pilea-pieniazek
pilea-jak-pielegnowac-pieniazka

Masz w domu roślinkę, której liście przypominają monety? Zastanawiasz się, jak należy ją pielęgnować, by dumnie zdobiła Twoje mieszkanie? Dowiedz się, jakie warunki należy zapewnić pilei, by zdrowo rosła i stanowiła ozdobę pomieszczenia.

Pieniążek – skąd wzięła się nazwa?

Pilea peperomiowata (łac. Pilea peperomioides) to dość nietypowa i bardzo ciekawa roślina. Nieobecna w polskich domach od dawna, przeżywa obecnie swój renesans. Swoją potoczną nazwę – „pieniążek” – zawdzięcza liściom, które kształtem przypominają monety. Okrągłe liście znajdują się na długich i wiotkich łodygach, które zwisają z każdej strony rośliny. Na początku roślinka jest dość niepozorna i niska. Z czasem jednak główny pęd zaczyna rosnąć i twardnieć nadając całości drzewkowaty wygląd. Dzięki temu roślina staje się znacznie bardziej atrakcyjna i oryginalna.

Kwiat pieniążek i jego znaczenie

Pilea dawniej należała do jednych z najbardziej popularnych roślin doniczkowych. Obecna była niemal w każdym domu, a także na szkolnych parapetach. Wszystko to za sprawą nie tylko swojego niepowtarzalnego wyglądu, ale przede wszystkim wytrzymałości i niewielkim potrzebom. Obecnie jest jedną z najbardziej popularnych i pożądanych roślin doniczkowych.

Niektórym roślinom domowym nadaje się wręcz magiczne właściwości. Tak jest również w tym przypadku. Popularny pieniążek odpowiedzialny jest za powodzenie finansowe. Jest doskonałym prezentem na nowe mieszkanie i nowy początek. Pomnożenie majątku możliwe jest poprzez podzielenie się sadzonką tej rośliny. Jest to bardzo łatwe, ponieważ roślina bardzo często wypuszcza sadzonki korzeniowe, który wystarczy oddzielić od macierzystej rośliny i włożyć na kilka dni do wody. Po wypuszczeniu korzeni należy sadzonkę umieścić w doniczce z odpowiednią ziemią.

Roślina pieniążek – gdzie kupić?

Niegdyś bardzo popularna była dostępna niemal wszędzie. Obecnie może być pewna trudność w zdobyciu jej. Najlepiej szukać sadzonek w sklepach ogrodniczych zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych. Coraz częściej zdarza się również, że jest dostępna w popularnych marketach w naprawdę bardzo atrakcyjnych cenach.

Pilea i jej wymagania

Pilea nie jest rośliną wymagającą i trudną w uprawie. Nie należy zatem przywiązywać do niej zbyt dużej uwagi – nadgorliwość w pielęgnacji roślin bardzo często przynosi zdecydowanie więcej szkody niż pożytku. Pilea lubi jasne stanowiska z rozproszonym światłem. Zbyt mocne i bezpośrednio padające na nią słońce może popalić liście i sprawić, że roślina nie będzie prezentowała się atrakcyjnie. Bardzo istotne jest podłoże. Powinno być lekko wilgotne i dość żyzne. Roślina dobrze radzi sobie w uniwersalnej ziemi z dodatkiem perlitu, który rozluźnia zbyt zbitą ziemię.

Ziemia w doniczce powinna być stale wilgotna, ale nie mokra. Nie można dopuścić do przelania rośliny, gdyż jej korzenie mogą szybko zgnić. Należy zatem podlewać roślinę umiarkowanie. Nie zaszkodzi jej również chwilowe przesuszenie. Warto ją również delikatnie zraszać dla podniesienia wilgotności powietrza.

Pilea – czy jest trująca?

Pilea jest rośliną, która jest bezpieczna dla zwierząt domowych. Bez obaw można ją zatem uprawiać, gdy w mieszkaniu znajduje się kot, pies czy inne zwierzątko. Pilea to roślina, która jest niezwykle wdzięczna, a przy tym przyjazna zarówno dla ludzi, jak i czworonożnych przyjaciół.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *