych NBP. Te natomiast są dostosowywane do aktualnej sytuacji w gospodarce przez Radę Polityki Pieniężnej. Każdy kredytobiorca może złożyć pozew o WIBOR. Najlepiej, by kredytobiorcy posiadający kredyty hipoteczne i gotówkowe w PLN zgłaszały się do ekspertów w dziedzinie prawa bankowego. Przykładem jest kancelaria prawna Wrocław. Przeciętny konsument może nie widzieć błędów w umowie kredytowej, a decyzje sądów rejonowych mogą bazować na podanych w pozwach danych i argumentach powoda. Wszystko wskazuje na to, że unieważnienie umowy, która jest niekorzystna dla klienta banku, będzie możliwe, przy czym w przypadku stawki WIBOR pozwy masowe mogą ruszyć dopiero wtedy, gdy uprawomocni się co najmniej kilka lub kilkanaście orzeczeń sądowych. Wówczas pozwy o usunięcie wskaźnika WIBOR mogą zasypać polskie sądy. 

Usunięcie WIBOR z umowy kredytu złotowego: czy to możliwe?

Od jesieni 2021 roku osoby, które posiadają kredyty hipoteczne zaciągnięte w PLN, zauważają gwałtowne wzrosty rat kredytowych. Problem dotyczy kredytów złotówkowych z oprocentowaniem zmiennym. Jeśli chodzi o kredyt hipoteczny, ta w większości przypadków chodzi o bardzo duże kwoty kredytów, najczęściej na zakup nieruchomości. Posiadacze kredytów złotowych narzekają na wzrost rat należnych do zapłaty. Całe ryzyko zostało przerzucone przez banki na kredytobiorców. Co gorsza, wzrost wskaźnika WIBOR to dla banków jeszcze większe zyski. Przełomem okazał się pierwszy pozew z 2022 roku.  Sąd Okręgowy w Katowicach wydał orzeczenie, na mocy którego kredyt miał być spłacany bez WIBOR, a oprocentowanie miało być obliczane ba na podstawie marży banku. Bank jednak odwołał się od tego orzeczenia. Nie zmienia to jednak faktu, że wiele umów kredytowych w PLN może zawierać błędy, które mogą stanowić podstawę do dużo tańszego kredytu złotówkowego. Wyrok Sądu Okręgowego w Katowicach jest dowodem na to, że każda umowa powinna być starannie przeanalizowana w indywidualny sposób. Z tego względu korzystnie jest korzystać z pomocy ekspertów, którzy mogą wychwycić na przykład klauzule abuzywne oraz wykryć to, że bank nie dostarczył kredytobiorcy wszystkich dokumentów. 

Jak można usunąć wskaźnik WIBOR  z umowy kredytu złotówkowego?

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, że każda umowa kredytowa w PLN ma szansę na usunięcie wskaźnika WIBOR i obniżenie rat kredytowych. Każda umowa zawarta z komercyjnym bankiem powinna być wnikliwie sprawdzona pod kątem występowania niedopuszczalnych w polskim prawie zapisów. O ile w umowach zawieranych z instytucjami pozabankowymi na pierwszy rzut oka można zobaczyć klauzule abuzywne, to w przypadku instytucji bankowych sprawa może być zdecydowanie bardziej zawiła. Po pierwsze, przeciętny klient banku raczej nie zakłada, że taka umowa może zawierać błędne regulacje. Po drugie, klient najczęściej uważa, że skoro podpisał umowę, to znaczy, że wyraźnie zaakceptował warunki. Jeśli raty kredytu gwałtownie wzrosły, to pozostawienie tego tematu bez walki nie jest dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza że pierwszy wyrok Sądu Okręgowego w Katowicach dał tego rodzaju pozwom “zielone światło”. 

Czy pozew WIBOR ma sens? Czy na skutek przegranej kredytobiorcy bank wypowie klientowi umowę?

Komercyjne banki zarabiają krocie na kredytach gotówkowych i hipotecznych. Wszelkie produkty bankowe przynoszą im kolosalne zyski. Dobro konsumenta to sprawa poboczna. Tak mogli przekonać się klienci, którzy odnotowali gwałtowne skoki w ratach. Na przykładzie kredytów frankowych można zauważyć, że nie należy zgadzać się na wszystkie praktyki banków. Oczywiście wymagało to długiej batalii, ale wytrwałość się opłaca. Pozew o WIBOR może odstraszać niektórych kredytobiorców. Może chodzić o obawę, że w przypadku przegranej bank wypowie umowę kredytu lub jeszcze bardziej zwiększy oprocentowanie. Teoretycznie taka sytuacja w ogóle nie powinna mieć miejsca. Jedynie problematyczne może być to, że przegrana strona będzie miała obowiązek poniesienia kosztów sądowych. 

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array