piwo-craftowe

Świat browarów rzemieślniczych jest intrygujący, ale może też przytłaczać szerokim wyborem trunków. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając piwo craftowe.

Czym się różni piwo rzemieślnicze od sklepowego?

Większość piw tworzonych przez globalne koncerny smakuje, wygląda i pachnie podobnie, a odróżnić je od siebie można w zasadzie tylko dzięki logo. Rozwijająca się branża rzemieślniczego piwowarstwa oferuje konsumentom alternatywę dla złotego, jasnego piwa o nijakim smaku. Mała skala produkcji pozwala browarom skupić się na jakości, a nie ilości. Ponadto, oferują one zróżnicowane gatunki piwa i unikalne doznania smakowe.

Jak powstaje piwo?

Proces ważenia piwa jest mniej skomplikowany, niż mogłoby się wydawać. W zasadzie każda odmiana powstaje z użyciem tych samych 4 składników, czyli wody, słodu, chmielu i drożdży. Na finalny smak napoju mają wpływ jednak pewne szczegóły.

Woda, jako główny składnik piwa, ma duży wpływ na jego aromat, a zwłaszcza jej zawartość siarczanów i poziom pH. Wodę należy dostosować do stylu piwa, jaki chce się uzyskać, np. do piw ciemnych typu Stout najbardziej odpowiednia jest woda dwuwęglanowa. 

Słód to lekko skiełkowane ziarno. Przeważnie w piwach spotyka się słód jęczmienny, jednak można używać też pszenicy, żyta lub orkiszu. Ziarno, które zaczyna rosnąć, trzeba ususzyć i przełamać na pół. Dopiero wtedy można dodać je do wody, gdzie wydobywa się z niego cukier. 

Chmiel jest przyprawą, więc w piwie jest go naprawdę niewiele. Nadaje on napojowi charakterystycznej goryczki i aromatu. Na świecie występuje wiele jego odmian, które różnią się między sobą zapachami. Mogą mieć one woń egzotycznych owoców lub lasu.

Gatunek użytych drożdży definiuje, czy piwo będzie dolnej, czy górnej fermentacji. To one odpowiadają za zamianę cukrów na alkohol i dwutlenek węgla. Mogą zapewnić piwu bananowe nuty lub cytrusowe i przyprawowe aromaty. W procesie fermentacji równie ważne jest utrzymanie odpowiedniej temperatury, zależnej właśnie od gatunku użytych drożdży. 

Piwo rzemieślnicze – ważne pojęcia

Świat craftowego piwowarstwa posługuje się swoją własną terminologią. Znajomość tych oznaczeń ułatwia wybór piwa i pozwala przewidzieć smak bez próbowania go. 

  • IBU, czyli International Bittering Units – jest to międzynarodowa jednostka określająca stopień goryczki w piwie. Piwa o IBU wyższym niż 60 mogą być już trudne w wypiciu dla osób wrażliwych na gorzkie smaki. 
  • BLG, czyli ekstrakt – określa początkową zawartość cukru w brzeczce. Wysokim BLG charakteryzują się piwa ciemne, których smak jest ciężki i często słodki. Zazwyczaj na etykiecie jest oznaczone skrótem „ekst.”.
  • EBC – pozwala określić barwę piwa i słodu. Im wyższa wartość EBC, tym ciemniejsze piwo. Jest to europejska jednostka, amerykańskie browary używają oznaczenia SRM.

Style piwa

Tradycyjnie piwa dzieli się na jasne i ciemne lub mocne i słabe. W poprawnej nomenklaturze jednak jedyny podział, który występuje, to podział na piwa dolnej i górnej fermentacji. Wśród nich występują różne style, które różnią się między sobą aromatami i nutami smakowymi. 

Piwa fermentacji dolnej

Piwa dolnej fermentacji zawdzięczają swoją nazwę drożdżom, które, w przeciwieństwie do drożdży fermentacji górnej, nie zbierają się na górze zbiornika, tylko opadają na dno. Są to piwa znane ze sklepowych półek, takie jak produkowane masowo lagery. Charakteryzują się one mocnym aromatem chmielu, jasnym kolorem i wytrawnym smakiem. Inne style piwa dolnej fermentacji to portery i koźlaki, które odróżnia od lagera ich ciemna barwa oraz wyższa zawartość alkoholu. 

Piwa górnej fermentacji

Do piw górnej fermentacji, znanych także jako Ale, zalicza się bardzo wiele styli. Jest to między innymi popularna IPA, o jasnym kolorze i pełnym, orzeźwiającym smaku oraz APA, czyli mniej gorzka i słabsza wersja piwa IPA. Oba te style mogą być aromatyzowane różnymi rodzajami chmielu, dzięki czemu można uzyskać w nich różnorodne aromaty – od owocowych, przez leśne i karmelowe, po naftowe. Inne style piw górnej fermentacji to piwa pszeniczne, takie jak pachnący bananem, niemiecki Weizen, ciemny, palony Stout w różnych odmianach czy też Sour, którego wyróżnia jego świeży, kwaśny smak. 

Styli piwnych na świecie powstały niezliczone ilości. Niektóre z nich są charakterystyczne dla poszczególnych rejonów. Ich aromaty bywają przeróżne, od delikatnie owocowych po wędzone. Warto więc rozglądać się za nowymi trunkami, aby poznać nowe smaki i wyrobić sobie gust prawdziwego piwosza. 

Related Posts

1 Komentarzy

  • Elżbieta
    28 lipca 2021

    może jakis artykul o piwie bezglutenowym? Bo w wiekszości chyba jest jednak pszenica…
    pozdawiam, Elżbieta

Average
5 Based On 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array